Esmatasandi tervishoid, politsei ja päästeteenus

1933

Kaupo Rätsepp,
Harku vallavanem ja Harjumaa
Omavalitsuste Liidu esimees,
Isamaa ja Res Publica Liit

Harku vallavanemana tunnen head meelt, et omavalitsuste võimekuse edetabelis on Harku vald tõusnud kolme aasta taguselt 7. kohalt 3. kohale, mis näitab, et meie elanikud on rahul enda elukeskkonnaga, kohalike teenuste kättesaadavusega ning hindavad potentsiaali arenguks. Meie pingutused on vilja kandnud.
Nii Harku vallavanemana kui ka Harjumaa Omavalitsuste Liidu esimehena pean väga oluliseks, et kõik inimesed näeksid ja tunneksid, et nende koduvallas või linnas on mugav ning hea elada.
Mitmete muude tegurite juures, mis loovad hea, mugava ja turvalise elukeskkonna on olulise tähendusega esmatasandi tervishoiu, politsei ja päästeteenuse kättesaadavus ja areng. Siin aga ristuvad riigi ülesanded ja omavalitsuste kohustused. Seadusest tulenev ülesanne on tagada mainitud teenuste kättesaadavus riigilt. Tegelikkus on, et järjest enam lükkab riik esmatasandi korraldust omavalitsuste õlgadele, peamiselt vajaliku infrastruktuuri rajamisel.
Olen nõus, et loetletud esmatasandite teenuste korraldamine võiks olla omavalitsuste ülesanne, sest nemad on kõige paremini kursis kohalike eluolude ja vajadustega. Tänagi teevad omavalitsused kõik endast oleneva, et tagada oma elanikele nende oluliste teenuste kättesaadavus.   Ometi   on   omavalitsused nende täiendavate kohustustega seatud keerulisse olukorda, sest vaatamata riigilt lisandunud  ülesannetele,  ei  ole  omavalitsustele  eraldatud  nende  elluviimiseks lisaraha.
Näen siin riigi tõsist soovimatust viia ellu omavalitsuste haldusreform – nii omavalitsuste ülesannete kui ka rahastusmudelite ülevaatamisel.
Kui tahame jätkusuutlikke ja tugeva kompetentsiga omavalitsusi, siis vajab Eesti julget pealehakkamist omavalitsuste reformi elluviimiseks.
Kevadel alustav uus riigikogu koosseis peab mõistma omavalitsuste hädavajaliku reformi vajadust, omavalitsuste ülesannete ja rahastamise ülevaatamist, et Eestis oleksid tugevad, võimekad ja jätkusuutlikud omavalitsused, kes tagaksid elanikele heaolu ning vajalike teenuste lihtsat kättesaadavust.

Eelmine artikkelSõnumitooja 28. jaanuari lehes
Järgmine artikkelEhitan unistuste maja oma kätega