Ida-Tallinna Keskhaigla sulges Loksa üksuse

4683
Ida-Tallinna Keskhaigla otsustas Loksa ravikeskust mitte müüa, töötajatele jagati koondamisteated.

Ida-Tallinna Keskhaigla otsustas Loksa ravikeskust mitte müüa, töötajatele jagati koondamisteated.

Möödunud kolmapäeval, 29. juunil said Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) koosseisu kuuluva Loksa üksuse töötajad teada, et neljapäeval, 30. juunil toimub kogu kollektiivi koosolek. Neljapäeva pärastlõunal jagati neile koosolekul koondamisteated ja selgus, et Tapa haigla ei olegi Loksa ravikeskust ära ostnud.
Koondamisteade anti 25-le põhikohaga töötajale – hooldusravi õdedele ja hooldajatele, köögitöötajatele, liikumisravi spetsialistidele, aga ka kahele hambaarstile, günekoloogile ja ämmaemandale. Töölepingu viimane kuupäev on 31. juuli, esmalt ollakse puhkusel, ning alates 1. augustist on koondatud kõik need töötajad, kes ei ole vastu võtnud pakkumist asuda tööle ITK teistesse üksustesse.
Juhtunu oli seda ootamatum, et enamik töötajaid olid allkirjastanud lepingu, mille järgi pidid nende töölepingud minema alates 1. maist üle Tapa haiglale.
Sellest, et Loksa üksus on müügis ja Tapa haigla ostab ära, räägiti juba mitu kuud. Infoleht Loksa Elu kuulutas ostust ka maikuu numbri esikaanel. Kirjutis osutus ennatlikuks, tõdes Tapa haigla juhatuse esimees Meelis Kukk 11. mai Sõnumitoojas ilmunud loos „Loksa ravikeskuse ostu-müügi leping allkirjastatakse tagasiulatuvalt“. Ent allkirjastamist   ei   toimunud   ka   tagasiulatuvalt,     maikuu     jooksul  lükati  seda  mitmel  korral  edasi.
Koondamisteated olid üllatuseks ka kogu ümbruskonna rahvale. Kui reedel, 1. juulil käis ravikeskuse teisel ja kolmandal korrusel kiire pakkimine ning mindi Loksa kauplustest paluma tühje kaste, ei tahetud esialgu meditsiinitöötajate juttu uskuda – kõigile oli jäänud mulje, et ITK asemel hakkab ravikeskus tööle Tapa haigla allüksusena.
Kui Sõnumitooja jõudis reede pärastlõunal Loksa ravikeskusesse, olid medikamendid, voodipesud, kitlid, abivahendid, ka kööginõud kokku pandud, need viiakse Tallinnasse käesoleva nädala jooksul. Palatid olid tühjad, Loksal hooldusravil olnud patsiendid olid viidud üle mujale, ka Loksa ümbruse küladest pärit haiged on nüüd ITKle kuuluvas Järve hooldushaiglas Tallinnas.
„Oleme matusemeeleolus,“ tõdesid õed-hooldajad. „Osad meist on siin majas töötanud üle kolmekümne aasta, kollektiiv on väga hea, patsiendid on olnud me tööga rahul ja nüüd jääme töötuteks, kohalikud inimesed jäävad teenindamata, ilus haigla peab uksed sulgema.“
Nad kinnitasid, et 4 aastat ITK alluvuses töötamist olid kenad, töötajatesse suhtuti väga hästi, nad ei kritiseeri endist tööandjat, kuid on kurvad, et ravimahud ei olnud piisavad Loksa hooldushaigla jätkamiseks.

Loksa haigla olekstänavu detsembris saanud 40aastaseks.
Loksa haigla oleks tänavu detsembris saanud 40aastaseks.

