Anija valla 2016. aasta tegijaid tunnustati Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel 23. veebruaril Kehra gümnaasiumis.
Möödunud aasta silmapaistvamaid inimesi, kodanikuühendusi, ettevõtteid ja tegusid valiti Anija vallas kolmandat korda. Kandidaate said üles seada kõik soovijad. Seejärel oli võimalus osaleda internetihääletusel ning toetada oma lemmikuid üheksas erinevas kategoorias.
Kokku esitati 2016. aasta tegijate tiitlitele 30 nominenti, aasta varem oli neid 23. Esitatud kandidaatide seast valisid aasta tegijate laureaadid rahvahääletusel osalenud 540 inimest. Nominentidele anti kokku ligi 3500 häält.
Aasta tegijate väljakuulutamisel Eesti riigi 99. sünnipäevale pühendatud peol Kehras kutsuti rahva ette kategooriate kaupa kõik nominendid. Nad said vallavanem Arvi Karotamilt Anija vallavalitsuse tänukirja ja meene. Laureaatidele kingiti lisaks raamitud tunnistusele ka savist seinaplaadid, mille tegi kohalik kunstnik ja kunstiõpetaja Mare Villemsoo.
Aasta ettevõtja – KATI KÖÖK
Tiitlile Anija valla aasta ettevõtja tegu esitati OÜ Narvo, OÜ A-Vorst ning Kati Köök. Laureaadiks tuli Kati Köök ehk FIE Katrin Roomere. Tema ülesseadja põhjendas, et Kati Köök pakub juba aastaid Anija vallas kondiitri- ja pagaritooteid, mis on pärit kohalikust koduköögist.
„Toidu valmistamisel on Katrini prioriteediks kvaliteetne tooraine ning laitmatu lõpptulemus, ta kuulub ka Tordimeistrite Liitu. Ja mis kõige olulisem – Katrini koogid on väga ilusad ja maitsvad,“ märkis esitaja.
Aasta küla – ALAVERE
Anija valla aasta külaks kandideerisid Alavere, Kihmla-Salumäe ja Linnakse. Tiitli pälvis Alavere, auhinna võttis vastu külaseltsi juht Valdo Sööt.
Esitaja tõi välja, et Alavere külas on tekkinud tihe kogukondlik läbikäimine. Kõige rohkem ühistegevusi on koondunud rahvamajja, tegutseb taluturg. Külaseltsi koostatud projektide raames paigaldati Alavere põhikooli staadionile välilauatenniselaud ja pink ning korraldati sportlik perepäev ja rajati tänavakorvpalli väljak. Veel kiideti, et viimase aasta jooksul on palju panustatud küla heakorda. Anija Lüliti ajal osales külarahvas Alavere lasteaiaõue mänguala uuendamisel, suurim töö oli palkidest mängumaja ehitus.
Aasta säde – PILLE KULLA
Aasta säde nominendid olid Kihmla-Salumäe külavanem Anneli Verpson, Anija ja Kuusemäe külavanem Pille Kulla ning MTÜ Soodlast Kõrveni eestvedaja, vallavolikogu liige ja Anija Lüliti üks algataja Kaisa Tamkivi. Tiitli pälvis Pille Kulla.
Esitaja märkis, et Pille Kulla töötab Anija raamatukogus, kuid on osaline paljudes Anija mõisa tegemistes – nii jõulumaa korraldamisel kui mõisa tutvustava giidina, peale selle ei pelga ta selga tõmmata Sipsiku kostüümi ja käia tuntud raamatut lasteaialastele ette lugemas. Pille Kulla eestvõttel lammutati Anija küla majade taga lagunevad kuurid, nende asemele tehti külalastele mänguplats.
Pille on kindlasti üks Anija valla säde, tal on suur süda ja tahe tegutseda, jõuab igale poole, kirjutasid tema esitajad.
„Üksi ei tee midagi,“ sõnas Pille Kulla ning tänas oma toetajaid ja kõiki Anija valla inimesi, kes on andnud talle võimaluse osaleda mitmetes vahvates projektides.
