Igavere küla elanik on hädas teetolmu ja kihutajatega

2432

Raasiku valla Igavere küla Põllu talu peremees ALBERT KUKK muretses koju aparaadi, mis näitas normaalsest 10 korda
kõrgemat õhusaastet.

Raasiku valla Igavere küla Põllu talu elanik Albert Kukk on olnud aastaid hädas tema talumajast kümmekond meetrit eemal asuva Igavere teega, mis tolmab. Ta tegi vallavolikogule ettepaneku, et paigaldab teele oma kulul lamava politseiniku. Volikogu suunas kirja vallavalitsusele, kes vastas, et teed tuleb tolmu piiramiseks kloreerida.
Ligi 90aastane Albert Kukk kirjeldas, et suvel tuleb elada eba­inimlikes tingimustes, sest tolmupilved matavad hinge: „Talvel on veidi kergem, kuid tee hakkab tolmama kohe, kui lumi ära sulab.“
Ta lausus, et tee on auguline ning tolmupilved kerkivad kihutamisest: „Autosid on hakanud järjest rohkem sõitma. Paar aastat tagasi küsisin teistelt külaelanikelt allkirju, viisin vallavalitsusse, kasu polnud midagi. Tee ääres on küll kiirust piiravad märgid, aga neist ei pea keegi kinni.“
Ta lausus, et on pöördunud  keskkonnaameti, maanteeameti, politsei poole, sealt on vasta­tud, et tolmav tee on valla mure. Aasta lõpus võttis Albert Kukk vallavalitsusega ühendust, kuid ei jäänud tulemusega rahule, sest lahendust ei pakutud: „Olin nõus tegema oma raha eest lamava politseiniku ning kui teehöövel selle rikub, oleksin ise taastanud. Vallavalitsus ei võtnud aga midagi ette.“
Ta ütles, et olukord on väljakannatamatu: „Kolisin linnast ära, et saada vaikust ja rahu, nüüd autod aina sõidavad. Maja ja tee vahel on hekk, kuid sellest pole kasu. Raske on hingata isegi siis, kui uksed ja aknad on suletud.“
Tolmutaseme mõõtmiseks on tal kodus eraldi seade: „Üks firma tuli reklaamima, et nad saavad teha maja õhukindlaks, panna ventilatsiooni ja õhufiltri. See oli aga liiga kallis. Ütlesin, et pangu siis vähemalt mõõtur. See näitab, et tolmutase on kodus üle 400 ühiku, normaalseks loetakse 40.“
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi sõnas, et kruusateede tolmamine on kuival perioodil tavaline: „Liikluskoormus on tänapäeval kasvanud, ka see põhjustab teede suuremat tolmamist ning häirib teeäärsete majade elanikke. Tolmuna teelt lenduv materjal halvendab tee kvaliteeti ning suurendab teehoolde kulusid. Kahjuks pole kohalikel omavalitsustel piisavalt raha, et panna kõigile teedele tolmuvaba kate. Samas pole ka parim lahendus künniste rajamine.“
Vallavanem märkis, et küsis arvamust ka Igavere külavanemalt, kes tõdes, et probleem on olemas ja tõsine, kuid leidis, et lamava politseiniku mõte pole küla eestseisuse arvates parim. Külavanem esitas eestseisuse ettepaneku, et ainuke võimalus on kasutada tolmutõket ehk tee kloreerida.
Raivo Uukkivi ütles, et vallavalitsus on küla eestseisusega nõus ning plaanib esimesel võimalusel tolmamise tõrjumiseks keemiliselt töödelda teelõike, mis asuvad hoonete lähedal.“
Albert Kukk lausus, et on kloreerimise plaanist teadlik, kuid märkis, et sellest oleks kasu ainult siis, kui teedel ei kihutata.

Eelmine artikkelUjumiskilomeetrite kogumise võistlus Kuusalu Spordikeskuses
Järgmine artikkelKehras toimus Joker Tali Cup 2015