
Kuusalu vallas kulub üle 7 miljoni euro aastas haridusele, kokku 64 protsenti valla eelarvest – rohkem, kui Eesti omavalitsustest keskmiselt, teatas vallavanem Urmas Kirtsi eelmisel reedel, 29. märtsil Kuusalu keskkoolis hariduskonverentsi avades.
Päeva juhtinud Mart Laanpere, valla hariduse arengukava koostamiseks moodustatud töörühma esimees ja uue vallavalitsuse liige, Tallinna Ülikooli haridustehnoloogia instituudi vanemteadur, viis konverentsil osalenute seas päeva teises pooles läbi telefonihääletuse, et teada saada, millist tulevikukooli vallas eelistatakse. Kõige olulisemaks peeti omanäolist kooli ja detsentraliseerimist.
Selles, et Kuusalu valla koolid ja lasteaiad on omanäolised, sai kinnitust hariduskonverentsi hommikupoolses programmis, kui valla kõigi lasteasutuste esindajad tutvustasid oma eripalgelisi ettevõtmisi.
Teemasid oli kokku 16, need olid jagatud neljaks pooletunniseks plokiks, igas neli valikut: lasteaia Jussike terviseedendus ja üritused koos lapsevanematega; Kiiu Kiigepõnni lasteaia õuesõpe; Kolga lasteaia koolivalmiduse hindamine; Vihasoo lasteaia-algkooli sõnaline hindamine; Kolga kooli projektid, karjääriõpetus, kevadkool ja loovtööd; Kuusalu keskkooli projektitöö ja KiVa ehk Kiusamisvaba Kool. Kuusalu Kunstide Kooli teema oli muusikaline huviharidus.
Kogemusi jagasid Ülle Rekk, Klaarika Kuslap, Kaire Altosaar ja Maila Tamm Kuusalu lasteaiast; Piia Palge-Lepik, Piret Kamber, Piret Kukk ja Niina Primolennaja-Maikova Kuusalu keskkoolist; Külli Roht ja Ave Allandi Kolga lasteaiast; Tuuli Rand, Terje Varul, Laura Pürjema, Priit Tammets, Nelle Nurmela, Cornelia Kerm, Kaidi Almet, Marge Laisaar ja Melika Kindel Kolga koolist; Kaisa Kaisel Kiiu Kiigepõnni lasteaiast; Tarmo Velmet Kuusalu Kunstide Koolist; Mari Sarv ja Lüüri Korman Vihasoo lasteaiast-algkoolist.
Kuusalu valla koolides olid õpilased sel päeval kodutööl ning õpetajad hariduskonverentsil. Lasteaedadest tulid need õpetajad, kel oli võimalik. Osalejaid oli kokku sadakond.
Õpetajad kiitsid töötubade ideed, sai kuulda ja näha, mida teevad kolleegid valla teistes koolides-lasteaedades.
Tõenäoline stsenaarium – laste arv langeb viiendiku võrra
Hariduskonverentsi põhiettekanne oli jäetud viimaseks – Rivo Noorkõiv firmast Geomedia tutvustas rahvastiku uuringut Kuusalu valla kohta. Analüüsi tellis vallavalitsus, kuna ees on hariduse arengukava koostamine. Uuring toob välja kümne aasta pärast vallas prognoositava rahvastiku, ka laste arvu. See mõjutab valla lasteasutuste tulevikku, sest oluline on, et oleks noori, kelle jaoks haridusvõrku arendada.
Kümme aastat tagasi oli Kuusalu vallas 6867 elanikku, aastal 2019 on 6521. Kõige rohkem on vähenenud 19-25aastaste arv – 6,1 protsenti. Peaaegu ühepalju on kasvanud vanemaealiste arv – 55-64aastaseid on 3,3 protsenti, 65aastaseid ja vanemaid 3,8 protsenti rohkem. Kuni 6aastaseid on 0,7 protsenti vähem, 7-15aastaseid 3,4 protsenti rohkem. Ligi viiendik valla elanikest on pensionieas ja peaaegu sama palju on ka kuni 15aastaseid.
