MARIANNE MIKKO,
Riigikogu liige, SDE
Eesti võttis Euroopa Liidu eesistumise üle kavandatust pool aastat varem. Järelemõtlemisaega, kas asuda Ühendkuningriigi asemel Euroopat vedama või mitte, oli meil vaid nädalajagu. Eesti kui aasta-aastalt üha euroopameelsem liikmesriik, otsustas olla oma nime ja Euroopa vääriline.
Kuna e-riik on muutunud Eesti kaubamärgiks, oli ootuspärane, et just digivaldkonnast sai üks meie eesistumise prioriteete. Tänavu septembris Tallinnas toimunud digitippkohtumine õigustas igati nii Euroopa kui meie endi lootusi. Enamgi veel, kui arvestada, et Euroopa Liidus toimuvad asjad pikaldaselt. Meile nii oluline andmete vaba liikumine kui Euroopa Liidu vabadus seostub edaspidi veendumusega: „Jah, see sündis Tallinnas!” Oleme osalised Euroopa kaasajastamises. See on väärikas kingitus Eesti riigi 100. aastapäevaks. On vägagi Noor-Eesti vaimus, et „olgem eestlased, saagem eurooplasteks” ja sealt veel samm edasi, et „olgem eestlased, juhtigem Euroopat.”
Tänu eesistumisele saime esmaallikast teada, kuidas sünnivad otsused. Aeg-ajalt sedavõrd raskelt, et kompromisside kompromissotsus langes alles varahommikul. Näiteks lähetatud töötajate direktiiv, mille vastuvõtmist peeti soovunelmaks, aga Eesti suutis end näidata hea läbirääkijana, kes kõiki osapooli nõtkelt kuulates ja vastaspoolelt pingeid maha võttes suutis viia protsessi direktiivi kinnitamiseni. Kui eestlased töötavad Soomes ja Rootsis ning teevad soomlaste ja rootslastega sama tööd, on õiglane, et neile on tagatud ka võrdväärne palk ja sotsiaalsed hüved.
Kahtlemata on Eesti inimestele oluline julgeoleku- ja kaitsepoliitika. Ka siin saab rääkida edusammudest. Just Eesti eesistumise ajal võtab kindla vormi Euroopa Liidu kaitseorganisatsioon PESCO, mis pole alternatiiv NATOle, vaid teetähis, millega Euroopa kinnitab iseendale ja maailmale, et ta tahab end oma jõududega kaitsta.
Esiplaanil on olnud ka rändeteema ja mitte kvootide võtmes, vaid üldpõhimõtteid ellu viies. Meie sise- ja välisministri hääl oli mitmel puhul kaalukeele, kui Euroopa Liidus või Aafrikas tuli kohtumisi juhtida. EL piiride kaitse suurendamine on paljuski Eesti teene. Ühest vastust polnud ei luureandmete vahetamise, Schengeni kokkuleppe puutumatuse ja Dublini kokkuleppe asjus, kuid Eesti ei eiranud raskeid küsimusi. Need teemad jäävad saatma ka 2018. aastat ja järgmisi eesistujaid Bulgaariat ja Austriat.
Kas midagi jäi tegemata? Ei jäänud. Tõesti, idapartnerluse tippkohtumine ei lõppenud liitumisperspektiivi lubadusega Ukrainale, Moldovale ja Gruusiale. Tuli olla kahe jalaga maas ja saada aru, mis on antud ajahetkel võimalik. Eesistumine on ennekõike Euroopa kooshoidmine.
Eesti hoidis ja hoiab jätkuvalt Euroopa Liitu koos. Eesistujana on Eesti olnud sirge seljaga ja selge ütlemisega, mis on aidanud Euroopa Liitu ühtsemaks muuta. Kuuldused Euroopa Liidu pudenemisest, harali ja üksteisest eemale kasvamisest, ei vasta tõele.
Euroopat pole Eestis kunagi nii palju olnud, kui peatselt lõppeval aastal. Me suutsime eesistumisega näidata, et pole tõesti ida- ja lääne- ega ka uut- ja vana-Euroopat. Eesti tõestas, et on vaid üks elujõuline 21. sajandi Euroopa.