Ekspertide esialgne hinnang – Kuusalu pastoraat süttis mantelkorstnast

2828
Kuusalu pastoraadi põleng 24. aprilli õhtul.

Suitsuandur andis signaali kell 17.15, kuid õnnetu kokkusattumuse tõttu jäi teade kirikuõpetaja telefonile edastamata.

Aastatel 1792-1798 ehitatud maja on muinsuskaitse all. Hoone ülesehitamiseks saab annetada  Kuusalu vallavalitsuse arvelduskontole SEB Pangas, EE931010002025535001, selgitusse lisada „Kuusalu pastoraadi taastamise toetuseks“.

Neljapäeval, 24. aprillil kell 17.50 sai häirekeskus teate Kuusalu pastoraadihoone põlemisest. Kui orelimeister Toomas Mäeväli kella 17.15 ajal kõrvalhoones asuvast töökojast lahkus, ei märganud ta maja juures midagi kahtlast, kirjeldab Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas tol õhtul toimunut. Koduaiast nägi orelimeister, kuidas pastoraadi keskmisest korstnast tuli tumedat suitsu ega osanud aimata halba. Umbes pool tundi hiljem oli katus leekides.

Ekspertide esialgne seisukoht on, et põleng sai alguse pastoraadimaja vanast mantelkorstnast. Koguduse kantselei töötaja süütas sel päeval kaminas neli halgu. Tema läks töölt siis, kui söed olid kustunud.

Jaanus Jalakas: „Ilmselt tahm plahvatas korstnas ja lõhkus mõne kivi. Tuli pääses välja. Et kõik see lõppes pastoraadi hävimisega, on mitmete õnnetute asjaolude kokkusattumine. Pastoraadis oli suitsuandur. Robottelefon näitab, et häire tuli kell 17.15, kuid see ei andnud infot edasi. Tagantjärele selgub, et Elioni töömehed paigaldasid hiljuti kiirema internetiühenduse, soovitasid teavitussüsteemi uuesti ühendada, kuid ununes. Iseküsimus on, kui palju oleks varasem teavitus suutnud päästa.“

Õpetaja tõdeb, et mantelkorsten on muret teinud ja on olnud ka mõte, et suunata suits välja teisiti: „Õpetaja Albert Roosvalti (ametis 1939-1953 – toim) ajal on juhtunud mantelkorstnaga sama lugu, aga siis saadi kiiresti jaole. Dokumenteeritud on, et parandati põlemaläinud mantelkorstna lage.“

Kuusalu pastoraadihoone remonditi 1990ndate aastate alguses. Jaanus Jalakas lausub, et maja sai siis täiesti korda tehtud ja uue katuse Soome Hämeenlinna koguduse antud 500 000 marga ehk 85 000 euro abil.

Jaanus Jalakas: „Nii kurb, kui see ka pole, õnnetus ei hüüa tulles, nagu ütleb Eesti vanasõna. Meil koguduses vastutab kirikuõpetaja. Ma võtan vastutuse.“

Maja polnud kindlustatud

Kohe neljapäeva õhtul teatati Postimehe online-uudistes, et pastoraat oli kindlustamata. Sama kinnitas kirikuõpetaja ka Aktuaalses Kaameras. Põhjuseks nimetas ta rahapuuduse. Kuusalu kirikukompleks kuulub kogudusele.

Sõnumitoojale kommenteerib Jaanus Jalakas, et Eestis on kindlustatud üldse vähesed kirikud, Leesi ja Loksa kirikud on nende seas: „Kuusalu kirikukompleksist on kindlustatud palvemaja ning valla kasutusse antud köstrimaja ja endine saunamaja. Kogu kompleksi kohta sai kunagi võetud hinnapakkumine, summa oli suur, üle tuhande euro aastas. Iseasi veel see, et kui palju tuleõnnetuse korral kindlustusest makstakse. Loobusime. Kuusalu kogudus saab liikmeannetustest umbes 10 000 eurot aastas, selline kindlustussumma käib üle jõu.“

Kuusalu inimeste abiga jõuti põlenguõhtul päästa pastoraadist kirikuraamatud,raamatukogu, maalid, hõbe- ja tinaesemed ning ka reliikvia. Rahvast oli palju, moodustati inimkett kirikuni, asju anti käest-kätte.

Jaanus Jalakas: „Täname kõiki, kes olid suureks abiks  põlengu õhtul.“

Maja välisilme taastada lauritsapäevaks

Reedel, põlengule järgnenud päeval, teatas Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi meediale, et pastoraadihoone on kavas taastada. Augusti alguses tuleb kirikuaias muusikalise suurprojekti „Lauritsa lubadus“ vabaõhulavastused ning selleks ajaks on soov saada maja välisilme korda – katusesarikad peale ja katteks vähemalt kile.  Vallavalitsus avas annetuste kogumiseks kontoarve. Oletatavalt võib taastamiseks vaja minna vähemalt 100 000 eurot.

Esmaspäeval, 28. aprillil kohtusid Kuusalu vallamajas õpetaja Jaanus Jalakas ja EELK Kuusalu Laurentsiuse kiriku koguduse juhatuse liige Martin Urva vallavanem Urmas Kirtsi ja abivallavanem Tõnu Ammussaarega. Arutati, kuidas leida maja taastami-seks rahastust. Muinsuskaitseamet on lubanud toetada taastamisprojekti koostamist, see läheb maksma 2343 eurot. Kui projekt valmis, saab teada hoone ülesehituse täpsema maksumuse.

Urmas Kirtsi: „Kerge selleks raha leida ei ole. Kuusalu vallaeelarvest tuleks see millegi muu arvelt. Arutama hakkavad vallavalitsus, volikogu. Esmatähtis on varisemisohtlik olukord likvideerida. Kutsun Kuusalu valla rahvast laupäevaks pastoraadi juurde lammutus-ja koristustalgutele.“

Kuusalu Külade Ühing korraldab mailaadal pastoraadi jaoks annetuste kogumise.

Jaanus Jalakas ütleb, et plaanis on teha taastamise toetuseks heategevuskontserte: „Olen viimastel päevadel saanud tuge Birgit Õigemeele laulust „Et uus saaks alguse“. Võtsin ta esindajaga ühendust, on lootust, et ka tema osaleks.“

Youtubes on üles pandud video „Kuusalu pastoraat 2 päeva pärast põlengut“. Esialgu oli taustamuusikaks valitud klaveripala, kuid Jaanus Jalakas on saanud nõusoleku, et asendada lauluga „Et uus saaks alguse“.

Teisipäeva, 29. aprilli lõunaks oli pastoraadi toetuseks annetusi laekunud 2090 eurot.

Eelmine artikkelKuusalu pastoraadi taastamise annetuste kohta info.
Järgmine artikkelRaasiku ülesõidu õnnetuse tagajärjed likvideeritud