Rivo Noorkõiv teatas, et kõige tõenäolisemalt väheneb Kuusalu vallas laste arv aastaks 2030 kuni 20 protsenti, elanike arv 6 protsenti. Rahvastik vananeb, tööealisi elanikke ehk maksumaksjaid jääb järjest vähemaks. Ta nimetas seda kõige tõenäolisemaks stsenaariumiks, kui praegused tendentsid jätkuvad.
„Üks oluline küsimus on, kuidas soodustada kohalike noorte tagasirännet koduvalda, kui kõrg- või erialakoolid läbitud – milliseid võimalikke elu- ja töökohti pakkuda. Samas pole ühtegi head rohtu, kuidas muuta rahvastikuprotsesse, muutusteks on vaja kompleksseid meetmeid. Kuusalu valla võimalus on Tallinna lähedus, paljud noored pered soovivad elada kas pealinna lähedal või päris maal. Perspektiivsed on Kiiu, Kuusalu, Valkla. Korterite hinnad on Kuusalu vallas madalad, kuid korterite turg on ahtake,“ kõneles Rivo Noorkõiv.
Ta lisas, et tähtis oleks teada saada, kui palju on selliseid inimesi, kes elavad Kuusalu vallas, kuid pole end registreerinud vallaelanikeks. Ka ei tea, kui palju on suviseid elanikke, kes võiksid end valda sisse kirjutada.
Optimistliku stsenaariumi järgi võiks tema hinnangul Kuusalu valda alates 2020. aastast iga viie aastaga juurde tulla 280 elanikku – kui algatatud planeeringutest viiakse reaalsete arendustena ellu pooled.
Stabiilse elanikkonna stsenaariumi korral peaks iga viie aastaga lisanduma 170 inimest, planeeringutest peaks siis 15 aasta pärast olema realiseerunud veerand.
Tuleviku prognoosimiseks pakkus ta ka baasstsenaariumi – kui rände mõju ei arvesta, on pensionäre aastaks 2030 lisandunud viiendiku võrra, vallaelanike arv vähenenud 10 protsenti ja lapsi on praegusega võrreldes 30 protsenti vähem.
Rivo Noorkõiv: „Palju on võimalik muuta teadliku poliitikaga, ka teadliku hariduspoliitikaga. Noarootsi on hea näide, kuidas ka ääremaal saab elujõuliselt toimetada.“
Mart Laanpere ütles Sõnumitoojale, et arvas, prognoos pole positiivne, kuid osutus kardetust paremaks.

Kas hariduse eksport või import?
„Üha rohkem peresid valib elukoha kooli järgi. Mõelgem, mida tuleks ära teha, et noorpere Valgamaalt ei koliks Viimsisse, vaid eelistaks Kuusalu valda,“ ärgitas Mart Laanpere pedagooge pärast rahvastiku-uuringu tutvustamist.
Oma ettekandes „Kooliarenduse toetamine kaasava ja andmepõhise otsustusprotsessi kaudu“ kõneles ta sellest, kuida tuleviku õppetööd kujundab digi-uuenduste kasutamine. Koolide digiküpsust saab hinnata Digipeegli kaudu, ta on selle välja arendanud koos Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega.
Kuusalu valla hariduse arengukava koostamist silmas pidades märkis Mart Laanpere: „Võime unistada, aga tõsiasi on, et riigigümnaasiumide rajamise rahasadu on lõppenud. Alustada tuleb probleemidest, mitte lahendustest, töögrupp palub infot lahendust vajavatest olukordadest. Lisaks Kuusalu kooli ruumikitsikusele on meil üks oluline probleem õpikeskkonna amortiseerumine ka teistes koolides. Arutama peame ka selle üle, kas tahame hariduses eksporti või importi, kas lõpetada teiste omavalitsuste õpilaste vastuvõtmine või hoopis mõelda välja selline õppekava, mis toob me valda õppima noori üle Eesti.“