
Peningil said südamenädala raames kokku Arukülast tulnud 100, Raasikult ligi 70 ja Pikaverest ligi 40 matkajat.
Eesti 100. sünnipäevale pühendatud matkast „Raasiku valla 100 südant“ osavõtjad asusid kolmest suuremast asulast Peningile teele samal ajal, ennelõunal kell 11. Esimesena olid rohkem kui tunni aja pärast Peningil Alleksi peomaja juures kohal sinimustvalgeid lippe lehvitanud Raasiku matkajad, kes läbisid 6 kilomeetrit, seejärel Pikavere rahvas, kellel tuli teha 8kilomeetrine matk. Arukülast teekonda alustanud jõudsid Peningile ligi tund teistest hiljem, kuna läbisid 10 kilomeetrit.
„Kui oleksime läinud otse, tulnuks meie teekond ka umbes 6-7 kilomeetrit, kuid liikusime mööda külavaheteid, Igaverest ja Kalesilt läbi. Ka mõned põliselanikud polnud varem käinud neis kohtades, mida me nüüd koos läbisime,“ ütles korraldaja, Aruküla Kultuuriseltsi juht Garina Toomingas, kes matkas karukostüümis.
Ta lisas, et Peningil olid mõned Raasiku elanikud öelnud – kui taoline matk on ka järgmisel aastal, teavad nad juhatada, kuidas saab Raasikult mööda metsavaheteid Peningile.
Pikaverest Peningile matkanud Alice Suurkuusk ütles, et alguses oli neid 16, kuid tee peal liitusid matkajatega Härma, Perila, Rätla ja Kiviloo elanikud. Matkaseltskonda juhtis koolidirektor Helju Kadakas, matkalisi saatis õhupallidega ehitud vana veoauto.
Peningil tervitasid rahvast Raasiku vallavanem Andre Sepp ning koos Aruküla seltskonnaga matkanud volikogu esimees Tiina Rühka. Pakuti suppi, esinesid Aruküla segarühm Lapulised ja ansambel Lõõtspillipoisid. Peomajas said soovijaid lasta Aruküla ja Raasiku tohtritel mõõta vererõhku, veresuhkrut, kolesterooli, pulssi. Huvi oli nii suur, et kõik soovijaid ei jaksanudki oma järjekorda ära oodata. Tervisekoolitaja ja personaaltreener Mirko Miilits tegi kehakoostise mõõtmist.
„Arstidel oli kella poole neljani nii tihe tööpäev, et nad ei jõudnud süüa ega kohvigi juua,“ lausus Garina Toomingas.
Kuigi matkaliste koduküladesse tagasiviimiseks oli tellitud buss, kasutasid seda umbes 30 inimest, ülejäänud läksid ka tagasi jalgsi: „Nad kiitsid, et kõhud on seljankat täis, ilm on ilus ja enam ei pea kiiresti käima, saab rahulikult omas tempos jalutada.“
Garina Toomingas jutustas – kui eelmisel aastal olid eraldi käimisüritused Arukülas, Raasikul ja Pikaveres, siis sel aastal mõeldi koos Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vagaga, et võiks teha ühise tervisekõnni päeva.
„Kuna Peningi on külade ristumiskoht, miks siis mitte seal kohtuda. Inimestel on niigi vähe päevi, mida raatsivad ühistegevuseks kasutada. Seetõttu tuleb selliseid ettevõtmisi korraldada vähe, kuid suurelt,“ märkis ta.