Korraldaja ANNELY PAKKASE sõnul on Põrgupõhja Päev rahva seas jätkuvalt populaarne.
KELLI PÕLENDIK
Kehra elanik, nukuteatri Kehra Nukk näitleja, näidendite autor ja lavastaja Annely Pakkane on olnud Kehra Põrgupõhja Päevadega seotud algusest peale. Esimesel aastal, 18 aastat tagasi, oli pealtvaataja, teisel esineja, viimased 16 aastat üks peakorraldajatest. Seekord ootab Kehra Põrgupõhja linnaosa külla laupäeval, 1. augustil.
Annely Pakkane rääkis, et hakkas Põrgupõhja päeva vedama, kui 2 aastat pidu juhtinud Kaja Salumäe sõitis suveks Norra ning palus tal üritust ise korraldada. Ta oli nõus, kutsus Silva Laupa appi ning koos teevad nad seda siiani.
Põrgupõhja Päeva planeerimine algab aasta alguses, kui peetakse esimene koosolek ning leitakse tantsuks muusikud: „Tihedam töö algab kuu aega enne pidu, kui hakatakse organiseerima toitlustajaid, kauplejaid, esinejaid. Kutsutakse kokku 25liikmeline korraldusmeeskond. Nädal enne alustab ettevalmistusi trupp Põrgokõsõ.“
Traditsiooniliselt valitakse igal aastal Jürka ja Juula. Varem pidid paarid tiitli nimel võistlema, nüüd pakuvad korraldajad võimalust sobivatele kandidaatidele ise. Tingimus on, et elada tuleb Põrgupõhjas ja leivad peavad olema ühes kapis. Aasta jooksul avavad Jürka ja Juula kõik Põrgupõhja peoplatsi üritused, heiskavad lipu, süütavad lõkke. Kevadel ja sügisel aitavad platsi koristada. Juulal on kohustus enne iga pidu korraldusmeeskonnale kohvi keeta.
Annely Pakkane nendib, et sel aastal ei pruugi uut Jürkat ja Juulat leida: „Naisterahvad võtaksid hea meelega Juula tiitli enda kanda, kuid mehi on keerulisem veenda.“
Viimastel aastatel pole ürituselt puudunud sõuteatri Põrgokõsõ etteaste. Kui varem oli tegu naljamänguga – Silva Laupa mõtles teema, jagas osad ning näitlejad improviseerisid – siis nüüd võetakse asja tõsisemalt. Silva Laupa kirjutab kogu teksti, Annely Pakkane kohendab, koos valitakse muusika ning kutsutakse näitlejad. Mängitud on pioneere ja presidendi vastuvõttu, parodeeritud telesaateid, lavastatud muinasjutte ja klassikalisi näidendeid.
Sel aastal on lavastus „Juula uus elu“, lugu räägib, kuidas Juula leiab endale uue sõbranna ja alustab koos temaga Jürka ahastuseks tervisliku eluviisiga.
„Ilmselt on meie etendused piisavalt naljakad, sest sõu ajaks koguneb rahvast peoplatsile tunduvalt rohkem, kui ülejäänud päeva jooksul,“ rääkis Annely Pakkane.
Tema arvates on Põrgokõsõ meeldejäävaim lavastus 2008. aastal mängitud pulmapidu, mille jaoks muretseti limusiin ja modelleeriti vanadest kardinatest uhke pulmakleit: “See oli nii realistlik, et naabrid tulid Silva Laupa maja ees ootavat kostümeeritud pruutpaari pulmade puhul õnnitlema..“