„See oli väga hea võimalus saada kiire internet tõelistesse turutõrkepiirkondadesse, kahju, et see jäi ühekordseks algatuseks,“ lausus Anija valla Voose külavanem Andrus Nilisk kaks aastat tagasi välja kuulutatud pilootprojekti kohta.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet algatasid 2023. aasta kevadel koostöös pilootprojekti, mille raames said maapiirkonna kogukonnad taotleda kiire interneti püsiühenduse rajamiseks toetust. Pilootprojektile eraldatud toetuste kogumaht oli 800 000 eurot ning maksimaalne summa ühele projektile 200 000 eurot.
Toetuse saamiseks pidi kogukonnal olema külaselts ning juht, kes tegevusi koordineeriks. Eelnevalt tuli välja selgitada oma külas asuvad majapidamised, kus puudub vähemalt 100 Mbit/s kiirusega püsiühendus ning on huvitatuid kiire interneti saamisest. Omafinantseering pidi olema 300 eurot aadressi kohta ning toetusele kvalifitseerumiseks pidid vähemalt pooled majapidamised soovima püsiühendust.
Toetust jagus Eestis viiele külale, nende vahel jagati 800 000 eurot. Kolm küla olid Harjumaalt – Voose küla Anija vallast ning Soorinna ja Kasispea külad Kuusalu vallast. Voose küla projekti kogumaksumus oli 144 592,11 eurot, sellest saadi toetust 138 892,11 eurot. Soorinna küla projekti maksumus oli 195 700 eurot, sellest toetuse summa oli 189 399,99 eurot. Kasispea küla püsiühenduse projekt läks maksma 124 790,84 eurot, sellest toetus oli 119 690,84 eurot.
Projektiga seotud tegevuste lõpetamise tähtaeg on hiljemalt tänavu juunis. Voose, Soorinna ja Kasispea külas loodi kiire püsiühendusega liitumise võimalus eelmisel aastal ning nüüdseks on suur osa majapidamisi liitunud mõne sideteenuseid pakkuvad operaatorfirmaga.
Voose küla peaaegu täielikult internetiseeritud
Anija valla äärealal asuvas Voose külas on üle 60 talu. Neist 41 said kiire interneti püsiühenduse kolm aastat tagasi – 28 majapidamisele rajas selle OÜ Enefit Connect, 13 majapidamist said püsiühenduse tänu riigieelarve poliitilisele katuserahale ja Anija valla toetusele.
„Kuna osa talusid jäid toona ikkagi kiirest internetist ilma, lubasime neile, et kui kusagilt õnnestub raha saada, viime püsiühenduse ka neile,“ sõnas külavanem Andrus Nilisk.
Kaks aastat tagasi avatud toetusmeetmes jäi Voose küla esialgu nii-öelda joone alla ehk esimesena toetusest ilma: „Arvasime, et korraga on vaja esitada kogu dokumentide pakett, mitte üksnes taotlus, seetõttu jäime esitamisega paar päeva hiljaks ja esialgu toetusest ilma. Aga meie õnneks üks toetuse saaja ei kvalifitseerunud ning tema asemel saime toetuse meie.“
Külavanem rääkis, et ühendusi rajati mullu suvel sarnaselt varasemale – õhuliine ehitas ja ühendusi tegi Enefit Connect, maakaablite paigaldamine oli külaseltsi organiseerida. Ta selgitas, et õhuliini said majapidamised, kuhu läheb elekter õhuliini kaudu. Kuhu seda ei lähe, sinna viidi internet maakaabliga 2016. aastal Eesti Lairiba Sihtasutuse rajatud tsentraalvõrgust. Nii õhu- kui maaliine rajati enam-vähem ühe palju, ligi 2,5 kilomeetrit.
Andrus Nilisk jutustas, et maakaabli ühendustorude paigaldamiseks tuli kolmes kohas riigi maantee alt läbi puurida. Lisaks viidi neile, kes soovisid, maakaabel ka liitumispunktist majja. Koos temaga olid ettevõtmise eestvedajad Voose Külaseltsi juhatuse teised liikmed Tanel Talve ja Aare Jürgenson. Kuna projektiraha saadi tagantjärele, pärast tööde lõppu, tuli külaseltsil vahepeal võtta laenu.