Aasta vabatahtlik –
KÄTLIN ja JAAN TAKK
Aasta vabatahtlikuks esitati Alavere noor perekond Kätlin ja Jaan Takk, Anija Maadlusklubi vabatahtlik Jaana Hannus ja Alavere lasteaia abiline Janec Pärna. Aasta vabatahtliku tiitli pälvisid Kätlin ja Jaan Takk Alaverest.
Nende esitaja hinnangul on tegu suure südamega noorte inimestega, kes võtsid eelmisel aastal, vahetult enne jõule enda perekonda Anija valla kaks last, kes vajasid ootamatult asenduskodu. Nad on aidanud lastel jääda oma kodukohta, jätkata õpinguid kodukoolis.
Aasta sporditegu – KEHRA STAADION ja MIKK ILVES
Aasta sporditeo nominendid olid Kehra staadioni rekonstrueerimine, MM-hõbe karates Mikk Ilves, MTÜ Maadlusklubi Anija, kahekordne veteranide maailmameister orienteerumises Marje Viirmann ning jalgpalliklubi Anija United asutaja, Anija Valla Spordimaailma tegevjuht Mihkel Kuuse.
Laureaate kuulutati välja kaks, esimesena Kehra staadioni rajamine. Ülesseadja põhjendas, et korralikku staadioni on vallas oodatud aastakümneid ning nüüd paistab Anija vald silma kaasaegsete spordirajatistega – staadionil ja selle ümbruses on võimalik tegeleda jalgpalli, käsipalli, korvpalli, kergejõustiku, tennise, rannavõrkpalli ja -käsipalliga ning suusatamise ja uisutamisega.
Kuna staadioni rekonstrueeriti kohaliku omavalitsuse eestvõttel, võtsid laureaadile mõeldud auhinna noorsportlaselt Karl-Johannes Kaselt vastu vallavolikogu esimees Jaanus Kalev ja vallavanem Arvi Karotam.
Teise laureaaditiitli pälvis Mikk Ilves, kes saavutas 2016. aasta suvel Kimura Shukokai karate maailmameistrivõistlustel Saksamaal kergekaallasena raskekaalus 2. koha, maailmameistritiitel jäi ühe punkti kaugusele. Lisaks on 18aastane Mikk Ilves 2015. aasta Euroopa ning mitmekordne Eesti meister. Anija vallavalitsus tunnustas Mikk Ilvest ka 50 euro suuruse rahalise preemiaga.
Aasta kultuuripärl – HELI KARU
Aasta kultuuripärli tiitlile esitati eelmisel aastal teise luulekogu välja andnud Anneli Metsaoja, muusikaõpetaja Heli Karu ja Kehra esimese folkloorifestivali korraldaja Inga Koitla. 2016. aastal kultuuripärliks valiti Heli Karu.
Tema esitaja märkis, et Heli Karu jaoks oli 2016. aasta kultuuripõld täis tihedat harimist. Heli Laulustuudios on kõik rühmad täis ning sealsed ansamblid ja solistid käisid võistlustel ja esinemistel üle Eesti. Eelmisel aastal asutas Heli Karu Harju-Jaani noorte meeskoori, mida peab ühe oma unistuse elluviimiseks ja aasta suurimaks väljakutseks. Edukalt on tema juhendamisel tegutsenud laste- ja poistekoor Alavere põhikoolis. Sel aastal on XII noorte laulu- ja tantsupeole minemas kuus laulukoori, mida juhatab Heli Karu.
Aasta vabaühendus – KEHRA KOOLI VILISTLASED
Tiitlile aasta vabaühenduse tegu kandideerisid Anija Aiaring, MTÜ Kehra Raudteejaam, MTÜ Maadlusklubi Anija ja MTÜ Kehra Kooli Vilistlased. Laureaadiks sai Kehra Kooli Vilistlased.
