HELEN KOMMUSSAR,
Ida-Harju politseijaoskonna piirkonnavanem
Algab kooliaasta. Paljudele lastele tähendab see esmakordselt üksinda liiklusesse astumist. Sellega kaasnevad suuremad ohud kõigile liiklejatele. Hea lapsevanem, õpetaja, sõber – viimase asjana enne kodust või koolist lahkumist, tuleta lapsele meelde liikluses osalemise põhitõed.
Pea meeles, et tulles kooli jalgsi, liigu kõnniteel – jalakäija peab liikuma talle ette nähtud teel või teeosal. Sõiduteed ületatakse lubatud ja ohutus kohas. Liigu vasakul pool – kahesuunalisel eraldusribata asulavälisel teel peab jalakäija liikuma ainult vasakpoolsel teepeenral. Ole nähtav – pimedal ajal või halva nähtavusega peab teel liikudes jalakäija kasutama helkurit või valgusallikat (näiteks taskulampi). Ole tähelepanelik – vanemad peaksid lastele meelde tuletama, et liigeldes ei mängita telefonimänge ega kuulata muusikat kõrvaklappidega. Veendu ohutuses – astudes reguleerimata ülekäigurajale kontrolli, et on ohutu ja sõidukid on sulle teed andnud ülekäiguraja ees peatudes. Roheline tuli – reguleeritud ülekäigurajal teed ületades veendu, et põleb roheline tuli. Sõidutee pole mänguväljak – sõidutee juures ära mängi mänge, mis võivad viia tähelepanu või seada sind ohtu. Liikudes bussi, rongi või trammiga ära unusta, et uste vahel ei mängita ja suure sõiduki juhil on last keeruline näha. Ära jookse teele bussi varjust.
Tulles kooli jalgrattaga peab kontrollima jalgratta korrasolekut, pidureid ja signaalikella; kontrollima jalgratta turvavarustust – vajalike helkurite ja tulede olemasolu ning meelde tuletama jalgrattaluku kasutamise vajadust ja oskust; läbi mõtlema, kuhu ja kuidas jätta jalgratas kooli jõudes (kõige õigem oleks varguste vältimiseks lukustada see selleks ettenähtud kohas ja registreerida Bike-ID registris www.bike-id.eu).
Meelde peab tuletama jalgarattaga liiklemise reeglid: kiiver peas – teel jalgrattaga sõitmisel peab alla 16aastane juht kandma kinnirihmatud jalgratturikiivrit; ei sea ohtu teisi – jalgrattaga liigeldakse jalgrattarajal, jalgrattateel, ka jalgteel, ohustamata jalakäijat, samuti sõidutee paremas ääres; sõiduteel jalgratturi loaga – sõiduteel tohib iseseisvalt juhtida jalgratast vähemalt 10aastane isik, kellel peab sõiduteel sõitmiseks olema jalgratta juhtimisõigus (jalgratturiluba); veendun ohutuses – ülekäigurada võib ületada jalgrattaga sõites, kuid sel juhul pole reguleerimata ülekäigurajal jalgratturil sõidukijuhi suhtes eesõigust, välja arvatud juhul, kui jalgrattur ületab ülekäigurajal sõiduteed, millele sõidukijuht pöörab.
Tulles kooli tõukeratta, rula ja rulluiskudega, ei tohi seada teisi ohtu – ei tohi unustada, et neid vahendeid kasutav jalakäija ei tohi ohustada kõnni-, jalgratta- ja jalgteel liikuvat jalakäijat ning peab sõiduteed ületama jalakäija tavakiirusega; liiklen ohutult – tõukeratta, rula või rulluiskude liiklemiseks ei ole kiivri kandmine kohustuslik, kuid enda ohutuse mõttes võiks see olla.
Tulles kooli autoga, peab autojuht meeles pidama turvavööd – veenduma, et laps on turvaliselt kinnitatud; olema ettevaatlik – veenduma, et sõiduteel liigeldes ei ohusta ta teisi liiklejaid; tähelepanelik – eriti ettevaatlik kooli parklas manööverdades, arvestama teiste liiklejatega ning märkama alati jalgratta, rulluiskude, tõukerattaga liikuvat isikut; ettenägelik – jälgima, et lapsel oleks ohutu sõidukist väljuda ning ta ületaks pärast väljumist tee ohutult.
Arvestame teiste liiklejatega ja mõtleme paar sammu ette! Turvalist kooliaega!