Anija kohvikutepäeval müüdi letid tühjaks paari tunniga

2926
Omaloomingulisi suvetoite pakkusid KENNETH LASS ja MATTIAS OLESK. Foto Andrus Olesk

Anija mõisas toimus esimest korda kodukohvikutepäev, kus sai proovida 9 kohvikupidaja roogasid.

Anija mõisa arendusjuht Janne Kallakmaa sõnas, et nii suurt melu poleks osanud oodata – populaarseks saanud kodukohvikutepäev õnnestus kohandada ka Anija mõisa: „Külalisi oli palju, kuigi kodukohvikud pidid olema avatud kella 17ni, olid juba 2-3 tundi varem küpsetised otsas. Need, kes ei jõudnud enam kodukohvikute hõrgutisi nautida, suunati mõisa suvekohvikusse. Muidugi said kõik tutvuda ka mõisaga.”
Ta jutustas, et kodukohvikutepäev „Kirss tordil” oli esialgu planeeritud mõisahoovi, kuid tujukas suveilm sundis otsustama siseruumide kasuks. Nii mahutati kohvikupidajad mõisa saali, salongi ja kunstituppa ning mõisa püsikohvik Peaproov võõrustas külalisi oma alalistes ruumides.
Tartust kohvikutepäevale tulnud Margit ja Arni Kaur kirjeldasid, et melu oli ootamatu ning  tuli oodata lausa järjekorras: „Nagu oleks turuplatsil, julgemad müüjad hõikasid enda juurde. Valikut oli meeletult ning paremini ehk läkski neil, kes olid saanud endale vaiksema nurgakese.”
Nad rääkisid, et lemmikuks osutusid Peaproovi arbuusikook ja pannkoogid, Piibe talu ökotoit ning laste tehtud huvitavad küpsetised.
Küsimusele, kust nad Anija kodukohvikutepäevast kuulsid, vastasid, et tuttavad jagasid Facebookis kuulutust ning kuna Eestis pole ülearu palju tegusaid mõisaid, paistab Anija nende hulgas hästi silma ning on üle Eesti kahtlemata kuulus.”
Müüjaid oli kohvikutepäeval 9 ning Janne Kallakmaa tõdes, et esimese kodukohvikutepäeva korraldamine ei olnud kerge, kuna registreerujaid oli vähe: „Pidime ühendust võtma oma valla kohalike inimestega. Oleme tänulikud neile, kes leidsid suvel aega oma plaanide kõrvalt ettevalmistusi teha ja tulla mõisa oma hõrgutisi jagama.”
Ta lisas, et kõige suurema ettevalmistuse oli teinud kodukohvik KOHV, kus toimus igal pooltunnil kohvikoolitus ning road olid valmistatud kohvist. Kohvikoolitusi tegid, süüa ja juua pakkusid Karl ja Ott Viirmann peredega. Esimese kodukohvikutepäeva korraldamine Janne Kallakmaad ei hirmutanud: „Olen pärit Kuusalust ning võtsin eeskuju sealsetest kohvikupäevadest. Sai tehtud palju reklaami, paigaldasin kuulutusi nii Anija valda kui naabervaldadesse. Kohalolijatele meeldis ning edaspidi plaanime korraldada sellist üritust kindlasti veel. Mulle meeldib ka endale süüa teha ning uskumatu, et huvi tunti nii Koselt kui Järva-Jaanist.”
Ettevalmistused kohvikutepäevaks algasid märtsikuus, kui äsja tööle asunud Janne Kallakmaa ja virtin Margit Kuusik suveplaani paika panid ning kohvikutepäeva kuupäeva kindlaks määrasid. Korraldada aitasid mõisas tegutseva ateljeepoe perenaine Eve Tiidolep, raamatukoguhoidja Pille Kulla ning sündmuse jäädvustas peagi ametisse asuv uus virtin Kristina Kozlovskaja, kelle kutsusime proovpäevale.
Õnnekohviku pidaja Helina Lillsoo ja tema poeg Hendrik Lillsoo jäid müügiga väga rahule: „Tulime eelkõige seltskonna pärast. Valisime kohvikule õnneteema, sest tavaliselt on rahvas, kes sellisele üritusele tuleb, õnnelik ja rõõmus. Tahame seda emotsiooni jagada. Kahjuks oli meil kooke-pirukaid üsna vähe kaasas.”
Ta lisas, et Anija mõisa üritustest tasub osa võtta: „Siin on nii hea aura ja kõik on väga soe.”
Rahvatantsijatest õed Piret Haugas, Riina Tammelaan ja tema poeg Mihkel Parm sõnasid, et nende kohvikus olid koogid esimesed, mis kohe otsa said, populaarsed olid veel kiluvõileivad. Nad märkisid, et üllatavalt palju on võõraid külastajaid.
Viivika Jegorov, Helju Tompel ja Allar Kont-Kontson Aegviidust jutustasid, et said esimese poole tunniga müüdud kogu tordi: „Esimese kahe tunniga käis väga suur möll üle, teistesse kohvikutesse pole eriti jõudnudki. Kohvikutepäevad on popid mitmel pool, oleme käinud Arukülas, kus kohvikud olid igal pool laiali – ühes sööd natuke, jalutad järgmisesse ja jaksad jälle süüa. Siin on kõik koos ja pead valima.”
Kohvikuid olid avanud ka lapsed. Kenneth Lass ja Mattias Olesk tegid kohvikut Poiste Suvechill: „Toidud mõtlesime ise välja, teha aitasid vanemad. Kahekesi müüsime ning kuigi alguses läks aeglaselt, tuli pärast rahvast rohkesti. Menüüs olid nii küpsise-maasikakook, minipitsa kui kamapallid. Varem pole oma toitu kusagil müünud, kuid kindlasti tahaks veel proovida.”
Noorimad  kohvikupidajad  olid Marta ja Paula Krull, Joonas ja Gustav Šafranovski Partsaare külast,  kes  pakkusid  Partsaare Parte  ehk  munavõiga  täidetud pardikujulisi leivataignakorvikesi.
Kuusalu vallast Saunja külast olid müüma tulnud Piibe talu pererahvas Evelin ja Kristiina Saul ning nende ema Eve Tiidolep. Nad rääkisid, et müüvad esimest korda väljaspool kodu, kuid menüüs on kõik see, mida nad ise igapäevaselt  kodus  söövad:  „Peamiselt  taimetoidud,  erand  on  näiteks krevetid. Nisujahu me ei kasuta, asendame  tatra-  või  rukkijahuga.”
Kohvikutepäeval musitseerisid Kehrast Getter Mägi viiulil ja Arne Piirsalu akordionil ning Raudojalt Tiit Laeva kandlel.