
Aruküla kohvikutepäeval tuli mitmes kohas sööke juurde teha
„Esmakordselt oli kodukohvik kortermaja rõdul ja julgen arvata, et Eestis esimest korda,“ ütles peakorraldaja GARINA TOOMINGAS.
Kuidagi on juhtunud, et kodukohvikuid avatakse sama palju, kui mitmendat korda Arukülas kohvikutepäeva teeme. See pole taotluslik, kellelegi pole ära öeldud. Tänavu sain 13. kohvikutepäeva pealkirjaks panna „13 kohviringi ümber Aruküla“, möödunud suvel oli 12. kord ja pealkiri „12 kohviringi ümber Aruküla“. Veel aasta varem osalesid 11 kohvikut,“ kommenteeris peakorraldaja, Aruküla Kultuuriseltsi juht Garina Toomingas.
Ta sõitis koos kohvikutepäeva meeskonda kuulunud Ingrid, Maarja-Ly ja Alik Teinoga läbi kõik kohvikud ning tegid pilte menüüst, korraldajatest ja melust.
„Rahvast oli varasemast rohkem. Rääkisin kohvikute külalistega, kiideti, et Aruküla kohvikutepäev on mitmekülgne ja huvitav, uuendustega. Lõpetamisel keegi ütles, et arvas, kohvikutepäeva traditsioon on oma aja ära elanud, ei paku enam elamust, kuid Arukülas on see väga jõuline ja hinnatud sündmus,“ lausus Garina Toomingas ja lisas, et mitme kohviku kohta saab taas öelda, et sedaviisi tehti esimest korda.
Esmakordselt oli kodukohvik väikesel 12ruutmeetrisel rõdul, mis asub kortermaja kolmandal korrusel. Kortermaja rõdukohviku Tako Kell avasid Marge Taivere ja Rennat Alamets, kes kolisid Arukülasse elama enne jõule.
Marge Taivere, kelle suvekodu on Juminda poolsaarel Pedaspeal ja on tööalaselt käinud mitmel korral Lõuna-Ameerikas, rääkis, nad otsustasid Rennatiga kohe talvel, et osalevad kohvikutepäeval, saab kohalikega tuttavaks.

„Leidsime, et see pole takistus, kui oma eramaja pole, sobib ka rõdul. Seadsime rõdule diivani ja veel kaks istumiskohta, korraga mahtus kuni kümme inimest. Pakkusime mehhikopäraseid takosid. Toitu jagasime köögiaknast,“ kõneles ta.
Pererahvas eeldas et nelja tunniga käib rõdukohvikus 40 inimest, kuid külastajaid oli umbes 85. Kuna kõik korraga ei mahtunud, paluti osadel tagasi tulla ja ka tuldi.
Marge Taivere: „Oli päris äge kogemus, korra aastas võib sedasi kohvikut teha. Kui dekoratsioonid maha võtsime, panime varuks, et võib veel vaja minna.“
Aruküla raamatukogu juures oli Raamatukohvik, kus tegutsesid raamatukogu juhataja Kati Karu ja Tallinna Hoiuraamatukogu töötajad – jagati raamatuid, mis on kirjastustes üle jäänud, ja võeti vastu raamatuid, mida taheti ära anda.
Raasiku valla sotsiaaltöötajad Karin Möllits, Angela Põder, Lota Aadla ja Õnnela Metsaorg kogusid rahvamaja ees heategevusliku kohvikuga toetust vähihaigete laste vanemate liidule. Kui toiduainete hind maha arvati, saadi teenistuseks 420 eurot, mis kantakse üle liidu kontole.
Männiku teel avasid oma koduaias kohviku Supiköök x Maailm Juta ja Tauno Asuja koos sõprade Kairi ja Priit Tammesoo, Kadri Kesküla, Evelyn Velberki ja Liisa Mäemetsa ning mitme pere lastega. Menüüs oli maailmaköögi supid – aafrika-, mehhiko- ja aasiapärane. Pooleteise-tunnise kontserdiga esines maailmarändurist kitarrist Martin Zlotnicki.
Juta Asuja: „Esimese paari tunniga sai supp otsa, mehhiko suppi keetsime juurde. Kokku oli suppi umbes 40 liitrit. Elu ja melu jagus kogu päevaks. Tundus, et meie supiköögi mõte rahvale meeldis. Tegime kohvikut laste nõudmisel, see on suurepärane võimalus ka laste ettevõtlikkust soodustada.“
Tänavu oli üks kohvik Arukülast kaugemal – Kulli külas Suuresti tallis. Seal avas Segasummasuvila kohviku Liina Hõlpus. Lapsi võtsid vastu Pipi ja täpiline hobune.
Veel tegutsesid kohvikud Saiake ja Koogike, Burgerlased ja Taustajõud, Lihula, Baranoffi Mõisakohvik, Köögikunsti Kodukohvik ja Miks Mitte. Perekond Trumpi aias oli avatud Pääsulinnu lava.
Kohvikutepäev algas selgi korral rahvamaja ees, kus Garina Toomingas kinkis kohvikupidajatele paki kohvi ja kohvipaki sulguri. Avamisel jagati kohvikute asukohakaarte, mille teisele küljele oli trükitud tema kirjutatud luuletus, millega tutvustas osalenud kohvikuid.
Kohvikutepäev lõppes taas Aruküla külje all Kalesi külas Kadarpiku talus, kus arhailise meestelaulu ansambel LüüTürr korraldas õhtul TürrFesti ja pidas Lüü-Türri Kõrtsu. Garina Toomingas kinkis sinna kogunenud kohvikupidajatele tänutäheks kohvitermose.






