Valimised enne ja nüüd Anija vallas

2152

ANTS MIIDLA,
kodu-uurija

Riigikogu valimised käivad. Nelja suurema erakonna ja väiksemate erakondade kandidaadid on end tutvustanud. On toimunud vaidlused ja vastaserakondade eelnevate vigade väljatoomised. Tuleb teha otsus kelle poolt hääletada. Kandidaadid on mitmed tuntud ja tublid inimesed.
Sirvides aastate taguseid valimissedeleid, selgub et igal valimisel on olnud hulgaliselt saadikukandidaate. 27. veebruaril 1921. aastal toimunud Harju Maakonna Nõukogu valimistel oli nimekirjas 178 kandidaati, sealhulgas : Eesti Sotsialdemokraatiline Tööliste Partei – 51; Eesti Rahvaerakond – 36, nende seas Hans Oskar Anijalt, Jakob Ploompuu Kolgalt (praegune Anija vald), Mart Matwerk Alaverest (praegune Anija vald), Andres Tõnisson Raasiku vallast ja Otto Kruusement Ravila vallast (praegune Anija vald Voose); Tööerakond – 24, sealhulgas Aleksander Liigmann Anijalt; Põllumeeste Kogud – 27, sealhulgas Heinrich Tomander Anijalt; Harjumaa Tööliste Ühisus – 18; Harju maakonna suurmaapidajad – 5  ; Harjumaa  Maatööliste  Ametiühisuste ja Eesti Iseseisva Sotsialistliku Tööliste Partei ühine nimekiri – 17, sealhulgas Aleksander Weltmann Anijalt.
Kohalikus elus on tähtis vallavolikogu. 7. ja 8. jaanuaril 1934 toimusid Anija vallavolikogu valimised. Viie valimisliidu nimekirjades oli esitatud 105 kandidaati.
Nagu praegu, toimus vastaskandidaatide süüdistamine. 3. jaanuaril 1934 oli AS Ühiselu trükkinud üleskutse Anija valla rahvale, milles 4 leheküljel kritiseeriti Anija ühinenud põllumeeste, väikemaapidajate ja maatameeste valimisliidu kandidaate ning süüdistati pattudes. Üleskutsel oli allkiri „Anija valla kodanikud“.
Üleskutses   nimetatakse   valimisliidu kandidaate, kes olevat olnud aastaid mitmetele asutustele võlgu, kelle süül läksid asutused pankrotti jne. Oli toodud ka lugu, kus Anija vallavalitsus ostis isikult 1000 kubu hagu ja maksis 7 senti kubu eest, järgmisel päeval osteti teiselt isikult 300 kubu hagu ja maksti ainult 5 senti kubu eest?
Üleskutses öeldi: „Kui Anija valla rahvas tahab võita tagasi oma ajaloolise lugupidamise, siis on õige aeg näidata sahkerdajatele, et nende päike on läinud looja prügihunniku taha ja et nemad ärgu otsigu omale enam uut valgust sealt, kus paistab tõe ja õiguse täht.“
Valimiste tulemusel valiti volikokku 18 volinikku. Anija ühinenud põllumeeste ja maatameeste valimisliidust valiti 9 meest: Jaan Jaanisoo (48) Mullikmäe talust; Friedrich Jaanisson (51) Mullikmäe asundusest; Karl Johanson (42) Anija asundusest; Jaan Vilimäe  (40) Lilli asundusest; Arnold Kuuskmann (28) Arupere talust; Johannes Pärnamäe (31) Pirga talust; Aleksander Jõgi (47) Anija asundusest; August Soosalu (53) Soodla külast; Jaan Anton (58) Võllaskatku talust. Anija põllumeeste kogu valimisliidust said volikogusse 4 meest: Johannes Lepp (34) Lilli asundusest; Martin Tooming (37) Ülejõe külast; Jüri Vimberg ( 59) Aavere külast; Eduard Mänd (43) Aavere külast. Kehra ühinenud põllumeeste, väikemaapidajate, maatameeste ja raudteelaste valimisliidust valiti 3 meest: Johannes Kranfeldt (52) Kehra külast; Johannes Schmeidt (35) Liiva talust; Karl Märtma (37) Kehra külast, Anija valla valijate liidust valiti volikokku Richard Lepp (42) Sillaotsa talust. Valijate esindajana oli kirjas Johannes Männiku nimi, ka tema valiti volikokku. Volikogu liikmed arutasid istungitel valla probleeme ja võtsid vastu otsused võrdlemisi üksmeelselt.

Eelmine artikkelAruküla mõisa pargi pärn kaitse alla
Järgmine artikkelKiiu lasteaeda valverühm