ALARI KRUUSVALL,
Raasiku valla
keskkonnaspetsialist
Raasiku vallavalitsusse on viimastel nädalatel pöördunud Aruküla aleviku mitu inimest murega, et haljastusjäätmete igapäevane põletamine ning sellega kaasnev tugev suits häirivad elutegevust. Mitmed väikeste lastega pered on hiljuti siiakanti kolinud just selleks, et saaks oma aias värskes õhus viibida.
Raasiku valla heakorraeeskirja kohaselt on tiheasustusaladel rohket suitsu tekitavate haljastusjäätmete (puu- ja põõsalehed) põletamine keelatud. Kahjuks ei olda sellest nõudest teadlikud või lihtsalt eiratakse seda.
Kuigi vallavalitsus on aastaid sügiseti tasuta korraldanud kottidesse pakitud haljastusjäätmete äravedu, on paljudel ikka harjumus neid ka lõkkes põletada.
Alates käesolevast aastast saavad kõik ASi Eesti Keskkonnateenused lepingulised kliendid anda aia- ja haljastusjäätmeid neile tasuta üle. Veo periood on 1. aprill kuni 30. november, haljastusjäätmed peavad olema pakitud kuni 200liitristesse läbipaistvatesse kottidesse. Teenuse kohta saab täiendavat infot jäätmevedaja klienditeeninduse telefonil 1919 või vallavalitsuse telefonil 607 0348.
Lisaks hakkas 14. aprillist kogu Eesti territooriumil kehtima tuleohtlik aeg, kus looduses võib tuld teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Lõkke tegemisel nii metsas, maastikul kui koduaias tuleb järgida tuleohutusnõudeid.
Lõkkease tuleb teha mittesüttivale pinnale, lõket tohib teha vaid vaikse tuulega, hoides käepärast esmased kustutusvahendid.
Lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta, sel tuleb lasta lõpuni põleda, lõkkejäägid kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga.
Oluline on jälgida, et lõkkest ei saaks algust kulupõleng.
Kulupõletamine on Eestis aastaringselt keelatud ja karistatav tegevus.