Ehitajad avastasid Kiiu mõisa põranda alt skeletid

2739
Neljapäeva õhtuks oli selge, et põrandaaugust paistnud luud olid kuulunud kassidele.

Kohal käisid politseinikud ja arheoloog, tegu oli kasside luudega.

Kuusalu arendusspetsialist TÕNU AMMUSSAAR uuris eelmisel neljapäeval koos ehitusmeestega Kiiu mõisa põranda alt leitud skelette ja paekivirenne.
Kuusalu arendusspetsialist TÕNU AMMUSSAAR uuris eelmisel neljapäeval koos ehitusmeestega Kiiu mõisa põranda alt leitud skelette ja paekivirenne.

Eelmise neljapäeva ennelõunal helistasid ehitajad Kuusalu vallamajja, et lammutustööde käigus avati põrand ja märgati skelette. Kohale sõitsid vallavanem Urmas Kirtsi ja arendusspetsialist Tõnu Ammussaar. Kaasa kutsuti ka Sõnumitooja ajakirjanik.
Põrandasse tehtud august oli näha skelette, esialgsel vaatlusel ei olnud võimalik täpsemalt tuvastada, kellele need kuulusid. Luud asusid paekivist laotud rennis, mis kulges pikemalt edasi, kuid põrandat rohkem ei avatud. Nõuded on, et sellise leiu puhul ei tohi ehitajad tööd jätkata, koht tuleb jätta puutumatuks.
Vallavanem teatas avastatud skelettidest politseisse ja muinsuskaitseametile. Kohal käis maanteepatrull, auk piirati lindiga. Rakverest sõitis Kiidu muinsuskaitseameti Lääne-Virumaa vaneminspektor Anu Kivirüüt, kes hariduselt on arheoloog. Tema tuvastas, et skeletid kuulusid kassidele, põranda all olid nelja looma luud.
Muinsuskaitseameti Harju piirkonna vaneminspektor Ly Renter ütles Sõnumitoojale, et kuigi tegu oli kassidega, käitusid ehitajad ja vallavanem õigesti, sest alati tuleb niisuguses olukorras teatada ning kutsuda politsei ja muinsuskaitsjad.
Anu Kivirüüt käis Kiiu mõisas veel esmaspäeval: „Võtsime paekivist renni pealt lahti, see hargneb neljaks, võib olla veerenn või seotud kanalisatsiooniga. Arvata võib, et kassid pääsesid sinna sisse, olid ka mõned linnuluud, sissepääs oli kinni varisenud ja loomad ei saanud enam välja. Võtsin skeletid kaasa, need sai Tartu Ülikool. Kaks kassi on otsekui muumiad, ära kuivanud, nahk säilinud, saab kasutada võrdluskoguna.“
Arheoloog arvas, et rennid on ilmselt mõisaga seotud, 18. sajandil tehti mõisahoone linnapoolsesse otsa juurdeehitus. Rennid võivad laotud olla veidi varasemal ajal.
Ta lisas, et paar päeva hoitakse veel rennid lahti, siis täidetakse ja peale pannakse uus põrand. Ehitajatega on kokkulepe, et renne ei lammutata.
Skelettidega renn asus mõisa linnapoolses tiivas, selles ruumis olid valla sotsiaaltöötajate töökohad.

Mõis saab ajutise katuse
Kiiu mõisa renoveerib AS Eviko. Objektijuht Heino Põldsepp ütles Sõnumitoojale, et skelettide leidmine planeeritud töid eriti ei häirinud, nüüd tuleb kõik paekivirennid lahti võtta ja täita.
„Sisemised lammutustööd on peaaegu tehtud. Kui uusi leide ei tule, siis on praeguste plaanide kohaselt kavas novembri lõpus vana katus kraanaga pealt ära tõsta ja asemele teha ajutine katus, et saaksime töödega talvel edasi minna. Praegu hoiame katust tugedega ajutiselt peal. Kui katusekonstruktsioonid said avatud, oli selge, et midagi alles jätta ei saa,“ rääkis ta.
Kiiu mõis peaks valmima tuleva aasta sügiseks. Kuusalu vald võttis rekonstrueerimistöödeks 1 miljon eurot laenu.

Eelmine artikkelHakata vabatahtlikuks päästjaks
Järgmine artikkelAruküla pargi-reisi asfalti veel ei saa