
BENU apteegi farmatseut
Sügise saabumisega suureneb külmetushaiguste sümptomitega inimeste arv. Külmetushaiguse all peetakse silmas enesetunde üldist halvenemist, nohu, köha, kurguvalu ja häälekäheduse tekkimist. Kaasneda võivad uimasus, peavalu ja palavik. Haigust nagu „lihtsalt külmetus” pole olemas. Nohuse nina või palaviku toob viirus, mis saab hoo sisse külmetuse tõttu nõrgenenud organismist. Jahedamate ilmadega muutub organism haavatavamaks, kuna keha tegeleb rohkem soojahoidmisega, andes järele oma vastupanuvõimes haigustele.
Külmetushaigustesse nakatumist soodustavad väsimus ja ülepinge, stress, ületöötamine, ülekoormus sportimisel, immuunsuse langus, ühekülgne toidumenüü, vitamiinipuudus organismis, ka külm ja niiskus. Oluline on hoida keha soojas ja eriti tuleks vältida jalgade külmetamist.
Kõige targem on haigestumist ennetada teadliku tervisekäitumisega. Suve lõpus võiks end probiootikumidega varustada. Probiootikumid tõstavad immuunsust seedesüsteemi kaudu. Eriti lastel aitavad head bakterid soolte mikroflooral tasakaalus püsida ja kindlustavad tugeva immuunsuse.
Lisaks seedesüsteemi tervisele on oluline ka me nina. Viirused, mis tekitavad köha ja nohu, paiknevad ja paljunevad sageli nina limaskestal. Sissehingatav õhk sisaldab palju tolmu, erinevaid viiruseid, baktereid, allergeene, muid kahjulikke osakesi. Kindel abi on nina loputamine apteegis müüdavate loodusliku merevee lahustega, millega uhutakse ninast välja haigustekitajad, niisutatakse nina limaskesta. Kestev niisutus aitab vältida nohu ja viiruseid, ennetada külmetushaigusi ja grippi. Uudisena on müügil õrna happelise pH-ga ninaspreid, mis korduval kasutamisel tekitavad nina limaskestale viirusevastase kaitsebarjääri. See on mõistlik valik inimesele, kes ei viibi tunde iga päev avatud õhu käes.
Viirustega võitlemiseks vajab meie immuunsüsteem ka tsinki ja C-vitamiini, nende koos tarvitamine võib ära hoida külmetushaigusi. Kindlasti on vaja tagada piisav D-vitamiini kogus organismis, tarbida C-vitamiinirikkaid toite. Küüslauk, ingver, sidrun, astelpaju, mesi – need on kõige looduslikumad viisid kaitsevõime tugevdamiseks.
Tõhus viis viiruste vältimiseks on käte sage pesemine. Tuleks püüda vältida kätega nina ja silmade hõõrumist, kui pole eelnevalt käsi pesnud. Kui inimene tunneb, et hakkab haigeks jääma, oleks hea mõneks päevaks aeg maha võtta ja puhata. Korralik puhkus ja uni annavad organismisile võimaluse taastuda ja suurendavad organismi loomulikku kaitsevõimet.
Gripp erineb külmetusest äkilise alguse poolest – toob kõrge palaviku (38°C ja rohkem), lisanduvad kas köha, peavalu, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid, ka kõhulahtisust. Ülemiste hingamisteede teistest viirusnakkusest on gripp märksa tõsisem, võib tüsistusena tekitada kopsupõletikku, neeruvaagnapõletikku või krooniliste haiguste ägenemist. Kindlasti on siis vaja perearsti poole pöörduda.
Kõige tähtsam on võtta aeg maha ja anda organismile puhkust. Keha võitleb viiruse vastu paremini, kui saab puhkust. Tarbida tuleks seejuures palju vedelikku. Piisav hulk vedelikku kehas aitab vähendada külmetusest tulenevaid vaevusi, olgu selleks siis valutav kurk või kinnine nina.