„Ise ei lähe teistele ütlema, et kuulge, sain Eesti meistriks,“ ütleb tänavune Eesti noortemeister judos KALEV VILLEM.
Aruküla põhikooli 8. klassi õpilane Kalev Villem luges eelmisel aastal golfis Eesti noortemeistriks tulnud klassivenna Timo Raukase saavutusest alles Sõnumitoojast. Vibulaskmises Eesti noorte meistritiitli võitnud Richard Volke võidust said tema ja klassikaaslased teada siis, kui kooli direktor tuli õnnitlema.
Pole ilmselt väga tavaline, et ühe maakooli samas klassis õpib koguni kolm valitsevat Eesti noortemeistrit. Aruküla põhikooli 8. klassis just nii praegu on: Timo Raukas saavutas mullu suvel U-15 vanuseklassis meistritiitli golfis, Richard Volke tänavu märtsis vibulaskmises kadettide arvestuses ning Kalev Villem judos B-vanuseklassis kehakaalus kuni 81 kg.
Nende klassis on üks Eesti noortemeister veel – Aleksander Keskküla, kes võitis judo C-klassis meistritiitli juba 2011. aastal.
Golfimeister TIMO RAUKAS
Timo Raukas, kes tuli Eesti noortemeistriks mullu suvel, loodab tänavu tiitlit kaitsta: „Nüüd on see kindlasti raskem, juurde on tulnud palju samal tasemel mängijaid ning tugevaid noori, kes alustasid golfiga juba viie-kuueaastaselt.“
Talvel on ta golfi harjutanud sisetingimustes, Pirita TOPis, kus on võimalik palle vastu võrku lüüa. Kuna tänavune talv oli lühike, on ka väljas ametlik golfihooaeg juba avatud ning võimalik kodumaistel väljakutel treenida. Kuid nagu mullu, sõitis Timo Raukas äsja koos pereliikmetega nädalaks Türki: „Seal on iga hotelli juures vähemalt üks golfirada.“
Noormehe soov on sel suvel võimalikult palju golfi mängida ja võistelda, saada häid kohti. Kuna lastele-noortele on võistlusi vähem, tahab ta võistelda ka täiskasvanute hulgas.
Seda, kas jääb ka täiskasvanuna tipptasemel golfi mängima, ei oska noortemeister veel arvata: „Soovin edasi õppida Audenteses, kuid plaanid on veel lahtised, ka muusika on hingelähedane.“
Golfiga sama oluliseks peab Timo Raukas käsipalli. Ta kuulub Aruküla SK käsipallimeeskonda ning Eesti 1998. aastal sündinud noormeeste koondisesse. Sügisel Aruküla SK ridades Eesti meistrivõistlustel HC Kehra vastu visatud väravaga sai 14aastane Timo Raukas Eesti meistriliiga kõigi aegade noorimaks skooritegijaks.
Ta kinnitab, et kaks spordiala teineteist ei sega – golfihooaeg algab siis, kui käsipallihooaeg lõpeb. Kuigi kahe golfitreeningu kõrval on neli käsipallitreeningut nädalas ning kord nädalas bändi „Pilvelõhkujad“ proovid, on Timo Raukas koolis nelja-viieline ning lõpetab sel aastal muusikakooli.
Vibumeister RICHARD VOLKE
Sisetingimustes Eesti noortemeistriks tulnud vibulaskja Richard Volke käis paar aastat sarnaselt klassivendadele käsipallitreeningutel, siis leidis, et individuaalalad sobivad rohkem. Laskmist alustas ta hobi korras kolm aastat tagasi tuttava treeneri Kadi Koorti juures.
„Kui 2013. aastal kuulsin, et Jüri gümnaasiumis alustab vibutrenn, registreerusin kohe,“ räägib noormees, kes treener Anu Uusmaa käe all on selle alaga tipptasemel tegelenud vaid loetud kuud.
Vibuspordis on kaks põhikategooriat: väli- ja siselaskmine. Richard Volke laseb sisetingimustes ning kasutab sportvibusid.
„Vibukütiks on raske saada, selleks tuleb sündida. Vaja on suurt keskendumisvõimet ja järjepidevust,“ põhjendab ta oma kiiret edu – lisaks Eesti noorte meistritiitli võitmisele on tal kuldmedalid ka Eesti klubide karika kahelt esimeselt etapilt.
Siiski peab Richard Volke kaks korda nädalas Jüri spordikeskuse keldrikorrusel asuvas vanas lasketiirus toimuvaid treeninguid väga tähtsaks ning ütleb, et Eesti meistritiitli võitmine oli väga suur üllatus. Võistlustel lastakse 20 jardi ehk 18 meetri pealt. Igal võistlejal on viis noolt, mida lastakse võistluse jooksul kokku 60 korda. 14aastane Richard Volke võitis 14-17aastaste kadettide seas esikoha määrava eduga.
Seni on ta võistelnud vaid Eestis, sügisel on plaan minna Riiga, kuhu on tulemas vibulaskjaid kogu Euroopast. Suuri eesmärke pole endale seadnud: „Vibusport on ideaalne ajaveetmisviis, tegelen sellega lõbu pärast.“
Richard Volke on ka koolis edukas ning käib oma kooli esindamas olümpiaadidel ja viktoriinidel. Tugevamateks aineteks peab ta bioloogiat, matemaatikat ja keemiat: „Mul on vaja pidevat mõttetööd, sellepärast ongi mulle heaks sõbraks reaalained.“
Judomeister KALEV VILLEM
Kalev Villem on judoga tegelenud rohkem kui 8 aastat. Alustas tuttavate eeskujul, ka tema isa Kalev Villem seenior on noorena sama alaga tegelenud.
Esialgu käis treenimas Jüris, 2006. aasta sügisel alustas varem Jüris abitreenerina tegutsenud Mihkel Pulk Aruküla noortele judo õpetamist. Kui Mihkel Pulk kaks aastat tagasi kolis Austraaliasse, läks Kalev Villem treenima Tallinnasse Aitado klubisse Glen Viksi juurde.
„Sel aastal on hakanud tulemused tulema.Mõtlemine on muutunud. Varem tegin trennis rohkem nalja, nüüd võtan seda tõsisemalt,“ jutustab Kalev Villem.
Lisaks Eesti meistritiitlile võitis ta lõppeval hooajal kaks rahvusvahelist võistlust Võrus ja Tartus, käis võistlemas ka Soomes. Siiski tunnistab, et tippsport teda väga ei tõmba: „Juba praegu treenin kolm-neli korda nädalas ning on raske, ei kujuta ette, kui trennid oleksid mitu korda päevas.“
Pigem näeb Kalev Villem end tulevikus judotreeneri või kohtunikuna. Judo kõrval teise samavõrd olulise hobina nimetab ta hip-hop tantsu, seda õpetab Arukülas Kaspar Aren. Aeg-ajalt käib ka käsipalli mängimas – trenni küll väga sageli ei jõua, kuid võistlustel on Kalev Villem oma füüsilise jõu poolest hinnatud.
Ta on oma kooli sageli esindanud olümpiaadidel-viktoriinidel, teemapäevadel.
Tänavu lõpetab Kalev Villem muusikakooli.