EVE-LIIS REMMELGAS kasvatab Kivilool Vietnami rippkõhtsiga

4894
Vietnami rippkõhtsiga on Kiviloo külavanema EVE-LIIS REMMELGASE sünnipäevakingitus.

Raasiku valla Kiviloo külavanem, Torni Talli perenaine EVE-LIIS REMMELGAS plaanib oma tallu teha miniloomaaia.

Raasiku valla Kiviloo küla kõige kõvema häälega elanik on Edgar – külavanema Eve-Liis Remmelgase sünnipäevakingitus, aastavanune Vietnami rippkõhtsiga, kes karjub  iga  kord,  kui  ta  maast  üles tõstetakse. Kult Edgar ning teised kümmekond Torni Talli loomaliiki saavad alates juulikuust koha oma koduhoovi miniloomaaias.
Eve-Liis Remmelgas on olnud Raasiku OTTi asutamise juures ning piirkonnas tuntud kui lamba- ja kitsepidaja, kellelt saab nii liha, juustu kui piima. Viimasel ajal pole ta enam kaubapäevadele jõudnud, sest koduloomadega tegelemine on aeganõudev. Tema tooted on aga OTTi kodulehel ning huvilised saavad neid tellida. Väga populaarne on kitsepiim, millest juustu tegemiseks tal enam palju üle ei jää.
Suvel toimub üle Eesti avatud talude päev, kuhu on Eve-Liis Remmelgas registreerinud ka oma Torni Talli, rohkem talusid Raasiku vallast ettevõtmisel ei osale. Selleks ajaks plaanib ta teha hoovile aia ümber, ehitada aedikud ning tuua õue ka pisiloomad, et neid saaks vaadata nagu päris loomaaias.
Ta rääkis, et esialgu oli plaanis talus kasvatada ainult hobuseid, nüüd on tal neid 11, kellega teeb kestvusratsutamist, talvel saanisõite Arukülas, Alaveres ja oma kodu ümber. Ratsutamine on tema sõnul Torni Talli populaarseim tegevus, huvilisi satub tema hobuste juurde sageli.
Lisaks kukkedele, kanadele ja partidele elavad hoovis jaanalinnud. Eve-Liis Remmelgas lausus, et need on toodud Läti piiri äärest möödunud sügisel: „Huvitav on vaadata, kuidas nad teevad pulmatantsu – põlvitavad maha, vehklevad tiibade ja peaga. Linnud on seitsmeaastased ehk väga noored. Viskasime perega nalja, et nad on lastele hea tulevikukindlustus, sest elavad päris kaua. Jaanalinnud on Eestis tegelikult üsna levinud elukad, kuid neid on taluhoovides keeruline märgata.”
Lambaid on tal paarkümmend, kitsi 13. Lambavilla käib ta vahetamas Raasikul, lambaliha ja kitsepiim lähevad nii enda tarbeks kui müügiks. Talu noorim elanik on 3nädalane lambatall, kes kippus lutipudeli söögist minema veidi paksuks ning on nüüd dieedil, et jalad paremini kannaksid.
Taluhoovi staar on perenaise kinnitusel Vietnami rippkõhtsiga: „Ta on sündinud Eestis ja see tõug on Lasnamäe rahva seas kuuldavasti väga populaarne lemmikloomana. Käiakse jalutamas, minisiga rihma otsas. Meie seale ei meeldi aga süles olla ja pahameelt väljendab ta suure kisaga.”
Perenaine jätkab loomade loetlemist – talus elavad veel küülikud, 2 koera, 5 kassi ja väga kuri akvaariumikala, kes pärit varjupaigast: „Kala taheti sööta kassidele, aga päästsin ta. Nüüd olen hädas, sest ta on tige. Kui hakata söötma, võib ta akvaariumist isegi välja hüpata. Ka ei lase ta akvaariumit puhastada, hammustab  valusalt  nagu  piraaja.”
Pere laste ühed lemmikloomad on tšintšiljad ning deegud. Perenaine lausus, et kassid on sellega harjunud, et neid, kes on puuris, ei tohi süüa ning loomad elavad rahumeelselt koos.
Eve-Liis Remmelgas kolis perega Torni Talli tallu 3 aastat tagasi. Elumajaks on ümber ehitatud endine silotorn: „Elasime ka enne Kiviloo külas, kuid kui tuttavad panid silotornist tehtud maja müüki, ostsime selle kohe ära, sest mulle meeldib see idee väga. Teha on veel palju, kuid sees saab juba elada. Tornil on kolm korrust, eelmised elanikud ehitasid aknad ning tegid soojustuse.”
Perenaine tõdes, et ideid on palju ning on mõelnud ka projekti kirjutamise peale, et miniloomaaia rajamiseks raha saada. Taastami-sel on ka laut, mis erastamise ajal lammutati.
Järgmisel aastal lõpevad Eve-Liis Remmelgase külavanema volitused, uuesti ta kandideerida ei plaani, et jääks rohkem aega koduloomadele: „Kuulun ka Lions klubisse, Kiviloo MTÜsse ja Raasiku OTTi, needki võtavad oma aja.”

Eelmine artikkelSpordiuudised
Järgmine artikkelMuuseumiöö „Öös on muusikat“