
„Jäägu see matkasild tähistama meie kirge ja tahtmist looduses liikuda ning kõiki meie matkaradu ja matkaelamusi nüüd ja edaspidi,“ soovis president KERSTI KALJULAID.
Laupäeval, 25. augustil avati Aegviidus Eesti Kunstiakadeemia tudengite ja nende juhendajate ning Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) kingitus EV100 puhul – matkaobjekt SILD, mis pakub matkajaile varju vihma eest ja võimalust jalga puhata.
SILLA avas Aegviitu jõudnud sadade matkajate silme all president Kersti Kaljulaid, kes koos RMK juhi Aigar Kallasega kinnitasid puidust SILLA külge tahvli kirjaga: „Matkasild. RMK suur ühismatk 6.-25. august 2018.“
Aigar Kallas märkis, et tegu on väga erilise päevaga, kuna matkateede võrk, mida RMK on aastaid rajanud, on lõpuks valmis. 6. augustil sai kuues paigas alguse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud ühismatk. Perakülast, Perijõelt, Oandust, Iklast, Kauksist ja Ähijärvelt alanud matkad, millest lühim 77 ja pikim 627 kilomeetrit pikk, lõppesid kõik 25. augustil Aegviidus Nikerjärvel. Kuue Aegviidus ristuva matkaraja kogupikkus on 1800 kilomeetrit.
„See on erakordne, sellist matkateede võrku pole mitte kusagil mujal maailmas,“ kinnitas RMK juht.
„On väga vahva, et olete tulnud siia Aegviitu kokku Eesti igast küljest matkates. Matkarajad pole meil ainult loodus, need on ka kultuurijäljeid – nii palju pruune silte, mis kutsuvad sisse keerama kellegi sünnikodu uudistama, mõnda kivirahnu vaatama, ei ole meil tõenäoliselt kunagi varem olnud,“ lausus president.
Ta soovis matkajaile kerget jalga, kiiret käiku ja ilusat ilma: „Aitäh teile, et jagate rohelist matkamise maailmavaadet!“
Aigar Kallas kinkis presidendile Eesti kaardi, millel on tähistatud RMK kõik kuus matkateed ning millele matkajuhid lisasid omakäelise kinnituse, et kokku 363 inimesega läbi käidud matkarajad on olemas ning korras. Kõige suuremalt oli kaardil tähistatud Aegviidu kui kõigi radade sihtpunkt.
Kersti Kaljulaid märkis kingitust vastu võttes – veel on puudu palju pisikesi radiaale, et matkaja ei peaks mõtlema, kes ta sihtpunktist ära toob, vaid saab alustada ja lõpetada samas kohas: „Nii et töö läheb edasi – ma olen üsna kindel, et varsti on meil veel rohkem toredaid matkaradu.“
Ka Anija vallavolikogu esimees Jaan Oruaas kiitis ja tänas RMKd suure panuse eest Eesti matkandusse.
SILLA avamisel esinesid seto ansambel Siidisõsarõ, mille eestvedaja on Ilme Haavalo Anija vallast ning muusikud ja näitlejad, kes andsid kontserte ka matkade lõkkeõhtutel.
Tudengite ja RMK kingitus
Eesti Vabariigi juubeliks spetsiaalselt Nikerjärve telkimisplatsile projekteeritud ja ehitatud SILD valmis Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri esimese kursuse tudengite ja arhitektuuribüroo b210 koostöös.

Puidust SILD on 3,8 meetrit kõrge, 4,5 meetrit lai ning 21 meetrit pikk. Selle autorid on Kunstiakadeemia tudengid Karmen Eller, Semele Kari, Päär-Joosep Keedus, Marlene Kirt, Evelin Kruus, Karolin Kull, Eeros Lees, Monica Mustjõgi, Merly Mändla, Kadi Pihlak, Kelli Puusepp ja Vivien Sibrits koos juhendajate Mari Hundi, Aet Aderi, Kadri Klementi ja Karin Tõuguga arhitektuuribüroost b210.
Üks juhendaja, arhitekt Mari Hunt ütles, et SILD on praktiline maamärk ja loodetavasti seetõttu meeldib puhkajatele.
„Oleneb, kustpoolt sellele läheneda, on see kui sissejuhatus või lõpetus kõrvalasuvatele Nelijärve mägedele. SILLA alla ja peale saab koguneda, kuivatada matkavarustust, pikutada kaasavõetud võrkkiiges, selle peal saab võtta päikest, pinkidel puhata ja einestada,“ sõnas ta.
Arhitekt lisas, et peale selle moodustab sild omamoodi lava, millel toimuvat on võimalik jälgida telkimisplatsi igast servast, seal saab läbi viia kontserte ja muud meelelahutust.
Kunstiakadeemia tudengid on igal kevadel loonud RMK mõne matkaraja äärde uue puhkekoha. Tänavune töö erines Mari Hundi sõnul varasematest, kuna Nikerjärvel tuli tegeleda kogu platsiga – lisaks juubelimatka kohtumispunkti tähistavale SILLALE disainiti ja ehitati sinna ka muud vajalikku: pingid, infotahvel, prügikast.
President Kersti Kaljulaid pani Aegviidus kõigile matkajaile südamele: „Looduses liikumise seletamatu vägi rõõmustab meid kõiki. Ja meid kõiki kurvastab, kui läheme armastatud matkakohta ja seal on väga palju prügi või on sinna keegi midagi vedelema jätnud, mis ei peaks seal olema. Eesti Vabariik 100 puhul võiksime iseendale lubada ja kõigilt teistelt nõuda – kõik, mis saab metsa viidud, saab sealt ka koju toodud.“