
noorsoopolitseinik
Kevadised soojad ilmad on käes. Kevadekuulutajatena ilmuvad teedele mootorrattad, mopeedid ja jalgrattad. Kuna autojuhid ei ole pärast talve harjunud nii palju kaherattalisi liikluses nägema ja ka ratturitel on pikem sõidupaus olnud, võib just kevadel tulla kaherattaliste liiklejatega liikluses ette ohtlikke olukordi. Et kõik liiklejad tervelt sihtpunkti jõuaksid, on oluline teineteist õigel ajal märgata ja üksteisega liikluses arvestada.
Paljud lapsed käivad jalgratastega koolis ning puhtaks sulanud teed ja kevadpäike meelitavad neid ka puhkepäevadel rattaga sõitma. Talvel kasutamata seisnud jalgratta seisukord tuleks enne esimest kevadist sõitu kindlasti üle vaadata ning põhilised liiklusreeglid üle korrata.
Kindlasti peab alla 16aastasel jalgratturil olema rattasõidu ajal kiiver peas. See peab olema paras, terve, korralikult peas ja rihmadega kinni, vastasel korral ei ole kiivrist kukkumise korral kasu. Kiivri nõue kehtib ka jalgrattatoolis sõidutatava väikelapse suhtes. Soovitav on eriti lastel kanda helkurvesti või -jopet, mis suurendab oluliselt jalgratturi nähtavust nii pimedal kui valgel ajal. 10-15aastasel lapsel peab sõiduteel sõitmisel olema jalgratturi juhiluba ning alla 10aastane jalgrattur üksi sõiduteele minna ei tohi.
Mopeedi juhtimisõigust on võimalik taotleda 14aastaselt ning liikluses osalev mopeed peab olema registreeritud ja kindlustatud. Juhtimisõigust mopeedi juhtimiseks ei nõuta enne 1993. aastat sündinud isikutelt. Mopeediga tuleb peas kanda korralikult rihmadega kinnitatud motokiivrit, siin jalgrattakiivrist ei piisa. Meeles peab ka pidama, et mopeedi ega mootorratta tagaistmel ei tohi sõidutada alla 12aastast last. Liiklusseaduses on eristatud eraldi kategooriana pisimopeed, mida võib samuti juhtida vähemalt 14aastane laps, 14-15aastasel pisimopeedijuhil peab olema jalgratturijuhiluba ning peas jalgrattakiiver.
Oluline on ka riietus. Kui mootorratturitel on enamjaolt korralik mootorratturi riietus seljas, siis mopeedidega võib suvisel ajal näha tihti sõitmas noori, kel jalas lühikesed püksid ja plätud ning seljas T-särk. Võib vaid ette kujutada, mis jääb järele paljast nahast peale asfaldil libisemist. Iga mopeedijuht ja mootorrattur peaks leidma endale siiski sobiva riietuse, mis kaitseks teda asfaldile kukkudes.
Maapiirkondades tuleb tihti ette, et lastele on soetatud ATV. Sõiduteel sõitmiseks peab ATV olema samuti registreeritud ning selle juht omama juhtimisõigust. Registreerida on ATVd võimalik kas mopeedina või ratastraktorina. Üle 90 cm3 töömahuga ATV on kohustus registreerida kas maastikusõidukina, kui sellega sõidetakse vaid maastikul, või ratastraktorina, kui sõidetakse ka teel. Ka kõige väiksema ATV juhtimiseks teel peab seega olema vanust vähemalt 14 aastat ja mopeedi juhtimisõigus.
Politsei kogemused on näidanud, et kui lapsel on kodus ATV, siis varem või hiljem läheb ta seda ka üldkasutatavale teele katsetama. Väikeseid lapsi on äärmiselt ohtlik lasta ATVga üldkasutatavatele teedele sõitma, kuna nende väike sõiduk jääb kergesti teistele juhtidele märkamatuks ning lapsed ei oska liikluses võimalikke ohtusid ette näha ega pruugi omada piisavalt teadmisi ja kogemusi.
Turvalist liiklemist!