Anija vald juhib Ida-Harju 7 omavalitsuse koostööprojekti, mille raames koolitatakse kahe aasta jooksul Youtube´i postitajateks 360 noort.
Kolmapäeval, 24. aprillil on Viimsi riigigümnaasiumis 2020. aasta augustini kestva projekti „SisuAkadeemia“ avaüritus. Projekti on kaasatud Anija, Raasiku, Kose, Rae, Viimsi ja Jõelähtme valla ning Maardu linna noored, kellele pakutakse võimalust hakata õppima videode loomist ja postitamist internetikeskkonda Youtube. „SisuAkadeemia“ 2019. aasta mentor on noorte seas populaarne juutuuber Martti Hallik, kellel on sotsiaalmeediakanalites ligikaudu 40 000 jälgijat. Tema viib läbi ka avaüritust.
„Projekti eesmärk on viia noorteni neile oluline ja vajalik info vahendite ja platvormide kaudu, noored kasutavad neid igapäevaselt,“ ütles kaheaastase projekti juht, praegu veel ka Anija valla noorsootööspetsialistina töötav Tuuliki Rohtla.
Avaüritusele on kutsutud seitsmest omavalitsusest kõik asjast huvitatud noored, neile korraldatakse Viimsisse sõitmiseks transport. Seejärel valib komisjon, kuhu kuulub lisaks Martti Hallikule ja Tuuliki Rohtlale ka sotsiaalmeedia sisuloomega tegeleva agentuuri Creatly OÜ esindaja Brait Pilvik, välja need 90 noort, keda mais ja juunis esimesena koolitatakse. Nende hulgas on Anija ja Raasiku vallast kokku 19 noort.
Seitsme omavalitsuse neli projekti
„SisuAkadeemia“ on üks neljast mudelist, mida 7 omavalitsuse noorsootöötajad hakkavad Euroopa Sotsiaalfondi kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames ühises koostöögrupis ellu viima.
Kaks aastat tagasi kutsus Eesti Noorsootöö Keskus (ENTK) Harjumaal kokku kaks piirkondlikku koostöögruppi, mis hakkasid välja töötama uusi innovaatilisi noorsootööteenuseid. Lääne-Harjumaa hakkas tööle Saue koostöögrupp, Ida-Harjus seitset omavalitsust kaasav Harju koostöögrupp. Tegu on noorsootöö teenuste kättesaadavuse suurendamise ja tõrjutusriskis noorte kaasamise tegevussuuna kolmanda etapiga, eelmises etapis moodustasid teiste seas ühise koostöögrupi Kuusalu vald, Vihula vald ja Loksa linn.
Tuuliki Rohtla rääkis, et 2017. aasta kevadel loodud Harju koostöögrupp töötas sama aasta sügiseks välja 12 mudelit tegevuskava innovaatiliste noorsootööteenuste arendamiseks: „Eesti Noorsootöö Keskus valis neist välja neli mudelit, mida hakkame ellu viima. Kokku eraldas ENTK neljale mudelile 314 235 eurot, sellest „SisuAkadeemiale“ 203 235 eurot.“
Kaks projekti on üheaastased, kaks jätkuvad ka 2020. aastal. Esimene sel aastal algav ja lõppeb projekt on „Tagasi noorsootöösse“, mida koordineerib Rae vald. Selle raames luuakse andmebaas vabatahtlikest, kes on valmis noortele tutvustama oma tööd või hobi: „Kui noorsootöötajal tekib mõte tutvustada noortele näiteks aiandust, teeb andmebaasi lahti ja otsib sealt mõne tubli aedniku või aiandushobiga inimese kontaktid.“
Teine üheaastane projekt on noorsootöötajate õpiränne, mida veab Kose vald. Selle raames külastavad piirkonna noorsootöötajad kõigi 7 omavalitsuse noortekeskusi. Juba on käidud Kose vallas ning Maardu linnas ja Viimsi vallas, sügiseks on planeeritud õpiränded Anija, Raasiku, Rae ja Jõelähtme noortekeskustesse: „Viimasel kohtumisel tehakse kokkuvõtteid. Kõike head, mida noorsootöötajad-noortejuhid õpirände ajal näevad, võivad oma noortele paremate võimaluste, uute ja huvitavate tegevuste pakkumiseks ära kasutada.“
Kaks projekti on kaheaastased – „SisuAkadeemia“ ning projekt, mida juhib Jõelähtme vald. Selle raames luuakse telefoniäpp N@pp, millega saab näiteks Raasiku valla noor Anija valda sattudes kasulikku infot, kuhu ta seal võiks minna – kus ja millised üritused parasjagu toimuvad. Äpi osa on spetsiaalne chatbox ehk otsesuhtlusaken, mille kaudu saab esitada küsimusi noorsootöötajale: „Seda alles hakatakse arendama, ilmselt hakkab vastama robot. Aga kui noorel on probleem, mis vajab näiteks psühholoogi või mõne teise spetsialisti sekkumist, vastab reaalne noorsootöötaja.“
Kuna Saare- ja Hiiumaa noorsootöötajatel oli sarnase projekti mõte, liitis Eesti Noorsootöö Keskus projektid kokku ning Harju koostöögrupi liikmed hakkavad äppi arendama koos saarte noorsootöötajatega. 29. aprillil sõidab projektijuht, Jõelähtme valla noorsootöötaja Liisi Vesselov koos nelja noorega esimesele koolitusele Saaremaale.
Info noorteni nende endi kanalite kaudu
Tuuliki Rohtla rääkis, et tema koordineeritava mudeli kohta ütles Eesti Noorsootöö Keskus, et juba üle 20 aasta on lahendamata probleem, kuidas viia noorteni neile mõeldud teave näiteks huviringide või laagrite kohta.
Kuna paberil kuulutusi noored enamasti ei loe, arvasid Harju koostöögrupi liikmed, et õige on viia info nendeni kanalites, mida noored kasutavad – peamiselt sotsiaalmeedias. Seetõttu otsustati hakata neile pakkuma koolitusi digipädevuse arendamiseks.
„Pakume noortele arvuti-, fotokaamera- ja droonikoolitust, lisaks tehnika kasutamisele õpetatakse sisuloomet, monteerimist, heli ja valguse kasutamist, arendame esinemisoskust,“ ütles projektijuht.
Kaheaastane projekt on jagatud nelja koolitustsüklisse, igas tsüklis koolitatakse tulevasteks sisuloojateks viies grupis kokku 90 noort. Ühe grupi moodustavad Anija ja Raasiku valla noored, kummastki kokku korraga 18 noort: „Oleme mõelnud 14-26aastastele, aga ei välista ka nooremaid, kes on asjast huvitatud.“
Koolitus toimub kaks korda nädalas. Esimesed grupid alustavad mais ning kaks korda nädalas toimuv koolitus lõpeb juuli alguseks, järgmise viie grupi koolitus algab sügisel ning kaks järgmist koolitust viiele on tuleval aastal. Ka piirkonna kõigist 19 noortekeskusest koolitatakse välja üks töötaja, kes jääb noortele kohapealseks mentoriks.
Projekti läbiviimiseks osteti hankega vajalik tehnika – iga noortekeskus saab arvuti ja fotokaamera koos vajalike lisaseadmetega ning kogu piirkonna peale on neli drooni. Kui projekt järgmise aasta sügiseks lõpeb, on koolitatud 360 noort. Noortekeskustes olemasolev tehnika tagab neile võimaluse sisuloomega jätkata ning loodud Harju koostöögrupi Youtube´i kanali kaudu jagatakse ka edaspidi noorte jaoks vajalikku infot.