Kehra tehase pehmepaberi tootmine on uuel kursil

3448

Poolteist aastat tagasi vahetus Horizon Tissue juhtkond ja algasid muutused.

„Panime kokku uue meeskonna, võtsime omaks uue filosoofia ja disaini,“ jutustas Horizon Tissue tegevjuht Enrico Galli, kuidas asuti möödunud aasta alguses kriisi sattunud ettevõtet madalseisust välja tooma. 

2010. aastaks oli Kehra tehase pehmepaberi sektsioon Horizon Tissue raskustes. Toormaterjali hinnad turul kerkisid järsult, majanduskriis ei jätnud ettevõtet puutumata. 

2011. aasta alguses asus tegevjuhi kohale paljudes riikides pehmepaberi tootmisega tegelevaid ettevõtteid juhtinud Enrico Galli. Pärit on ta Itaaliast, mis on Euroopa suurim pehmepaberi tootja. Horizon Tissue juhtkonna moodustavad 10 inimest, kellest kaheksa on Eestist. Tootmissektor annab tööd 40le inimesele, neist enamik Kehrast. 

Horizon Tissue uueks eesmärgiks sai ettevõtte kaubamärgi Daisy toodete kvaliteedi parandamine koos tarbijatele taskukohase hinnataseme hoidmisega.

Kvaliteet soodsamalt
Horizon Tissue on Eesti ainuke pehmepaberi tootja. Tegu on ühega vähestest iseseisvatest kompaniidest Euroopas, mis ei kuulu suurde rahvusvahelisse tootjaketti, toodab ja tegutseb iseseisvalt. Lisaks oma kaubamärgile Daisyle, valmistab Horizon Tissue paberit Euroopa poekettide erinevatele kaubamärkidele nagu näiteks Rimi ja Euroshopper. 

Daisy kaubamärki müüdi hiljaaegu vaid Eestis, mõne kuu eest hakati seda turustama ka teistesse Baltimaadesse.

„Eelkõige tahame pakkuda oma tooteid kohalikule tarbijale. Kuna meil on hinnatundlik klientuur, siis püüame pakkuda tooteid taskukohasemate hindadega kui kauplustes saadaval olevad importtooted, samas me ei tohi teha järeleandmisi kvaliteedis. Seda oleme parandanud ja parandame edaspidigi,“ selgitas Enrico Galli kompanii uusi tööpõhimõtteid.


Horizon Tissue tegevjuht Enrico Galli: „Oleme oma toodete üle uhked ning püüame neid veelgi paremaks ja tarbijasõbralikumaks muuta.“

Kvaliteedi muutmiseks on vaja uuendada tehnoloogiat, selle saavutamiseks on Horizon Tissue juba kahe aasta jooksul raha investeerinud uude ümbertöötlemistehnoloogiasse ja investeerib veel 20 miljonit eurot. Selle eest tuleb järgmisel aastal uus paberimasin ning tootmisliinid.

„Praegu on meil stabiliseerumisaasta, järgmisel aastal lisanduvad uued tehnoloogilised muudatused ja 2014. aastal peaks need kõik lõplikult töösse rakenduma,“ rääkis tegevjuht.

Uuem on parem
Erinevalt tselluloosi valmistavast Kehra tehasest, ei tooda pehmepaberisektsioon toormaterjali kohapeal. Poolvalmis tooteid ehk hiiglaslikke paberrulle ostetakse kokku väga paljudest riikidest nagu näiteks Tuneesia, Egiptus, Türgi, Rootsi ja Prantsusmaa. Värviline paber tuleb peaaegu eranditult Euroopast.

Tavaline paber läheb esialgu trükipressi alla, mis vajutab sellesse mustri. Seejärel liimitakse spetsiaalse liimiga omavahel kokku mitu kihti paberit. Järgmiseks keritakse paber papprullidele ning siis läheb hakkesse, kus need tükeldatakse väikesteks rullideks, nagu tarbija need poest kätte saab. Paberid pakendatakse vastavalt paki suurusele ning seejärel transportimiseks omakorda suurtesse kilepakkidesse, mis laaditakse autodele.

Umbes pool toodangust on valmistatud vanapaberi ümbertöötlemisel saadud paberist.  „Püüame olla ka võimalikult keskkonnasõbralikud,“ selgitas Enrico Galli.

Tema sõnul ei jää nende ettevõtte valmistatud vanapaberist tooted kvaliteedis väga palju alla puidust tehtud paberile. See annab neile turul konkurentide ees väikese eelise, sest pakuvad sama kvaliteeti mõnevõrra odavamalt.

Järgmisena on turule tulemas parema kvaliteediga tualettpaberid suuremas pakendis ning peagi peaks valmima ka kvaliteetsem majapidamispaber suurtes rullides. Kavatsus on suurendada lähiajal salvrätikute valikut ja viia uusi tooteid teistesse Baltimaadesse. Vanapaberist on toodetud Daisy Naturel seeria. Lisandunud on Daisy Lux ja Daisy Clean kui parema kvaliteediga tooted. Muudetud on pakendite disaini. Toodete reklaamid on üleval suuremates Eesti linnades, on uued raadio- ja telereklaamid.

„Oleme püüdnud oma tooteid atraktiivsemaks teha, et Eesti inimesed neid prooviksid,“ sõnas Enrico Galli.

Euroopa ökomärk
Enamik vanapaberist ostetakse sisse, kuid kasutatakse ka kohalikku vanapaberit, mida eestlased korjavad kogumiskastidesse.

„Loodame, et saab hakata seda varianti rohkem tootmises kasutama, sest iga kogutud kilogramm vanapaberit tähendab kilogrammi vähem puitu. Sedasi säästame keskkonda ja raha,“ rääkis ettevõtte tegevjuht.

Horizon Tissue toodete pakendid kannavad valge luigega märki, White Swan Nordic Ecolabel, mis on Euroopas teine suurim ökomärk. Seda kasutatakse Põhjamaades tähistamaks toodete puhtust ja keskkonnasõbralikkust. Horizon Tissue on esimene pehmepaberi tootja enda regioonis, kellel on au kanda valge luigega märki, näidates  pühendumust keskkonnasäästlikkusele, märkis ta.

Säästlikuks turustamiseks sõlmiti hiljaaegu leping maailma suurima kaubaaluste tootjaga CHEP. Horizon Tissue on esimene firma Baltimaades, kes on sõlminud lepingu CHEP-iga.  Kui varem visati kasutatud kaubaalused ära, siis CHEPi kaubaalused on logistiliselt praktilised, sest need lähevad kauba sihtpunkti jõudes uuesti kasutusse mõne muu kauba transportimiseks. Lisaks logistilisele efektiivsusele on see keskkonnasõbralikum ja aitab säästa kulusid.

Nagu iga endast lugupidav kompanii, toetab ka Horizon Tissue abivajajaid. Viimased kaks aastat on varustatud kõiki Eesti lastekodusid aastaringselt oma toodetega. Toetatud on ühiskonna heaks tegutsevate organisatsioonide üritusi ja algatusi nagu näiteks UNICEFi jõulupidu.

 

 

Eelmine artikkelKolga-Aablas põlesid kämpingud
Järgmine artikkelPärispea päästjad vintsiti merepeol kopterisse