Kehralasi oodatakse ÜVKga liituma

3086

Äsjavalminud ÜVK-süsteemiga on Kehras ühenduse teinud 18 ja taotluse esitanud 51 krundiomanikku.


ANDO VOOSEL Põrgupõhja linnaosas ÜVKga liitunud maja juures, kus torude paigaldus veel käib.

Kehras on ühisveevärgi ja kanalisatsiooni (ÜVK) ehitus enamikes linnaosades lõppenud ning esimesed liitujad on viinud uue vee- ja kanalisatsioonisüsteemi oma eramajani. Kõige rohkem on liitujaid Põrgupõhja linna­osas ning mõned Lehtmetsa külas. Järge ootab poolsada taotlust Põrgupõhjast, Lehtmetsast ja Ülejõelt.

Sõnumitooja uuris, mida peab eramaja omanik joogivee ja kanalisatsiooni saamiseks tegema ning millised on juba liitunud inimeste kogemused.

Kuidas liituda
Anija valla vee- ja soojatootja OÜ Velko AV veemajanduse tootmisjuht Ando Voosel selgitas, et alustuseks tuleb liitujal täita ära blankett, mille saab ettevõtte kodulehelt või ise kohale tulles. Seejärel antakse talle liitumistingimused koos joonistega. Joonistel on kaevud, kuhu liituda saab. Igal kinnistul on oma liitumispunkt.

„Kirjas on toruotste täpsed mõõdud ning kirjeldus liitumistoimingust ehk kuidas samm-sammult tegutseda,“ selgitas Ando Voosel.

Pärast seda peab liituda soovija tegema joonise või projekti enda ehitatava torustiku kohta,  sellega Velko poole pöörduma.

„Joonis ei pea olema väga spetsiifiline. Lihtsam on seda teha koos ehitajaga, kes torud paigaldab, juhul kui see on juba leitud,“ ütles tootmisjuht.

Vee-ettevõttes vaadatakse joonis üle, vajadusel antakse nõu ja tehakse muudatusi ning kui kõik on korras, kooskõlastatakse ja sõlmitakse liitumisleping.

Seejärel peab inimene küsima vallavalitsusest ehitustöödele kirjaliku nõusoleku. Selleks peab pöörduma ehitusspetsialisti Viljo Leisi poole. Tasuda tuleb ka 31,95 eurone riigilõiv ning siis võib hakata ehitama. Liituja peab ise leidma ehitaja, kes paigaldab vee ja kanalisatsioonitorud ning veemõõdusõlme. Kui see on valmis, tehakse ülevaatusakt.

„Tuleme kohale ja vaatame üle, kas kõik tingimused on täidetud ja paigaldame veemõõdusõlme kaugloetava arvesti. Seejärel sõlmime vee- ja kanalisatsiooniteenuse lepingu ning keerame vee lahti,“ kirjeldas Ando Voosel.

Puhtam vesi ja keskkond
Ando Voosel julgustas kinnistuomanikke liituma: „Alguses võib tunduda keeruline ja küsimusi tekib, aga midagi üleliia rasket tegelikult ei ole. Täpne info on olemas Velko kodulehel, sealt tasub vaadata.“

Põrgupõhja elanik Mare Oll, kes juba ühenduse valmis ehitanud, kinnitas, et midagi keerulist liitumises tõepoolest ei ole. „Uurisin internetist tingimusi ja küsisin pärast Velkost üle. Kõige keerulisem tundus joonise tegemine, aga see ei ole tegelikult midagi erilist, tegin täiesti omal käel jooned paberile, kuidas torusid sooviksin.“

Kõige kauem võttis tema sõnul aega liitumislepingu kohalejõudmine, sest see jäi puhkuste aega, kolm nädalat tuli oodata, enne kui sai ehitama hakata.

„Kuna käin Tallinnas tööl, siis kohalikke olusid väga ei tea ja palusin Velkost abi ehitaja soovitamisel. Nad pakkusid mulle kolme kohalikku ettevõtet. Rääkisin kõigiga ja valisin endale sobiva, kes tegi ka sisetöid,“ jutustas Mare Oll.

Põrgupõhja elanik Halvar Loit on oma kodu samuti ühendanud ühise vee ja kanalisatsiooniga ja ütleb, et liitumise vajalikkuses ei kahelnud: „Muidugi on arusaadav, et inimesed pelgavad. Ühenduskohast torude majani viimine on kulukas töö. Soovitan võimaluse korral liituda mõlemaga, nii ühise vee- kui kanalisatsioonisüsteemiga.“

Ta selgitas: „Põrgupõhja eramajadest läheb enamike inimeste kanalisatsioon praegu kraavidesse. Siinkandis ringi jalutades on hais tuntav. Veevärgiga liitumine pole küll nii tähtis, aga uutest trassidest tulev vesi on palju parem ja puhtama maitsega.“

Ando Voosel kinnitas, et liituda võib ka ainult kanalisatsiooniga, kui veega ei soovita, aga vastupidine on keerulisem: „Reovett enam kraavidesse lasta ei tohi. Seetõttu ainuke alternatiiv ühisele kanalisatsioonile on purgimisteenus, mis tähendab, et tuleb ise tellida äravedu. Kokkuvõttes tuleb see tunduvalt kulukam.“

Ehitusfirmasid, kelle abil liituda on Kehras mitu, näiteks OÜ Katkera. Kaevamise maksumus jääb vahemikku 50-100 eurot meeter. Valla ehitusspetsialisti Viljo Leisi kinnitusel kaevavad paljud aga ise ja käsitsi, sest sedasi on tunduvalt odavam. Torud pannakse keskmiselt 1,8 meetri sügavusele.

Muutub tasuliseks
OÜ Velko AV juhatuse esimees Rain Oks sõnas, et esialgu prognoositi käesolevaks aastaks rohkem liitujaid, kuid ehitus venis oodatust pikemaks: „Plaan oli valmis saada jaanipäevaks, kuid lõppes alles sügisel. Seda arvesse võttes on praegune tulemus päris hea ja tundub, et huvi liitumise vastu tuntakse.“

Ta lisas, et rohkem liitujaid ootavad nad järgmisel kevadel. Ka praegused taotlejad hakkavad tõenäoliselt ehitama kevadel, sest taotlused kehtivad ühe aasta. Liitumiskohti on loodud kokku 311.

Omavolilist liitumist Rain Oks ja Ando Voosel ei soovita: „Kui keegi laskis ÜVK ehituse käigus ka kopajuhil tänavast oma majani kaevata ning on iseseisvalt liitunud, siis tasub kiiresti meiega ühendust võtta ja see asi korda ajada. Kindlasti selliseid inimesi on, aga edaspidi hakkame liitumispunkte kontrollima ja varem või hiljem tuleb see välja, kui keegi on end meiega kooskõlastamata ÜVK-sse ühendanud.“

Praegu on liitumine tasuta, majaomanik peab maksma vaid ehituse eest oma krundi piires. Anija vallavanem Tiit Tammaru kinnitas, et liitumine läheb edaspidi tasuliseks ja soovitas inimestel kiiresti tegutseda: „Millal täpselt tuleb liitumistasu, ei ole veel kindel. Aga mujalgi on see edaspidi muudetud tasuliseks.“

Kehra ÜVK ehituse kogumaksumus on 7 774 655 eurot , sellest 6 323 632 eurot on ELi toetus  ja  1 451 023  eurot  oma­osalus, mille tasuvad OÜ Velko AV ja Anija vallavalitsus.

Eelmine artikkelKuusemäe külast leiti granaadid
Järgmine artikkelValklas valmis Eesti moodsaim robotlüpsilaut