Tallinnas Eesti Filmimuuseumis neljapäeval, 23. novembril toimunud tunnustusüritusel tänasid Harjumaa Omavalitsuste Liit, Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskus, MTÜ Kodukant Harjumaa ning maakonna Leader-tegevusgrupid Harjumaa aasta tegijate konkursi laureaate. Aasta tegija tiitleid anti tänavu välja 10 kategoorias. Tunnustamispeole olid kutsutud kõik nominendid, keda oli kokku 107, neist kõige rohkem Lääne-Harju, Kose ja Kuusalu vallast.
Kodukant Harjumaa ja HOLi esindajad andsid auhinnad ka Harjumaa tänavuse Kauni Kodu konkursi võitjatele. Kõik laureaadid said lisaks meenele kutse kahele inimesele Harjumaa ballile, mis toimub 30. detsembril rahvusooperis Estonia.
Aasta vabaühendus – Leesi Tarwitajate Ühisus
Aasta vabaühenduseks valiti Kuusalu valla Leesi külas Eesti ainsat kogukonnapoodi pidav MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus. Toodi esile, et nelja aastaga on ühisus taastanud ajaloolise hoone ning korrastanud selle ümbruse.
„Leesi Tarwitajate Ühisus ja Juminda poolsaare rahvas on tunnustuse üle õnnelik ja tänulik. Meil on imelised inimesed, kes teevad suuri tegusid. Meil on imeilusad rannad ja hubased külad ning meie poekeses on väga maitsvad saiakesed – tulge veenduge ise,“ ütles Leesi Tarwitajate Ühisuse juhatuse liige Henn Zvorovski.
Möödunud aastal kandideeris ühisus Saku õlletehase kampaaniasse „Värskendame Eestimaad“ ning saadud toetuse eest ehitati tänavu suvel poe taha uus välilava, kus hakkasid toimuma kontserdid. Kontsertide tulu eest jätkatakse poemaja ja selle kinnistu korrastamist.
Henn Zvorovski sõnas, et järgmisena on soov hakata renoveerima poe kõrvalhoonet, kus saaks hakata hoidma laudu-pinke ja abivahendeid kontsertide korraldamiseks: „Meie suur eesmärk on poe arendamine. Kõik muud tegevused on selle nimel, et poodi elus hoida ning kogukonda liita.“
Aasta tegu – Hõimumarss
Harjumaa tänavune silmapaistvaim tegu on Kolgas jaanuaris 9. korda toimunud Hõimumarss, mis esimesed 6 aastat kandis nime „Ekströmi marss“. Esialgu tugines matk militaarsetele ajaloosündmustele, mis toimusid piirkonnas vabadussõja ajal, alates 2019. aastast austatakse rahvamatkaga laiemalt Soome-Eesti sõjalis-ajaloolist koostööd. Matkata on saanud 8kilomeetrisel Soomepoiste marsil, 17kilomeetrisel Porilaste marsil ja 30kilomeetrisel Ekströmi marsil ning vaadata vabadussõjateemalist näidislahingut ja näitusi, käia laadal, osaleda õpitubadest.
Tänavuse Hõimumarsi üks peakorraldaja Liis Burk Lahemaa Pärimuskojast märkis, et ilmselt on neist üheksast aastast kõige rohkem võitnud tuhanded osalejad, kes on igal aastal jaanuari lõpus toimunud marsil saanud jõuluvorstid ja aastavahetuse praed maha jalutada. Ta selgitas, et kuigi olid auhinda vastu võtmas abikaasa Roland Burkiga kahekesi, on nii suure ettevõtmise puhul tegijaid palju rohkem.
„Meie tiimis on veel Brigitta Vaikre, kes on ainsana olnud korraldajate seas kõik 9 aastat. Kuni eelmise aastani toimetas meiega koos ka Hõimumarsi tegelik algataja Erki Vaikre,“ rääkis alates teisest marsist korraldajatega liitunud Liis Burk.
Ta lisas, et marsi toimumispäeval on olnud vabatahtlikena abiks veel ligi sada sõpra ja kogukonna liiget, ettevõtmise üks olulisem toetaja on olnud Kolga mõis, rahalised toetajad on Kultuurkapital ja Kuusalu vald: „Aitäh teile kõigile!“
Kuigi korraldajad on välja kuulutanud, et Hõimumarss toimus tänavu viimast korda, arvasid Liis ja Roland Burk, et ilmselt jäetakse üks aasta vahele, uuendatakse ürituse kontseptsiooni ning ehk pakutakse 2025. aastal Kolgas huvilistele võimalust taas koos matkata.
Aasta panustaja eriauhind – REET PURRE Aegviidust
Peale Harjumaa aasta panustaja tiitli anti tänavu välja ka aasta panustaja eriauhind. Selle pälvis Nelijärve puhkekeskuse perenaine Reet Purre, kes sponsoreeris ja korraldas Aegviidu kiriku põranda taastamistööd.
„Milline tänulikkus, milline tähelepanu!“ imestas tunnustuspeol kõige suurema aplausi teeninud Reet Purre.
Ta meenutas, et Kehras veebruaris toimunud Eesti Vabariigi aastapäevapeol kuulis koguduse esimehelt Tiina Lõugaselt, et Aegviidu kiriku pool põrandat on üles võetud, sest hallitab.
„Ütlesin, et ma aitan. Vahepeal unustasin ära, kuni Tiina helistas ja küsis, kas saame rääkida. Vastasin, et mida me ikka räägime, ma tulen vaatama. Ausalt öeldes ei arvanud siis, et see põrand on nii hullus seisus. Aga mul on ehitusmeestest koostööpartnerid, kellega olen aastaid koos töötanud, nemad teavad, mida teevad,“ jutustas Reet Purre.
Ta lisas, et jäi väga rahule, kui käis tšellokontserdi ajal Aegviidu kirikus: „Kirik oli teistsugune ja puhas. Siis tundsin, et mu hing hõiskab.“
Parim Leader- koostööprojekt – MTÜ Arenduskoda
Leader-projekte esitati Harjumaa aasta tegijate konkursile kolmes kategoorias kokku 11. Ühe kolmest tunnustusest pälvis MTÜ Arenduskoda, mille liikmed on ka Kuusalu vald ja Loksa linn. Arenduskoda oli parimaks Leader-koostööprojektiks valitud „Rahvusvahelise koostöö säästva turismi arenguks rahvusparkidega piirkondades“ eestvedaja, projektis osalesid 10 Leader-rühma 4 riigist: Eestist, Lätist, Sloveeniast ja Portugalist. Projekti jooksul koostati piirkonna säästva turismistrateegia. See oli lisaks toimivale koostöövõrgustikule eeldus, et Arenduskoda sai Lahemaa rahvuspargile EUROPARC sertifikaadi ehk loodushoidliku turismi märgise.
Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus tänas koostööpartnereid ning kõiki osalisi motiveerinud projektijuhti Katrin Suursood, sest ilma temata polnuks nii suure projekti elluviimine võimalik. Katrin Suursoo lisas, et tema arvates on tegu Arenduskoja seni parima projektiga.