ARDO NIINRE,
Raasiku abivallavanem
Tunnistan, et seda pealkirja arvamusloole mõeldes polnud ma originaalne. Sain idee 11. septembril 2015. aastal Aruküla rahvamajas linastunud Arvo Pärti käsitlenud Dorian Supini filmist. Selles räägib maestro päevikulehekülgede põhjal, mida helilooja nimetab töövihikuteks, oma loometeest. Noodikirjade vahel on märkmed tema muredest ja rõõmudest, ka tsitaat: „Isegi, kui ma kõik kaotan…“. Mis on kaotuse taga? Kas uus võimalus või aare, mis on ja jääb hoolimata kõigest, isegi kaotusest.
Mis minu jaoks on jäävus? Inimsuhted ja Eesti lipp! Mäletan iseennast 1988. aaastal Kiili rahvarinde koosolekul, kus avaldasin lootust, et Kiilis lehviks pidevalt sinimustvalge lipp. Samal aastal tõi Rahva Võidu kolhoosi pikaaegne agronoom, hiljem valla maakorraldajana töötanud Jaan Vahtramäe jaanipäeval välja oma kunagise, esimese Eesti Vabariigi aegse lipu, mis on lehvinud Viljandimaa Saega talu vardas – ajas koltunud värvidega ja villane. Umbes samal ajal toimusid Jüri teedesõlmes arheoloogilised kaevamised ning soojaku ukse juures lehvis meie lipp. Võis vaid ette kujutada Tartu maanteed pidi sõitvate autojuhtide jahmatust, kes harjumatut lippu ebaharilikus kohas nähes pidid kraavi sõitma.
Mäletan, kuidas me kõndisime 24. veebruaril 1989. aastal perega Viru tänavalt Pika Hermanni torni kui rahvuspühamu poole. Tänava küllap kõikidele majadele olid heisatud lipud ning finaal oli muidugi Pikk Hermann – torn kui sümbol ja riigilipu kants. Tunne, mis meid valdas, oli midagi nii uskumatut ja võimsat, et silmad läksid kalkvele ja põlved nõrgaks. Ammune unistus oli teoks saanud ning punalipu needus murtud.
Minu lootus ööpäevaringse rahvuslipu lehvimise osas Kiilis täitus, kui 1993. aasta lõpust alustas tööd iseseisev Kiili vald ning esialgu endise kolhoosi kontori lipuvardasse heisati lipp ning eriti siis, kui 9. juunil 1995. aastal avati uued, praeguseni käigus olevad vallamaja ruumid. Sel ajal polnud koolidel veel kohustust heisata Eesti lipp koolipäevadel.
Kui Eesti kongressi delegaate kutsuti kirikukellade helinal 11. märtsil 1990. aastal esimesele kongressile, tuli meil läbi kaitseliidu liikmete spaleeri kõndida Estonia kontserdisaali ukseni, mille vardas lehvisid sinimustvalged lipud. Need olid ka kontserdisaali laval. Jällegi valdas mind võimas tunne, et midagi suurt on toimumas. Ning oligi! Riigi saatust hakkasid arutama järjepidevuse kandjatena Eesti Vabariigi kodanikud või nende järeltulijad.
7. jaanuaril 2004. aastal saatsime kaitseministeeriumi saalist viimsele teekonnale sõbra Rein Helme. Tema sark oli kaetud sinimustvalge lipuga ja selle peal sõbra vormimüts. Nüüd oli lipu tähendus hoopis teistsugune. Rahva liitjast oli saanud lohutaja. Leinajatele öeldi sellega, et mees on andnud panuse riigi heaks ning ta on olnud selles tubli.
Nüüdseks, olles töötanud Rae vallas, veel töötades Raasiku vallas, on mul alati jõudu andev ning innustav vaadata meie lippu ning mõelda, et olen töötanud meie riigi heaks ning andnud selleks oma pisikese panuse. Seda olen saanud teha koos heade kolleegidega, kellele kuulub minu suur ja sügav tänu.
Isegi, kui ma kõik kaotan, jääb minusse inimsuhete soojus ja riik ning tema sümbolina Eesti lipp. Hoidkem neid!