Kehra ettevõtlusmessi külastas 87 inimest

3609

Laupäeval, 10. aprillil oli Kehra gümnaasiumi aulasse väljapanekutega tulnud 15 ettevõtjat.

Kehra ettevõtlusmessi idee pakkus mõni kuu tagasi välja Anija vallavanem Tiit Tammaru.

Mess avati möödunud laupäeval kell 11. Päevakava tutvustas Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse (HEAK) juhataja Kaupo Reede.

Seejärel selgitas messi eestvedaja Tiit Tammaru, kust tuli mõte ettevõtlusmessi korraldada: „Vallale on väga oluline, et praegusel raskel ajal, kui majandussurutis on täiega käimas, oleks inimesi, kes tööd annavad ja saavad.“

Vallavanem leidis, et oluline on Anija valla tulevik ning tõstis seejuures esile noori, kes olid messile appi tulnud koos MTÜga Koostöökoda. Kohal olid ka Kehra sotsiaalkeskuses töötavad vabatahtlikud Hispaaniast ja Saksamaalt.

Ettekande tegi Bruno Engel, kes tegutseb ettevõtjana Lilli külas. Tema arvas, et praegusel ajal, kui ei ole tööturul nõudlust, tuleks õppida ja ennast arendada. Sel juhul kindlustab tööotsija selle, et nõudluse tekkimisel teda palgatakse.

Esinesid ka MTÜ Koostöökoda juhatuse liige Lydia Kruusmann, kes tutvustas MTÜ tegevust, töötukassa esindaja Tiiu Vilms ja Kaupo Reede.

Erinevad tegevusalad
Ettekannete järel hakati ükshaaval kohaletulnud firmasid tutvustama. Annely Aasalaid Koostöökojast esitas ettevõtjatele küsimusi.

Internetilehekülje www.kehra.ee eestvedaja ALEKSANDR NIKITINSKI ning messi külastajad INDREK MATLA ja ALARI JÜRIÖÖ arutasid, miks linna nimega veebileht on ainult venekeelne.
Internetilehekülje www.kehra.ee eestvedaja ALEKSANDR NIKITINSKI ning messi külastajad INDREK MATLA ja ALARI JÜRIÖÖ arutasid, miks linna nimega veebileht on ainult venekeelne.

Anija valla jaoks oli kõige kaugem ettevõtja Anu Noot, kes tuli Tallinnast ja oli Kehras esimest korda. Anija vallaga ei ole tal varem kontakti olnud, kuid lootis, et mess aitab sidet luua. Anu Noot esindas OÜd New Flow. Kehrasse oli ta kaasa toonud enda tehtud mütse, kotte ja muud käsitööd. Messilt lootis leida huvilisi, kes tahaksid samuti käsitööd teha ja seda müüa. Ta soovib avada oma poe, kuid selleks on tarvis piisavalt kaupa, mida müüa. Üksi ta nii palju valmistada ei jõua. Praegu tegutseb koos temaga 15 inimest.

Põneva väljapanekuga oli kohal OÜ Eesti Kivi. Eksponeeriti kivist tehtud malelauda ja päikesekella ning murtud maakive, millest saab teha näiteks aeda või sillutist. Ettevõte tegutseb Anija vallas, maakive kaevandatakse samuti sealt. Ettevõtte töötaja Hannes Hannus rääkis, messile tulid nad selleks, et leida koostööpartnereid ja teadvustada, selline firma on olemas. Senine suurim töö oli Rakvere Põhjakeskuse jaoks istepinkide valmistamine.

Töötubades rohkelt huvilisi
Osalejate tutvustamise vahepeal viidi läbi HEAKi, töötukassa ja Koostöökoja töötoad. Kaupo Reede ütles, et töötukassa töötoas, kus tutvustati töötutele nende võimalusi, oli käinud aktiivne arutelu. Tema hinnangul oli aga kõige suurem osavõtt HEAKi töötubades. Alustavale ettevõttele suunatud töötoas osales 16 ning tegutsevate ettevõtete omas 9 inimest.

