ARVI KAROTAM: „Rohkem turismiettevõtlust Kehrast Koseni.“

2632

Anija vallavanem ARVI KAROTAM, valminud on valla turismiarengukava aastani 2020. Mis on selle eesmärk?

ARVI KAROTAM: „Anija valla turismiettevõtlus on praegu koondunud Piibe maantee äärde.“
ARVI KAROTAM: „Anija valla turismiettevõtlus on praegu koondunud Piibe maantee äärde.“

„Anija valla turismiarengukava on koostatud aastani 2020, kuid sellega käib kaasas tegevuskava, mida uuendatakse igal aastal. Arengukava peamine eesmärk oli selgitada välja tänane valla turismiettevõtluse seis ja edasised arenguvõimalused selles valdkonnas.

Samas ei saa Anija valda arendada eraldiseisvana, vaid vaadelda tuleb kogu piirkonda. Oleme ju üks osa kogu Kõrvemaast. Kui kutsume külalisi vaatama Anija valda, siis kutsume neid tutvuma ka Kõrvemaaga, mis hõlmab lisaks veel Aegviidu, Albu ja Tapa valda. Turismi arenguga tekivad piirkonda uued ettevõtjad, mis tähendab ka uute töökohtade loomist.“

Kuidas arengukava koostamine käis ja mis sellest edasi saab?

„Arengukava   koostamine   al­gas aprillikuus. Meil oli aprillis ja mais kolm arenguseminari, kus kohtusid Anija valla ning teiste Kõrvemaa turismiettevõtete ja valdade esindajad. Käisime ka ringsõidul, kus tutvusime piirkonna turismi  ettevõtetega   ning   turismiettevõtluse arengupotentsiaaliga.

Selle põhjal sai koostatud Anija valla turismiarengukava, mis on esitatud nüüd vallavolikogu komisjonidele ja tuleb 19. juuni volikogu istungil esimesele lugemisele (intervjuu toimus 13. juunil – toim).“

Millised on arengukava olulisemad punktid?

„Arengukava koostamise üks eesmärke on piirkonna turismiettevõtjate koondamine ühtsesse organisatsiooni MTÜ Kõrvemaa Turism ning sellega saaksid vabatahtlikult liituda kõik piirkonna vallad ja turismiettevõtted. Ühtses organisatsioonis on parem korraldada koolitus- ja arendustegevust ning ettevõtteid turundada.

Kindlasti on üks tähtsamaid ülesandeid viidastada valla turismiobjektid. Väga oluline on kasutada selle juures Anija vallale iseloomulikku sümboolikat. Meie vallas võiks selleks olla kunstnik Ave Nahkuri loodud külalislahke ja töökas „Meie Küla Eide“ kujund. Kavas on kaartidega märgistada kõik valla suuremad sissesõiduteed, kus on peal ka kohalikud turismiettevõtted.“

Kui käisite Kõrvemaa turismiettevõtjatega ringsõidul, millise mulje jättis Teile turismiettevõtluse praegune seis Anija vallas?

„Tänasel päeval on Anija valla turismiettevõtlus koondunud ühte piirkonda, Piibe maantee äärde. Ühest küljest on see arusaadav, sest seal kandis on väga kaunis loodus ja matkarajad. Ka asukoht suure maantee ääres on ettevõtjale väga soodne turismi arendamiseks. Tundub, et olemasolevad ettevõtted on leidnud igaüks oma niši ja nende eestvedajad on ettevõtlikud entusiastid.

Samas tahaks näha turismiettevõtlust ja majutusasutusi ka Kehrast Kose poole, kus on palju kasutamata võimalusi. Rohkem võiks olla majutusasutusi ja toitlustuskohti, et muuta piirkond turistidele atraktiivsemaks. Ka Kehra linnas peaks olema mõni majutusasutus, kus külalised saaksid ööbida. Valla turismipotentsiaali aitavad kindlasti tõsta Anija mõisa ja Kehra raudteejaama kordategemine ning Voose kõrtsi projekti arendus.“

Rääkides looduskaunitest kohtadest Kehrast Kose poole, kas Kaunissaare veehoidla ümbrus võiks olla üks võimalik paik turismiettevõtluse arendamiseks?

„Kaunissaare veehoidla on kujunenud rohkem kohaliku rahva puhkekohaks ning pigem võikski see nii jääda. Kahjuks ei ole kõik mujalt tulevad turistid ja puhkajad just eriti puhtust hoidvad ja keskkonnasõbralikud, mida me näeme ja kogeme Soodla veekogude ääres. Järgmisel aastal rajatav kergliiklustee Kehrast Kaunissaarde on kindlasti üks võimalusi oma valla rahva ja külaliste puhkevõimaluste soodustamiseks.“

Eelmine artikkelAIDI GERDE TUISK jätkab Estonian Cupi liidrina
Järgmine artikkelANDRE SEPA lahkumishüvitisest 5000 eurot Raasiku Lionsitele