Joaveski rahvamajja pandi kangasteljed

4076
Joaveski rahvamaja teisele korrusele seatud kangastelgede taga istub KEITY TALIVERE, tema on vaibakudumise järjekorras järgmine.

Kuu aega tagasi üles seatud kangastelgedel on esimene põrandavaip valmis ja teine tegemisel.

„Kui Andres Õisi ei oleks, siis ei toimuks Joaveskil midagi,“ ütleb raamatukogu hoidja Külli Talivere, kes novembri lõpus võttis küla rahvamajas kangastelgedelt maha esimese sealkootud vaiba.
Andres Õis on Joaveski Küla MTÜ juhatuse liige, Kose koguduse esimees ja endine Kõue vallavanem. Hiljuti valiti ta Kose valla aasta isaks.

Joaveski uus rahvamaja avas uksed sügisel 2013.
Joaveski uus rahvamaja avas uksed sügisel 2013.

Andres Õis: „Oleme tänulikud Kodanikuühiskonna Sihtkapitalile, mille toetusel on MTÜ Joaveski Küla  saanud viimastel aastatel Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP) mitmel korral toetust uue rahvamaja sisustamiseks ja tegevuste arendamiseks.“
KOP eraldas tänavusest kevadvoorust Joaveski rahvamajja rütmipillide, kangastelgede  ja koroonalaua soetamiseks ning õpitubade ja kepikõnnipäeva läbiviimiseks kahe projekti peale kokku 3951,22 eurot. Varem on saadud 1600 eurot helivõimenduse ostmiseks, 1567,80 eurot Joaveski rahvamaja köögi sisustamiseks.
Joaveski külavanema Rene Meimeri eestvedamisel ja koostöös MTÜga Elamusretked korraldatud Lahemaa kepikõnni- ja käimismaraton tõi juulikuus Lahemaale kohale üle 120 huvilise. Maratoni aitas korraldada Joaveski külaselts. Joaveski ühe tunnusüritusena on plaanis hakata läbi viima Lahemaa Kepikõnnimaratoni.

Türi vanamemme kangasteljed
Kangastelgede rahvamajja toomise ideele tuli Joaveski suvitaja Helle Kalda, kellele pakkus neid tuttav vanainimene Türilt. Kuna oma majja ei mahtunud, tekkis mõte osta need külaseltsile, et läheksid laiemasse kasutusse.
Kangasteljed seadis üles Ulrich Haljaste Ardust, tema meisterdas ka puuduolevad detailid. Ardust oli teinegi abiline – kudumismeister Selma Teesalu aitas lõimed üles seada ja õpetas kudumistehnikat.
Külli Talivere räägib, et esimese vaiba kudumisele kulus kaks nädalat: „Nii õppida kui ka vaipa kududa on väga huvitav. Tegin sellise värvi ja pikkusega põrandavaiba, nagu tahtsin. Poest ostetud kaltsuvaibad lagunevad ära.“
Nüüd koob kangastelgedel oma esimest vaipa Helle Kalda: „Lapsena nägin, kuidas ema kangastelgedel kudus, ise siis ei proovinud. Kihvt on omandada vanu käsitööoskusi. Lihtne ei ole, tallalaudadega on keeruline, peab hoolega kontrollima. Kuna pooldan taaskasutust, plaanin kasutada kodus seisnud kangaid. Neid ei lõigata ribadeks, vaid rebitakse.“
Järgmisena kavatseb vaibakudumise ette võtta Keity Talivere. Naised ärgitavad, et teisedki Joaveski ja ümbruskonna küladest võiksid tulla vaibakudumise oskusi omandama – annab pimedatel talvekuudel põnevat tegevust.

Loe ka lk 6

Eelmine artikkelKehra staadioni renoveerimisprojekt on valmis
Järgmine artikkelKOPist saavad toetust Anija ja Kuusalu valla MTÜd