Aruküla kooli õpilased sõidavad Portugali

985

Aruküla põhikoolil on Portugali, Leedu, Poola ja Ungari koolidega kaheaastane ühisprojekt.

Nagu mitmed koolid Euroopas ja Eestis, taotles ka Aruküla põhikool Comeniuse programmist raha projektile „Let’s Click!“ ehk „Klikime“. Nüüd ootab Aruküla kooli noori 20. novembril ees sõit Portugali, järgnevatel aastatel veel Leetu, Poolasse ja Ungarisse.

„Projekt tuli esitada 2012. aasta veebruaris, aasta varem hakkasime kirjutama ja partnereid otsima,“ rääkis Aruküla põhikooli loodusainete õpetaja Cristina Kaska.

Projekti kirjutas ta koos Krista Kuusega. Toetust saadi 20 000 eurot, ettevõtmine kestab tänavu septembrist 2014. aasta juunini.

Cristina Kaska rääkis, et projektiga tahavad nad õpetada lapsi teisi riike, rahvaid ja kultuure tundma, teisalt on projekt keskendunud loodusainete õpetamisele: „Lapsed peavad projekti raames valmistama loodusainete teemal õppematerjale – töölehti, voldikuid, õppefilme. Kui õpilane peab oma aju pingutama ja mõtlema, kuidas teemat teistele selgitada, areneb ta ise kõige rohkem. Saan huvitavaid õppematerjale edaspidi tunnis kasutada.“

Õppematerjale valmistavad kõik viis kooli, need laetakse internetti üles, varustatakse tõlgete või subtiitritega.

Projekti raames on igal koolil ka eraldi ülesanne: leedukad hakkavad koostama internetisõnaraamatut, ungarlased teevad internetipõhise loodusviktoriini, Portugali kool koostab ühise kalendri, Poola kool projekti kodulehe ja Aruküla kool juhib projekti logo konkurssi.

Kahe aasta jooksul saavad 24 Aruküla õpilast ja õpetajat külastada partnerite koole. Igasse riiki võetakse kaasa erinevad õpilased. Portugali minnakse 20. novembril Leedu, Poola, Ungari ja Eesti noortega.

Enne iga külaskäiku on koolides vastava riigi teemanädal. Möödunud nädal oli Aruküla koolis pühendatud Portugalile. Selle maa kultuurist ja keelest rääkis lastele Kostivere noortekeskuse juhataja, Portugalist pärit João Paulo de Almeida Mendonca. Kunstiringis ja kunstiõpetuses pidid lapsed jäljendama Portugali kunstnike töid, õpetaja Leena Möls ja Krista Kuusk küpsetasid lastega Portugali toite. Mitmes tunnis püüti õpitavat seostada Portugaliga, nädala lõpus tegi raamatukoguhoidja Sirje Okapuu lastele viktoriini.