Aruküla waldorfkooli pere tegi kabeliraja

1944
Aruküla waldordkooli lapsed ja õpetajad valmistasid laternad ning kõndisid õhtuhämaruses kooli lähedale metsa vana kabeli asukohta.

Aruküla waldorfkooli laternapidu toimus seekord metsas.

Aruküla mõisa lähedal metsas Proku mäel asus kunagi kohalike mõisnike Baranoffide kabel, mille täpset asukohta on proovinud kohalikud ajaloohuvilised kaua paika panna. Praeguseks on kabelihoonest alles vana foto ning sammaldunud ja mulla alla mattunud kivivall.
Kolmapäeval, 11. novembril oli tee kabeli asukohani aga valgustatud tõrvikutega – waldorf-koolipere pidas iga-aastast laternapidu, mis toimus sel aastal esimest korda metsas, võsast puhastatud teerajal, mille koolipere nimetas kabeliteeks.
Raja puhastamise üks eestvedajaid, õpetaja ja ajaloohuviline Henri Reeder rääkis, et sügisel käisid 2. ja 4. klass rada puhastamas: „Õpilastega võtsime kasutusele saed ja oksakäärid. Suurema töö tegid aga ära mõlema klassi lapsevanemad kooli talgupäeval, kui saagisid juppideks rajal ees olnud tuule tõttu murdunud suuri puid ning rajasid kraavi ületamiseks väikese purde.”
Metsarada on umbes 300 meetri pikkune ning seda mööda pole varem käidud, varem läks kabeli juurde teerada teiselt poolt, kus nüüd on puhastusseade.
Henri Reeder märkis, et lapsevanemad puhastasid laternapeoks vajaliku lõkkeplatsi kabelikohta tähistavate kastanite juures.
Lapsevanem Kristjan Tiik tegi kabelikoha tähistamiseks sildi ning ajaloolase Jaak Kalle abiga pannakse see peagi kabeli õigesse asukohta, laternapeo ajal oli silt veel ajutises kohas.
Henri Reeder: „Kabeli asukohast rääkis Aruküla elanik Jaak Kalle, kes esines sellel teemal märtsis Raasiku valla ajalookonverentsil. Teema korjas üles meie kooli tegevjuht Kerti Pellmas, kes luges kultuuriministeeriumi ja muinsuskaitseameti korraldatud pärandivaderite pilootprojektist, millega kutsuti üles korrastama kohalikke pärandkultuuri objekte. Ta tegi mulle ja 6. klassi juhatajale ettepaneku, et võiksime võtta ette kabelikoha ja sinna viiva teeraja puhastamise. Idee asukoht märgistada tuli meil ühiselt.”
Waldorfkooli laternapidu toimub traditsiooniliselt novembris, mardipäeva paiku. Selleks tehakse laternad ning peo juurde kuulub jalutuskäik õhtuhämaras koos põlevate laternate ja lauluga.
Henri Reeder lausus, et Arukülas on traditsioon küpsetada sel puhul kakukesi, mida saab pärast lõkke ääres teistega jagada.
Kerti Pellmas lisas, et traditsiooni järgi tähistatakse laternapeoga pühaku Martini päeva: „Waldorflasteaia lapsed pidasid pidu mõisahoovis, sest on veel metsa minekuks liiga väikesed.”
Metsarajal näitasid teed tõrvikutes ja mantlites teenäitajad, kes olid 9. klassi õpilased. Enne laternarongkäiku oli kogunemine kooli saalis, kus kooliperele luges juttu õpetaja Riina Harma.

Eelmine artikkelLahemaa Rahwamuusikutel täitus 40 aastat
Järgmine artikkelKuusalu valla kodanikukampaania peaauhind on reis Türki