
Tööpäevadel tahab Vilandert ära jätta 10 väljumist Arukülast Tallinnasse, sama palju ka vastupidises suunas.
Möödunud nädalal saatis bussiliini number 244 Tallinn-Jüri-Aruküla vedaja OÜ Vilandert Raasiku vallavalitsusele kirja, et plaanib reisijate vähesuse tõttu võtta ära marsruuttaksode väljumisi mõlemal suunal. Vallavalitsus avaldas info valla kodulehel ja Facebookis, kus paluti vastata, kas väljumisaegade vähendamine mõjutab sõitjate igapäevaelu ning millised liinid tuleks kindlasti alles jätta. Vastukaja on praeguseks tulnud umbes 100 inimeselt, enamik neist leiavad, et graafiku hõrendamine häirib nende liikumist väga palju. Vallavalitsus ootab tagasisidet käesoleva nädala lõpuni, seejärel saadab OÜle Vilandert vastuse, millised väljumised tuleks kindlasti alles jätta.
Bussiliinil 244 on tööpäeviti Arukülast Tallinnasse 28 väljumist päevas. Lisaks saab Arukülast linna 14 korda päevas rongiga ning 6 korda Atko Liinide bussiga number 135 ja 135C. Tallinnast Arukülla saab tööpäeviti 27 korda marsruuttaksoga, 14 korda rongiga ning 6 korda Atko Liinidega. Nädalavahetustel ja riigipühadel on graafikud veidi hõredamad.
OÜ Vilandert ettepanekul jääks tööpäeviti Arukülast väljumisi 28 asemel 18 ning Tallinnast saaks Arukülla 27 korra asemel 17.
OÜ Vilandert esindajad põhjendasid, et reise plaanitakse võtta vähemaks nendel kellaaegadel, kui reisijaid on väga vähe. Mõned väljumised Tallinnast hakkavad lõppema Rae vallas Pajupea bussipeatuses, kust jääb Aruküla rahvamaja juurde veidi üle 7 kilomeetri. 5 väljumist Tallinnast tööpäeval on plaanis täielikult sulgeda. Kellaajad, kus reisijaid on vähem, on Arukülas pärast hommikust tipptundi alates kella 9 ning õhtul pärast kella 19. Tallinnast Arukülla sõidab vähem reisijaid hommikul esimeste marsruuttaksodega ning eriti palju sõitjaid pole ka õhtul pärast kella 19.
Tööpäeviti kell 20.05 Tallinnast Arukülla tuleva marsruuttakso liini on pikendatud Pikavere külani, seda aega pole plaanis ära jätta. Ei muutu ka riigipühade sõidugraafikud.
Pakutud väljumisaegade lõpetamine pole veel otsustatud. Vedaja ootab vallavalitsuse tagasisidet ning on nõus leidma kompromissi ja jätma alles liinid, mis reisijatele vajalikud. Sõiduplaani koostamisel on vallavalitsuse õigus öelda oma arvamus enne, kui sõiduplaani kooskõlastab.
Vald soovib liini pikendamist Raasikule
Raasiku vallavanem Andre Sepp ütles, et vallavalitsus on Vilanderti plaani üle nördinud, kuid kuna tegu on eraettevõtjaga, ei saa vallavalitsus nõuda kõikide väljumiste säilitamist: „Kindlasti jääme oma inimeste poolele. Aruküla elanikele on väga olulised hommikused väljumised ja õhtused saabumised. Marsruuttaksoga saab operatiivselt ja kiiresti sõita Tallinnasse ja Jürisse tööle või kooli.”
Möödunud nädala lõpu seisuga oli valla Facebookis ja kodulehel küsitluses öelnud 115 vastajat, et neid häirib sõidugraafiku hõrendamine, 53 vastas, et neid see ei häiri. Vallavanem lisas, et kõige rohkem on soovitud, et alles jääksid 7.05 ja 7.35 väljumised Arukülast ning 18.35 ja 19 Tallinnast, kuid palutud on ka teiste väljumiste säilitamist.
Koos vastusega plaanib vallavalitsus esitada OÜle Vilandert taotluse pikendada liini Raasiku alevikuni. Sama soov edastatakse ka MTÜ-le Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus. Vallavanem selgitas, et Raasiku on kasvanud, elanike arv suurenenud ning paljud sõidavad sealt rongiga Arukülla, kus istuvad ümber marsruuttaksole, et minna Jürisse. Praegu saab Raasikult Tallinna suunas rongiga, tööpäeviti on väljumisi 14. Saab ka Atko Liinide bussiga 104B, mis väljub 3 korda ning ainult tööpäeviti.
Vallavanem tõdes, et sõitjate vähenemist on ilmselt mõjutanud tasuta rongisõit, mida pakub vald alates 2017. aastast 7-19aastastele õpilastele, kelle mõlemad vanemad või üksikvanem on Raasiku valla kodanikud. Lisaks võis reisijate hulka mõjutada pargi ja reisi parkla rajamine raudteejaama. Tasuta rongisõit on vallavanema sõnul end õigustanud ning seda lõpetada pole kindlasti plaanis.
Facebookis on väljumiste vähendamise postitust valla lehel kommenteeritud üle 50 korra. Igapäevased reisijad avaldavad arvamust, et Aruküla peatuse asemel võiks vähendada hoopis liini 214 Tallinn-Jüri väljumisi. Kommenteeritakse, et tihe transpordiliiklus on olnud üks argumente Arukülla elama asumiseks ning mõnigi peaksid vahetama töökohta, kui neile vajalikud väljumised ära kaotatakse. Päevaseid väljumisi kasutavad kommenteerijate sõnul arsti juurde minekuks paljud pensionärid, kellele rongipeatusesse minna oleks liiga pikk maa. Õhtuseid aegu Arukülast Tallinnasse vajavad paljud trennilapsed. Lisatakse ka, et kõik ajad on olulised, et inimestel oleks valikuvõimalus ja -vabadus oma asju ajada.
Reisijate vähenemise põhjuseks pakutakse ka kallinenud piletihinda – Tallinnasse sõidu eest tuleb välja käia 2,5 eurot, rongi- või bussipilet on odavam, lisandub kuukaardi soodustus.