Ida-Harjust osalevad avatud talude päeval 7 pereettevõtet

1503

Eesti esimene avatud talude päev toimub pühapäeval, 19. juulil.

Anija vallast Söesauna talu Vetla külast; Kuusalu vallast Valgejõe veinivilla, Sae lambatalu ning Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalu Uuri külast, Arli Puukool Kiiu-Aablast; Raasiku vallast Torni Tall Kiviloo külas ja Kiltsimäe mahetalu Mallaveres  – need talud ja tootjad osalevad pühapäeval, 19. juulil esimesel üle-eestilisel avatud talude päeval. Rohkem kui 100 talu võtavad ühe päeva jooksul vastu külalisi, tutvustatakse tegemisi, huvilistele on eraldi programmid.
Ametlik külastamisaeg on avatud talude päeval kella 10-17. Päeva korraldavad põllumajandusministeerium, Maamajanduse Infokeskus ja Järvamaa Avatud Talud. Põhjalikumat infot leiab internetist, on loodud eraldi veebileht www.avatudtalud.ee. Seal on võimalik kaardilt näha, kus avatud talud asuvad ja mida pakuvad, lisatud on pererahva kontaktandmed.
Et suurematest keskusest saaksid lihtsamalt maale sõita need, kel autot pole, on käima pandud tasuta bussid ja avaldatud nende marsruudid. Harjumaa ringile ida suunal sõitvas bussis enam vabu kohti pole, teatatakse veebilehel. Külastatakse Torni Talli Kiviloos, Haljava OÜd Jõelähtme vallas, Sae talu Uuris ning veinivillat Valgejõel.
Kiltsimäe mahedad
köögiviljad
Rimi kauplusteketi talutoodete müügiala „Talu toidab“ meeskond korraldab bussisõidud Kiltsimäe mahetallu kolmel korral – 19., 23. ja 24. juulil. Müügiala juht on Kiltsimäe talu peremees Margus Lille, kelle mahedaid köögivilju ja kanamune saab lisaks Rimile osta Selverist, Prismast, Tallinna Kaubamajast, Stockmannist ja Ökosahvrist. Külalistele tutvustatakse talus mahepõllumajandust.

Mida teised talud pakuvad?
Söesauna talust loe lk 4 ja Valgejõe veinivillast lk 1.
Sae lambatalu perenaine Imbi Jäetma ütles, et kindlasti on tulekul bussitäis rahvast avatud talude tuuriga, helistanud on paar-kolm inimest ja uurinud tuleku kohta: „Oleme talus olemas. Pakkuda on koolitusesitlust me maalammastest ja karjakaitsekoertest, Sae talust, perest. Teeme ringkäigu. Pakume piparmündivett. Hea oleks, kui tulekust eelnevalt teatatakse – siis saaks sättida, et ei satuks meile poole jutu pealt ega peaks ootama, kuni ühtede külalistega lõpetan.”
Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalu perenaine Mare Veersalu teatas, et igal täistunnil algab ringkäik Iisaka talu muinasrajal, näeb lambaid, saab külastada käsitöötuba. Programm on sama, kui oli 1. mail Eesti Maaturismi korraldatud avatud uste päeval.
Arli Puukooli peremees Aivar Haak sõnas, et soov on tutvustada puukooli, oodatud on ka kohalikud inimesed enda külast, Juminda poolsaare teistest küladest ja kaugemalt, istikuid müüakse natuke odavama hinnaga: „Oleme oma puukooliga palju edasi arenenud. Saab uusi huvitavaid liike, näiteks hästi moodsad on sammaspuud. Meil on siin päris suur ala, umbes pool kilomeetrit jalutada ühest otsast teise, on oma iluaed ja ka õpiaed koos olmehoonega.“
Torni Talli perenaine Eve-Liis Remmelgas ütles, et pühapäevaks on kõik valmis ning külalised oodatud: „Tutvustame loomi-linde, keda on meil palju. Saab poniga ratsutada, pakume vankrisõitu. Vaatamiseks on mõned nõukaaegsed sõiduautod ja hobuvarustus, avame ka kohviku.”
Ta lisas, et Maamajanduse Infokeskus toob Torni Talli 3 bussitäit rahvast.

05_ST_1407

Eelmine artikkelOkka kõrtsi asemel Salmistul Salme villa
Järgmine artikkelKuusalu sportlased võitsid Eesti noorte meistrivõistlustel 5 medalit