„Mul oli hea meel, et inimestel oli palju küsimusi. Arutasime, millised on nende võimalused ja millest tuleks alustada,” rääkis Kaupo Reede. Ta lisas, et 45 minuti jooksul ei saa kõike põhjalikult selgeks, kuid see ei olegi oluline. Tähtis on, et inimesed said kontakte vahetada.

Ühe korraldajana leidis ta, et esimese korra kohta õnnestus mess väga hästi: „Sellised ettevõtmised vajavad traditsiooni tekkimist. Inimestel peab tekkima usaldus. Ei uskunud ettevõtjate nii suurt osavõttu.

Koostöökoja töötoas vaadati filmi, mis oli eelkõige mõeldud noortele, kes otsivad tööd. Seejärel mängiti lauamängu, mis kujutas endast reisi läbi elu. Töötoas räägiti ka tööhõive erinevatest vormidest ning tutvustati kaugtööd kui võimalust. Ka sai kogu päeva jooksul töötoas teha testi ettevõtjaks sobivuse kohta.

Lydia Kruusmann tõdes, et kõik testi teinud olid väga heade ettevõtjaomadustega: „Ilmselt on asi selles, et siin on täna peamiselt ettevõtjad kohal.”

Koostöökoja noored küsitlesid messi jooksul firmade esindajaid. Tulemustest selgus, et paljud neist on nõus korraldama koolinoortele õppekäike oma ettevõttesse, pakkuma ametikoolide õpilastele praktikakohti ning ka suveks tööd.

Mess võinuks olla teistsugune
Külastajate seas olid kahe ettevõtte töötajad, kes tulid vaatama, milliseid firmasid vallas tegutseb. Lexius OÜ lao juhataja Indrek Matla rääkis, et ettevõttel oli plaan messil osaleda. Kuna firma juhtidel läksid kuupäevad segamini, ei saanud oma väljapanekuga tulla. Alaveres tegutsev Lexius OÜ müüb pankrotivara. Messil oleks Indrek Matla tahtnud osaleda selleks, et ettevõttele reklaami teha ja kliente juurde saada.

Temaga oli kaasas Alari Jüriöö, kes tegutseb firmas Novarton Tootmine OÜ. Alari Jüriöö rääkis, et polnud oma firmaga mõtet messile tulla, sest ei olnud midagi pakkuda ning ei tea Anija vallas kasulikke koostööpartnereid. Ta arvas, et ehk järgmisel messil ettevõte osaleks.

Mõlemad mehed leidsid, et ettevõtlusmess Anija vallas on hea mõte ning seda tuleks kindlasti veel korraldada. Esimese messi suhtes olid nad aga kriitilised.

„See peaks olem teises formaadis. Nii et tavainimene, kes sisse astub, näeb kohe, millega mingi ettevõte tegeleb. Väljapanekuid võiks rohkem olla,” arvas Indrek Matla.

Alari Jüriöö leidis, et mess võiks rohkem keskenduda firmadele: „Praegu on päevakorraline teema töötus, ettevõtetele pööratakse vähem tähelepanu.”


Ettevõtlusmessil osalenud:
Koduaken OÜ, Enko AS, Dominoshaus OÜ, Siili Ilusalong OÜ, Kehra Puutööstus OÜ, Japi Projekt OÜ, Kehra.ee, Katkera OÜ, Paloter OÜ, OÜ Koplimäe Agro, New Flow OÜ, Eesti Kivi OÜ, Koostöökoda MTÜ, Jaan Kallasmäe FIE, Valsiniidu AS.

Eelmine artikkelLoksa volikogus taas LARISSA PLEHOVA
Järgmine artikkelKolgaküla kirbuturul oli üle 30 müüja ja 200 ostja