VAINO NAPP
Sel suvel tähistab Pikavere kool 150. aastapäeva. Algus oli üle 100 aasta varem, kuid dokumenteeritud juhuslikult vaheaegadega. Täpsemalt on teada 1860. aastal toimunu ja sellele järgnenud päris koolimaja avamine 1869. aastal. Sellest ajast alates – 150 aastat tagasi – algas suutelise õpetajaga pidev koolitöö.
Et nii läks, on teeneid Pikavere mõisnikul Nikolai Antropoffil. Just tema korraldusel hakkas 1860. aastal Looksu talutares talulapsi õpetama paruni enda toapoiss Mikk Napp. Mikku abistas ta abikaasa Dorothea, haridust saanud mõisateenija. Koolmeister pidi aga olema ikkagi mees! Kas kahe intelligentse töötaja lahkumine Antropoffide pere teenindamist mõjutas, pole teada. Öelda võib, et sellest ajast peale Pikavere hariduselus enam tagasilööke polnud.
Pikavere eelviimane mõisahärra pidi olema tubli mees. Suuline pärimus temast püsis veel 20. sajandi keskel ja oli positiivne. Vastupidiselt viimasele mõisahärrale Konstantin Taubele.
Nikolai Antropoffi kohta on öeldud, et oli huumoritajuga, üllas. Ka kirjasõna järgi on alust arvata, et Antropoffid ei olnud eriti karmid ega upsakad. Pigem olid haritud intelligentsed inimesed, kes hindasid haridust, kultuuri ja elu edendamist.
Nikolai vend Roman oli Üksnurme mõisa omanik, mõis asub Saku vallas. Ta oli ka Estonia Seltsi esimene president, see selts tegutseb siiani. Teine vend õppis Tartus õigusteadust, töötas kubermangu valitsuses.
Antropoffid olid üks vähestest Vene päritolu mõisnike suguvõsadest Eestimaal. Esimene siiasattunu oli sõjaväelane Antropov. Kolleegidega sujuvama lõimumise nimel võis v- täht asenduda f-iga. Et kindlam oleks, siis topelt f-iga.
On teada, et Novgorodis omas suuri maavaldusi 1700. aastal sündinud Nikita, kes võis pärineda Varjaagidest. Nikita poeg Nikolai (1735-1810) oli kõrge sõjaväelane, teenis Eestis, abiellus siin Anna Wulffiga.
Nende viiest lapsest Aleksander (1769-1803) abiellus Hummuli mõisniku tütrega. Nende neljast lapsest Aleksander (1801-1863) sündis Moskvas. Ta ristivanemad olid krahv Tolstoi ja krahvinna Šuvalova. Tema lapsepõlv möödus Tallinnas ja Hummulis. Tartus õppis õigusteadust ja oli üks korporatsiooni Estonia asutajatest.
Sama Aleksander abiellus 1830. aastal Pikavere mõisniku Heinrich Rautenfeldi tütre Emilijega. Isa loobus kohe mõisast tütre kasuks. Väimehele pani ta kohustuse maksta kopsakas ülalpidamisraha ning hooldada äia ratsahobuseid ja jahikoeri.
Antropoffid jäid Pikaveresse 60 aastaks. Emilijel ja Aleksandril oli neli last. Emalt said lapsed korraliku koduhariduse, milles oli kuulsa Kuusalu pastori Eduard Ahrensi mõjujälgi. Eesti uue kirjakeele ja grammatika rajaja oli 1820ndail aastail Rautenfeldi mõisas koduõpetaja.
Vanim poeg (1834-1887) päris isalt Pikavere mõisa. Kui isa haigestus ja Nikolai teenis mereväes, anti mõis korraks rendile. Nikolai õppis Tallinna Toomkoolis, hiljem Peterburis sõjandust. Isa surma järel 1863. Aastal lahkus ta sõjaväest ja asus elama Pikaveres. Abikaasa Natalijega (sündinud Essen) oli neil tütar Sophie.
Pikavere koolile tuule tiibadesse puhunud mees suri 53aastaselt raske operatsiooni järel 1887. aastal. Lesk müüs mõisa kahe aasta pärast ja sõitis tütrega Saksamaale.
Lõpetuseks legendihõnguline lugu. Kas suure Nõukogude Liidu, kuhu Eesti 50 aastat kuulus, riigijuht Juri Vladimirovitš Andropov, kes on sündinud 1914. aastal, pärines eelpool kirjapandud suguvõsast? Selle loo autor arvab: võis küll.
Juri Andropov külastas Eestit enne partei peasekretäriks saamist. Kõrge külalise ringsõitu oli planeeritud Taimekasvatuse ja Maaparanduse Teadusliku Uurimise Instituut Sakus. Minu kolleegid agronoomid, kes käigu katsepõllule kaasa tegid nägid, kuidas tee ääres asuva tühja Üksnurme mõisa väravas peatus veok. Juri Andropov astus saatjateta mõisa hoovi, seisis hetke kummargil peaga ja sõit jätkus. Järeldused teeb igaüks ise. Meenutuseks – Juri oli päritolult loode-Venemaa mees ja Üksnurme omanik oli Pikavere Nikolai vend Roman, kunagine Estonia Seltsi president.
Toon ka näite, kuidas lugu võib levides äraspidiseks muutuda. On liikvel jutt, kuidas Gorbatšov Eestis käies Pikavere mõisa väravas mõtiskles. Uskumatu uperpall. Aga pidepunktid fantaasiale on olemas: mõlemad mehed Nõukogude riigijuhid, mõlemad külastasid Eestit, mõlemas mõisas Antropoffid.