Harju turvafoorumil on plaanis elavdada naabrivalvet

1183

Turvafoorumil saavad Harjumaa elanikud arutada koos poliitikute, kohalike omavalitsuste, korrakaitse ja teiste ametkondade esindajatega julgeolekuprobleemide üle.

Alates 2000. aastast on MTÜ Eesti Naabrivalve eestevedamisel loodud omavalitsustes naabrivalve piirkondi ning ärgitatud kohalikke ise oma naabruskonnal silma peal hoidma. Omavalitsused on loonud naabrivalve sektorid ning pannud üles oranžid sildid kirjaga „Naabrivalve piirkond”. Paljud sildid on praeguseks aga lõhutud või maast välja kistud mitmete külade elanikud tõdevad, et suure hooga loodud naabrivalve liikumine on välja surnud.
Kuusalu vallas on naabrivalve sektoreid 14: esimene loodi Tapurla külas 2004. aastal, pärast seda on asutatud Kasispea, Juminda, Saunja, Pudisoo, Sigula, Kalme-Kemba, Virve, Aru, Leesi, Valgejõe, Vanaküla, Pedassaare sektor, viimati asutati sektor 2015. aasta jaanuaris Andineeme külas. Kokku on sektorite piires naabrivalvega seotud üle 220 kodu.
Raasiku vallas on sektoreid 5: 2006. aastal loodi Kurgla sektor, siis Mallavere-Pikavere, Tõhelgi, Liivaaugu ning Raasiku 1. sektor. Kodusid on liikumises üle 70.
Anija vallas kuuluvad naabrivalve sektorite hulka 2005. aastal algatatud Pikva sektor ning aasta hiljem loodud Vetla sektor. Kodusid on nendes umbes 40.
Raasiku vallas on arutatud naabrivalvega seonduvat külavanemate ümarlauas, kus märgiti, et sektorid on olemas, kuid ei toimi. Ka piirkonnapolitseinik Kaisa Kajo ütles, et tema teada pole sektorid teinud koostööd omavahel ega politseiga.
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi sõnas, et vallavalitsuses naabrivalve asjadest suurt midagi ei teata, tegevus oleneb kogukonna initsiatiivist: „Naabrivalvele lükkab hoo sisse see, kui keegi mingis piirkonnas hakkab pätti tegema, siis kogukond ilmselt aktiviseerub. Praegu aitab naabrivalvet kindlasti teha ka Facebook, mille gruppide kaudu naabrivalve toimib ja info levib.”
Seda, et naabrivalve liikumist oleks vaja Harjumaal elavdada, on hakatud rääkima seoses möödunud aastal käivitunud politseireformiga, mille üks eesmärke on suurendada omavalitsuste ja politsei koostööd.
Teisipäeval, 6. oktoobril kell 17.45 korraldavad Rae ja Viimsi naabrivalve, Rae vallavalitsus, Maardu linnavalitsuse, politsei- ja piirivalveamet ning Harjumaa Omavalitsuste Liit Jüri alevikus Rae kultuurikeskuses naabrivalve koostööfoorumi „Turvalised kogukonnad – turvaline Eesti”.
Turvafoorumi üks korraldajatest, Rae vallavanem Mart Võrklaev ütles, et foorum võiks tõsta kodanikuühiskonna rolli turvalisuse tagamisel, luua Harju linnade ja valdade naabrivalve sektoriliikmeid kui ka kõiki teisi turvalist kogukonda väärtustavate elanike koostöövõrgustiku: „Kogukonnapõhine turvalisuse mudel seisneb suuresti selles, et igaüks mõistab oma rolli ja kohta turvalisuse tagamisel ning on valmis sellesse panustama. Tänu sellele toimib ka tõhus ennetustöö.”
Foorumile on kutsutud rahvaga kõnelema ning paneeldiskussiooni pidama siseminister Hanno Pevkur, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, keskkonnaminister Marko Pomerants, Eesti Vabaerakonna esimees Andres Herkel, Ida-Harju politseijaoskonna juht Valter Pärn, Harjumaa Omavalitsuste Liidu esimees Kaupo Rätsepp, Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse juhataja Demis Voss, MTÜde konsultant Külli Vollmer, mitmed omavalitsusjuhid, ministeeriumite ametnikud ning riigikogu liikmed.

Eelmine artikkelLüü-Türr esines Lätis festivalil
Järgmine artikkelKehra aiandusringi liikmed käisid väljasõidul