Et kogukondlik töö oleks Ida-Harju piirkonnas turvalisuse tagamiseks võimalikult tõhus ja eesmärgipärane, leppisime 2018. aasta hakul kokku kogukondlikud prioriteedid, mis olid prokuratuuri ja politsei erilise, süvendatud tähelepanu all, nendega tegelemisele rakendati rohkem ressurssi. See ei tähenda, et prioriteetsete kuritegude hulka mittekuuluvate kriminaalasjadega ei tegeletud. Meie inimeste turvalisust enim häirivate kuritegude menetlemisse tuleb panustada rohkem aega, kasutada ära kõik võimalused ja vahendid, et kogukonnaliikmete turvatunnet vähendavad valukohad likvideerida või vähemalt minimeerida.
Lõppenud aastal olid Ida-Harju piirkonnas seatud prioriteedid juhurünnete ja relvadega seotud kuritegude vähendamine ning püsivalt ehitustööriistade ja -materjalide vargusi toimepanevate isikute tegevuse pärssimine.
Ida-Harju politsei koostöös kogukondlike prokuröridega tegi lõppenud aastal tõhusaid jõupingutusi seatud eesmärkide täitmisel. Kohtueelne menetlus prioriteetsetes kriminaalasjades on olnud kiire, me turvalisust ohustavatele inimestele on antud selge signaal – kaaskodanike tervis ja vara peavad olema kaitstud ja puutumatud ning need, kes seda ei mõista, võivad halvimal juhul mõne aja jooksul vanglas selle üle tõsiselt järele mõelda.
Juunis mõistis Harju maakohus süüdi kolm meest ja naise, kes varastasid ühest ettevõttest tööriistu. Lisaks neile sai kohtult karistada veel üks mees, kes ostis, hoidis ja müüs kuritegelikul teel saadud tööriistu. Selle loo juures rõõmustab fakt, et politseil õnnestus varastatud kraam leida ja omanikule tagastada.
Peab möönma, et tänavu oli õiguskaitseasutustele parajaks peavaluks erinevate ähvardamisjuhtumite lahendamine. Jääb mulje, et inimesed ei oska enam omavahelisi arusaamatusi ja konflikte rahumeelselt lahendada. Sõnu kinnitab ka statistika – ähvardamiste arv on tõusnud üle Eesti. Paraku on tihti taoliste juhtumite taga tarbitud alkohol.
Näiteks tuleb meelde kriminaalasi, kus menetluse alla sattus 1978. aastal sündinud mees, kes ähvardas Kuusalu vallas sõiduteel toimunud kahe mootorsõiduki kokkupõrke järel kolme kannatanut tapmisega, hoides käes nuga. Enne teo toimepanemist oli mees tarvitanud alkoholi. Harju maakohus määras mehele ligi aastase vangistuse, lisaks peab ta tasuma riigile sundraha summas 750 eurot ja menetluskulud.
Kahjuks ei jäänud taoline juhtum meie piirkonnas ainukeseks. Jõelähtme vallas ähvardas mees kannatanut õhupüssiga, sihtides sellega kannatanut umbes meetri kauguselt. Sarnane süütegu pandi toime ka Lasnamäel ühe kortermaja trepikojas, kus mees ähvardas kahte kannatanut pneumaatilise püstoliga.
Nendeski juhtumites olid ähvardajad alkoholijoobes. Kohus mõistis mõlemad mehed kuritegude toimepanemises süüdi ning määras neile karistuse. Lisakohustusena ei tohi mehed kahe aasta jooksul tarvitada alkoholi. Ka nemad peavad riigile tasuma sundraha ja menetluskulud.
Need on vaid üksikud näited Ida-Harju kogukonnapolitsei ja -prokuröride ühise töö tulemustest püstitatud eesmärkide saavutamisel. Töö jätkub ning 2019. aasta alguses seame eelmise aasta kuritegevuse trendide põhjal uued prioriteedid selle nimel, et Ida-Harju piirkond oleks meie kogukonnaliikmetele elamiseks veel parem ja turvalisem koht. Turvalist 2019. aastat!