Emad-isad valmistasid Vihasoos koolilastele väikekandled

3466
Vihasoo kandlemeisterdajate lapsed esitasid neljapäeva õhtul esimese selgeksõpitud pilliloo.

Õpetaja MARI SARVE korraldatud kandlelaagris meisterdati kuue- ja seitsmekeelsed pillid ning õpiti neil mängima.

Möödunud nädalal võis Vihasoo koolimajas näha, kuidas emad-isad-vanaisad uuristasid sanglepast, pärnast või männipuust pakke – tegid väikekandle jaoks kõlakasti. Sellele pandi peale kuusepuust kaas, lisati keeled ja kannel oli valmis. Kokku tehti laagris 11 väikekannelt.

Enamik meisterdajatest on Vihasoo algkooli õpilaste vanemad ja vanavanemad. Töötati hommikust hiliste õhtutundideni, esimestest juhistest kuni pilli valmissaamiseni kulus neli-viis päeva. Juhendas kandlemeister Mihkel Soon Võrumaalt. Kogu toimetamist jälgisid lapsed, kes aitasid viltida kanneldele kotte ning õppisid Keila erakooli Läte õpetaja Helle Suurlahe käe all selgeks esimesed kandlelood koos lauluga.

Kandlelaagri idee tekkis Vihasoo õpetajal Mari Sarvel möödunud suvel, kui ta käis koos tütre Loonaga Hiiu Folgil. Helle Suurlaht õpetas seal kandlemängu. Tütrele hakkas meeldima ning soovis endale samasugust pilli.

Mari Sarv: „Väikekannelt saab ka osta, aga soov oli teha ise pill, et panna sellesse enda hing sisse. Leidsin mõttekaaslasi, kellele hakkas samuti kandlevalmistamise idee meeldima. Teadsin kolme kandlemeistrit, kui ühe poole pöördusin, soovitas ta Mihkel Soont, kes oli valmis tulema. Esialgu pelgasin, et rahvas ei tunne kandle meisterdamise ja -mängu vastu huvi, aga olen saanud palju positiivset tagasisidet.“

Vihasoo elanikud Tiit ja Tiina Trolla tegid kandle oma mõlemale sügisel kooli minevale lapsele. Tiit Trolla jutustas, ta jäi just puhkusele ning mõne aja eest poleks ise ka uskunud, et hakkab kannelt valmistama.

Vihasoo ja Loksa kooli muusikaõpetaja Gerta Allemann meisterdas pilli oma tundides kasutamiseks. Ta selgitas, et kuuekeelse kandle õpetus on pandud muusikaõpetuse ainekavasse, nii alg­klassilapsed kui ka vanemad õpilased mängivad hea meelega, tuurid on õpikus olemas.

Neljapäeval oli kandlelaagris kontsert, ansambli Lahemaa Rahwamuusikud liikmed tutvustasid rahvapille, esitasid kandlelugusid ja torupilliviise. Kandlelaagri lapsed esinesid oma esimese palaga.

Mari Sarv: „Kuna Lahemaa Rahwamuusikud on meie kandi tuntud ansambel, kutsusime esinema, et innustada lapsi rahvamuusikast lugu pidama ja pilli mängima.“

Vihasoo kandlelaagrit toetasid rahaliselt Eesti Kultuurkapital, kohaliku omaalgatuse pro­gramm ja Kuusalu vald.

Eelmine artikkelEGERT JÕESAAR võitis maailma noorte spordimängudel
Järgmine artikkelKolga karap tuleb taas