Ei jõudnud kokkuleppele
Sõnumitooja palus ITK-lt ja Tapa haiglalt kommentaari, miks ostu-müügi leping jäi sõlmimata ning mis saab edasi.
Tapa haigla juhatuse esimees Meelis Kukk ütles reedel tööpäeva lõpus, et Tapa haigla oli osa rahast ITK-le üle kandnud, kuid ITK nõukogu otsustas, et müüki ei toimu ja raha kanti tagasi: „Esimesel neljal kuul seisis allkirjastamine ITK taga. Nüüd viimasel hetkel muutis pank meie rahastamistingimusi. Planeerisime Loksale hooldushaiglat, hooldusravikohtade järele on vajadus olemas, kokku oli lepitud, et osutame teenust ITK allhankena. ITK nõukogu otsus tuli meile ootamatult.“
Ta kinnitas, Tapa haigla on esitanud koos Loksa linnavalitsusega taotluse Euroopa Liidu abirahade saamiseks ja sellest plaanist ei taganeta: „Kui me ei saa osta ravikeskuse hoonet, siis peame sotsiaalministeeriumile tegema taotluse, et muuta uue tervisekeskuse asukohta. Siis nende juristid uurivad, kas struktuurifondi taotluses on võimalik koha aadressi muuta. Oleme valmis ostma Loksal mõne teise kinnistu.“
ITK turundusosakonna juhataja Inge Suder vastas Sõnumitoojale, et ITK tunneb kahetsust, kuna oldi sunnitud tegema Loksa üksuse tervishoiuteenuse jätkamise ning üksuse töötajate osas raskeid otsuseid: „Tervishoiutegevus ei ole Loksal kasvanud mahus, mis kataks investeeringud, mida hoone vajab kaasaegse tervishoiuteenuse jätkamiseks. Lisaks tervishoiutöötajate meeskonnale on vaja tugiteenistust, kogu koosseisu ja tööprotsesside tööshoidmine eeldab tööaja kaetust optimaalse töömahuga. Kulud ja tulud peavad jääma mõistlikku proportsiooni, seda on olnud Loksa üksuses teenuste mahu juures keeruline tagada.“
Ta kirjutas, et viimase poole aasta jooksul on püütud leida erinevaid lahendusi tervishoiuteenuse jätkamiseks Loksal, kuid mitmete asjaolude tõttu ei osutunud lahendused praktikas teostatavaks: „Olime sunnitud vastu võtma otsuse lõpetada tervishoiuteenuse osutamine. Kinnistu edasise saatuse otsustame pärast suvepuhkuste lõppu.“
Lisaks märgiti ITKst, et hooldushaigla kohtade rahastus ei ole sulgemise ainus põhjus.
Nii Loksa ravikeskuse töötajad kui ka Loksa linna mitu elanikku esitasid haigla sulgemisest rääkides küsimuse, miks linnapea Värner Lootsmann ei ole Loksa üksuse allesjäämist kaitsnud.
Linnapea lausus Sõnumitoojale, et kohalik omavalitsus ei tegele tervishoiuküsimustega: „Kui kaks haiglat ei suutnud omavahel kinnistu müügis kokku leppida, ei saa linnavalitsus nende toimetamisse sekkuda. Linnavalitsus tegeles viis-kuus kuud selle nimel, et ost-müük saaks toimuma. Kui sellest asja ei saanud, ei ole midagi teha.“
Perearstid jäävad esimesele korrusele

Loksa ravikeskuse esimene korrus jääb rahvale avatuks. Perearstid Mall Idavain, Tatjana Nugis ja Tatjana Proskurina jätkavad tööd oma kabinettides, nemad jäävad endiselt ITK üürnikeks. Ka ASile Karell Kiirabi kuuluv kiirabibrigaad on endiselt ITK rentnik ja tegutseb edasi esimese korruse ruumides. ITK jätab poole kohaga tööle koristaja, kes hoiab korras alumise korruse üldruumid, ning töömehe, kes hooldab maja.
Perearst Mall Idavain rääkis, et nende tegevuses oluliselt midagi ei muutu, kui ITK sulgeb oma labori, on võimalus võtta laborant tööle teise õena ning osade analüüside puhul kasutataksegi juba laboriketi Synlab abi. Ka ämma­emanda oleks võimalik võtta tööle perearsti teise õena, kui Haigekassa võimaldab ja ta ise on nõus.
Günekoloog Jekaterina Žuravljova enam Loksal vastu ei võta, tema jätkab tööd ITK koosseisus, vastuvõtud toimuvad edaspidi Tallinnas Tõnismäe üksuses.
Hambaarst Tiiu Põldmaa rääkis, et nii tema kui ka teine hambaarst Olga Bondareva ootavad ära ITK pakkumise oma tööruumide ja varustuse rendihinna kohta, siis kalkuleerivad, kas jätkata osaühinguna hambaraviteenuse osutamist Loksal.

Eelmine artikkelPikavere mõis sai uue katuse
Järgmine artikkelKülad panid Lahemaa rahvuspargi 45. sünnipäeva tähistamisele õla alla