AHTI UDAM,
EELK Loksa Maarja koguduse diakon
Jõuludele mõeldes ja jõuludest kõneldes meenutavad paljud oma lapsepõlve. Ka minule tuleb seoses jõuludega lapsepõlv meelde. Ma sündisin nõukogude ajal, mil avalik jõulude pidamine oli keelatud. Kuid minu kodus, nagu paljudes Eestimaa kodudes, oli jõulude traditsioon au sees. Kui saabus jõululaupäev, läks isa metsast kuuske tooma.
Lapsepõlve esimesed mäletatavad jõulud olid nii: kogunesime perega tuppa, kus oli kuusk. Isa süütas kuusel küünlad, ema laulis.
Meelde on jäänud laul, küünalde sära ja kuuselõhn. Jõulud tekitasid erilise tunde ja oli kahju, kui need oodatud pühad läbi ja jõulukuusega tuli hüvasti jätta.
Lapseea jõulud on paljudele ilus mälestus, kuid paraku ei saa elada mälestustes. Elu on tormakas. Argielu mured on meisse vägisi tunginud. Jõulud on aeg, kui saame vaadata iseendasse, olla pereliikmete ja teiste lähedastega, veeta kallis jõuluaeg armsas hubases kodus särava jõulukuuse all ja külastada kodukirikut. Tore, kui sellisest meeleolust saaks midagi kaasa võtta uue aasta argiaskeldustesse, olla paremad ja sõbralikumad. On aeg lubaduste andmiseks, kuid kas kõiki uusaastalubadusi suudetakse täita.
Jõulud kristlikus tähenduses on ennekõike Jeesuse sünnipäev ja ingli kuulutus karjastele: ,,Ärge kartke”. Keskne jõulusündmus pole lapsuke Petlemma sõimes, vaid tähtsam on Jumala inimesekssaamine. Jeesus tuli siia maailma inimeste igapäevaellu. Jõuluevangeeliumi järgi polnud enne Jeesuse sündi vaikne õhtu. See oli täidetud inimeste igapäevase tööga, nagu meilgi on igapäevatöö, mida peame tingimata ära tegema. Enne jõule on tööd palju.
Jõuluevangeeliumi järgi olid karjased tööpostil. Öitsil-olek polnud muinasjutuvestmine lõkke ääres. Karjased valvasid, et ööpimeduses kiskjate rünnakuid tõrjuda.
Jeesuse sünni eelõhtul oli Petlemma rahvas ärevil, toimus rahvaloendus, seda toimetasid Rooma ametnikud jõhkruse ja hoolimatusega. Inimesi piinati, neid kuulati kepihoopide saatel üle. Aeti kokku vanu inimesi, haigeid ja vigaseid. Maailm oli tol ajal rahutu. Paraku on rahutu ka tänapäeval, kuna rahvad ei saa läbi. Toimub sõdasid, terrorirünnakuid. Rahvad rändavad samamoodi, nagu rändasid Jeesuse sündimise ajal. Kuidas sellisest keerulisest olukorrast pääseda, on raske vastata.
Ka Jeesus sündis rahutusse maailma. Jumal tuli jõuluööl inimeste keskele. Jõululapse sünni ajal polnud Petlemmas kõigile nähtavat valgussära. Seda nägid esimesena karjased. Mida karjased nägid, ei jäänud teistele teadmata. Jumal saatis ingli sellest teatama, muidu oleksid olnud inimesed pimeduses.
Jeesus tahab saabuval jõuluajal kuulutada, et tahab tulla me rutakasse maailma ja argipäeva. Me tegeleme suurema osa ajast kaduvate asjadega, tihti elame nii, nagu Jumalat polekski. Jääme nendesse askeldustesse, kuniks Jumal on meile elupäevi kinkinud. Tore, et meil on aja mahavõtmiseks jõuluaeg.
Luuka evangeelium kõneleb Jeesuse sündimisest ja kinnitab, et võime saada enneolematute andide osalisteks. Luukas nimetab neist rõõmu ja rahu. Rõõm on see, et inimene suudab Jeesusesse uskumisega patukoormast vabaneda. Jeesus soovib, et rahu valitseks inimese ja Jumala ja meie ligimeste vahel.
Jõulud on lapsepõlvemeenutuste, kinkimise, rõõmu ja rahu aeg. Jeesuse tulek siia ilma on suurem ime, kui need maised asjad kokku.
Soovin õnnistatud jõuluaega, rõõmu ja rahu südamesse!