Pilootprojekti toel said Voosel kiire internetiühenduse küla äärealade 22 majapidamist. Lisaks 19 talule, kes olid abikõlbulikus niinimetatud valges alas, lisandusid 3 soovijat, kelle krundile veel maja ehitatud pole. Nemad said püsiühenduse krundini 855 euro eest.
Andrus Niliski kinnitusel on Voose küla nüüd internetiseeritud. Kiiret püsiühendust ei ole vaid külast mitme kilomeetri kaugusel Külvandus, kuhu kaablite vedamiseks projektiraha ei jätkunud: „Sealsest viiest majast on ainult ühes alaline elanik.“
Vähemalt pooled Voosel möödunud aastal püsiühenduse saanud majapidamistest on nüüdseks emma-kumma operaatorfirmaga liitunud – Voose elanikele pakuvad internetiteenust Telia ja Tele2.
„Korraliku internetiühenduse olemasolu on küla tulevikku silmas pidades eluliselt tähtis. Külaskäigul Sloveeniasse nägin – kuna seal on riik pidanud valguskaabli viimist küladesse väga tähtsaks, on üha rohkem inimesi kolinud maale, sest saavad seal vajadusel kaugtööd teha, rääkimata äriajamisest, mida ilma internetita enam ette ei kujuta,“märkis Tanel Talve.
Soorinna külas loodi 25 liitumisvõimalust
MTÜ Soorinna Selts juhatuse liige Andres Tukia teatas, et kogukonnaprojekti abil rajatud internetiühendus valmis seitse kuud tagasi, mullu septembris. Peatöövõtja oli Enefit Connect, nüüdne Enefit AS.
„Toetust taotlema minnes lubasime ehitada 19 liitumisvõimalust, kinnistuid oli 18. Lõpuks ehitasime välja 25 liitumisvõimalust, erinevaid kinnistuid on 22. Arv suurenes, sest kaasasime ka kinnistuid, mis ei asu me külas, aga olid täpselt tee peal ja kopp oma töödega neist mööda minemas. Minule teadaolevalt on nüüd Soorinna küla sajaprotsendiliselt kaetud kiire interneti liitumisvõimalusega,“ kirjeldas ta.
Kõigile soovijaile viidi kaabel tuppa, välja ehitati nii magistraalvõrk kui ka kliendiliinid. Kokku rajati liine ligikaudu 7 kilomeetrit, millest ligi 5 kilomeetrit maa-aluse kaabliga ja 2 kilomeetrit õhuliine.
„Võtsime eelmisel aastal MTÜ nimel pakkumised kolmelt operaatorfirmalt – Elisalt, Tele 2 ja Telialt. Saatsime need edasi kõigile potentsiaalsetele liitujatele valiku tegemiseks. Esialgu hoidsin rohkem kätt pulsil ja tean kindlalt, et vähemalt pooled on liitunud teenuse saamiseks operaatorfirmaga, praeguseks on neid kindlasti rohkem,“ lisas Andres Tukia.
Ta jutustas veel, et Soorinna asub paepealsel maal, Muuksi kivikalmete läheduses ning seetõttu tuli kaevetööd kooskõlastada muinsuskaitseametiga ja mõnel päeval viibis tööde ajal kohal ka muinsuskaitseameti esindaja. Erilisi leide ei olnud, kaevamisel tuli maast vana tulekivi.
Kasispea küla sai 16 liitumiskohta
Kasispea külas valmis kiire internetiühendus 16 majapidamiseni. Tööd lõppesid mullu detsembris. Kokku rajati 4,1 kilomeetrit, sellest maakaablit 2,3 kilomeetrit ja õhuliini 1,8 kilomeetrit. Projektiga ehitati valmis laiendatud magistraalvõrk ning kliendiliinid.
Projekti eestvedaja Margus Piispea ütles, et kiire ühenduse said talud, mis jäid kolmanda vooruga lairibaga liitumise võimalusest välja. Hanke korraldamiseks tuli võtta kolm pakkumist, parima pakkumise tegi Enefit Connect: „Kogu külas on nüüd saanud kiire internetiühendusega liitumisvõimaluse kõik, kes seda soovisid. Kogukonnameetme projekti raames on kiire internetiteenuse tarbijaid praeguseks umbes 70 protsenti.“