Veel 10 aastat tagasi olin oma perega tutvusringkonnas ainus, kel oli ühe prügikasti asemel neli. Nüüd on olukord natuke parem, tühje pudeleid viivad taaraautomaatidesse vist juba kõik tuttavad. Siiski jääb jäätmete liigiti kogumine enamikule „terve mõistusega” inimestele arusaamatuks ning võrdub mõttetu ja ebapraktilise ajaraiskamisega. Siiani arvatakse, et prügilas segatakse jäätmed kokku. Mõisted „olmejäätmed” ja „segaolmejäätmed” tunduvad sünonüümid isegi natuke rohkem jäätmetest huvituvale inimesele.
Ideaalis tuleb olmejäätmeid koguda 12 eri liiki. Liikideks jagunevad jäätmed nii materjali järgi, näiteks plastik või metall, päritolust tulenevalt, näiteks pakendid või elektroonika, suuruse või hilisema töötlemisviisi järgi. Kui kõik 12 jäätmeliiki prügi hulgast välja korjata, jääb järele segaolmejääde ehk prügi. Sellega ei saa tõesti enam peale põletamise midagi teha. Loomulikult ei ole reaalne, et igas kodus oleks 12 prügikasti, kuid kusagilt on vaja alustada igal juhul.
Esiteks. Arvatavasti on kõik nõus, et võrreldes paarikümne aasta taguse eluga on olemine muutunud mugavamaks. Saia ei too poest enam näpu vahel, uus telefon ostetakse vahel iga kahe aasta tagant.
Peaaegu kõigest vaeva ja rõõmuga muretsetust saab ühel hetkel jääde, mille pärast ühekordset tarbimist prügimäele saatmine oleks tohutu looduse reostamine, rumal ja vastutustundetu raiskamine. Juba lasteaias õpetatakse lastele – enda järelt tuleb ära koristada. Näiteks – ostes uue telefoni, tuleb vana viia jäätmejaama. See on tänapäevane viis enda järelt ära koristada.
Teiseks. Meie prügikasti sisu mõjutab jäätmekäitluse kulusid. Kui jäätmed on koostise poolest paremini ümbertöödeldavad, on ka hind madalam. Kui prügikasti sisust moodustab poole mädanenud õunamoos, on asi halb.
Kolmandaks. Jäätmete ühte hunnikusse kokkupakkimine on samamoodi ebaseaduslik tegevus, nagu mootoriõli maha valamine või puude langetamine ilma raieloata. See seaduse rikkumine on nii valdav, et tundub legaalne.
Millest võiks alustada?
Kõige tähtsam on jaotada jäätmed kolmeks: ohtlikud, märjad ja kuivad. Ohtlik on kõik see, mis haiseb vängelt, mida me ei sooviks panna naha peale ega jätaks laste käeulatusse: kodukeemia, elavhõbedaga kraadiklaas, luminesentslamp, patarei. Ohtlikest jäätmetest ei saa kodus lihtsalt lahti, nende äraandmiseks annab parimaid juhiseid omavalitsus.
Märg on kõike see, mis pigistades tilguks ehk biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed, väljaarvatud vedelikud või aiast otse konteinerisse korjatud puuviljad.
Kõik ülejäänu sobib tegelikult segaolmejäätmete konteinerisse. Sellest on võimalik teha jäätmekütust, mõned jäätmekäitlusettevõtted suudavad selliseid jäätmeid sorteerida materjali järgi ning ka materjalina ringlusse tagasi suunata. Jäätmete prügilasse matmine on välistatud, kui siis ainult sorteerimisjääkide põletamisest järgi jääv tuhk.
Jäätmete liigiti kogumine vähemalt kolmeks on juba praegu kõigile kohustuslik ning jõukohane.