Esitaja põhjendas, et Harjumaal pole just väga palju koolide juures vilistlasi, kes on kogunenud vabaühendusse ning tegutsevad oma endise kooli õpilaste ja kogu piirkonna heaks. Lisaks regulaarsetele tegevustele nagu stipendiumite väljaandmine, kevadballi toetamine ja sündmuste korraldamine, algatas vilistlaste MTÜ Kehra kooli õueala ideekonkursi, mille võidutöö autorile oli preemiaks 3000 eurot ning töödele, millest kasutatakse üksikelemente, 1000 eurot.
„On väga tore, et meie tegevust on märgatud ja hinnatud,“ ütles MTÜ juhatuse liige Mart Raja.
Ta rääkis, et kooli õueala ideekonkurss oli jätkuks 2014. aastal väljaantud raamatule „Kehra spordi lugu“. Kuna raamat osutus edukaks – oli palju toetajaid ja sponsoreid, müük läks hästi – otsustati selle väljaandmisest ülejäänud osa kogukonnale tagasi anda: „Kõik, kes toetasid spordiraamatu väljaandmist, toetasid tegelikult ka kooliõue projekti. Nimetame seda koolihoovi projektiks, kuid tegelikult on see seotud nii kooli kui kogu ülejäänud kogukonnaga, sest Kehras pole linnale omast keskust, kuhu saaks rahvas kokku tulla.“
Aasta noorsootöö tegu – MIKAEL PARMANI algatusel jõulinnaku rajamine
Tiitlile aasta noorsootöö tegu esitati Tuuliki Rohtla eestvõttel toimunud Anija valla õpilasmalev, Mikael Parmani algatusel jõulinnaku rajamine Kehrasse ning kehalise kasvatuse õpetaja ja treener Piret Urmet. Auhind aasta noorsootöö teo eest anti Mikael Parmanile, kelle vedamisel hakati kaks aastat tagasi paigaldama Kehra koguduse kõrvale esimesi vabaõhu treenimisvahendeid. Suurem tõuge saadi Anija Lülitiga, mille ajal ligi 30 noort ehitasid jõulinnakusse uusi ja täiustasid vanu treeningelemente ning panid püsti katusealuse puhkeala.
„Mikael Parmani unistus on luua Anija valda ekstreemspordi harrastajatele võimalused, mis tooksid siia rahvast kogu Eestist. Nüüd on tal küpsemas uus idee – luua mõne aasta pärast, kui Kehrasse ehitatakse uus katlamaja, praegusesse katlamajja skatepark,“ oli tema esitaja põhjenduskirjas.
Pärast laureaadi väljakuulutamist läks Mikael Parman lavale ja tegi tagurpidi salto.
„Suur aitäh kõigile, kes meid toetasid ja aitasid! See on alles algus, sel kevadel paneme täie hooga edasi. Nii et kõik on oodatud vabaõhulinnakusse – kas appi, trenni tegema või niisama ilusat kohta vaatama,“ sõnas ta.
Aasta tegu – ANIJA LÜLITI
Tiitlile Anija valla aasta tegu kandideerisid Anija Lüliti, Valdo Söödi eestvedamisel palkmaja ehitamine Alavere lasteaiaõue ning Horizoni algatusel pargi rajamine Kehra vanasse asulasse. Valla aasta tegu 2016 on Anija Lüliti – Kaisa Tamkivi, Kaiti Kartusovi ja Lilian Nõlvaku algatusel toimunud ülevallaline tegutsemispäev.
Esitaja kirjutas: „2016. aastal loodi Anija vallas unikaalne kogukonna ja omavalitsuse koostöö mudel, mis aitas kohaliku elu heaks midagi inimestel endil ette võtta ja saavutada 12 tunni jooksul reaalsed tulemused. Anija Lüliti ühendas kohalike inimeste head ideed ja omavalitsuse nõu ning toetuse. Ligi 300 osaleja üheaegne käivitamine tagas eduelamuse. Ehitati uusi puhkealasid, mänguväljakuid, jõulinnak, viidi läbi ajurünnakuid. Anija Lüliti formaadi väljatöötamine arendas ka Eesti kodanikuühiskonda, sest töötati välja uus kogukonna ja omavalitsuse koostöö praktika, mida on plaanis tutvustada Eesti teistele omavalitsustele.“