SW Energia ehitab Raasikule uue katlamaja ning soojatrassi

2929
SW Energia piirkonnajuht ALLAN AAS: „Investeerime Raasiku valla soojatootmisesse 728 800 eurot.”

Raasiku valla uue soojatootja SW Energia piirkonnajuht lubab, et nemad lähiaastatel soojahinda ei tõsta.

Raasiku valla uue soojatootja SW Energia OÜ nimi on Raasiku kandis tuttav – ettevõte on viimased kaks aastat pakkunud hooldus- ja opereerimisteenust Mistra-Autexile kuulunud katlamajas ning ehitab praegu Kehrasse uut katlamaja. Nüüd on SW Energia hallata kogu Raasiku valla kaugküttevõrk, plaanis on ehitada Raasikule uus katlamaja, remontida Aruküla oma, renoveerida trassid ning viia kütmine üle hakkepuidule.
Raasiku valla möödunud aastal valminud soojamajanduse arengukava põhjal on valla kaugküttevõrk väga kehvas seisus – soojakadu on väga suur, torustik ja katlamaja raasikul amortiseerinud. Kuna valla endisele vee- ja soojatootjale OÜ Raven hakkas investeerimis- ja haldussuutlikkus üle jõu käima, otsustas Raasiku vallavalitsus vee- ja soojatootmise eraldada. Veemajandus jäi Ravenile, soojatootmiseks asutati uus ettevõtte OÜ Raasiku Soojus, enampakkumisel ostis selle ära SW Energia OÜ.
SW Energia piirkonnajuht Allan Aas rääkis, et ostuhinna kõrval oli oluline roll kokkuleppel, mille järgi peab uus omanik võrgu korrastamisse investeerima. SW Energia pakkus investeeringuteks 12 aasta jooksul 728 800 eurot: „Selle summa pakkumisele eelnes põhjalik analüüs võrkude praeguse seisu, vajalike investeeringute suuruse ning võimalikult hea hinna ja kvaliteedi suhtega lahenduste leidmiseks. Me pole kinni standardlahendustes, vaid suudame lahendada probleeme iga võrgu eripäradest lähtuvalt. Just keskmise ja väikese suurusega ning veidi probleemsemad võrgud on valdkond, kus võime pidada ennast tänu nutikatele lahendustele uhkusega turuliidriks.”
Pärnumaale registreeritud SW Energiale kuulub ligi 200 katlamaja üle Eesti. Allan Aas sõnas, et ka varem on ettevõte võtnud üle amortiseerunud katlamaju ja soojatrasse, kus seis pole esmapilgul kõige parem: „Arvutame läbi erinevad võimalused, lahendame soojuse jaotamise kõige mõistlikuma hinna ja kvaliteedi suhet arvesse võttes. Veidi rohkem on vaja nutikust, aga seni oleme alati lahenduse leidnud, leidsime ka Raasikul ja Arukülas. Nägime, et meie oskusteavet saaks Raasiku vallas ära kasutada.”

Uus on soodsam
Raasiku alevikus on praegu soojakadu üle 50 protsendi, seetõttu plaanib SW Energia ehitada sinna täiesti uue katlamaja.
Allan Aas: „Praeguse soojatrassi ümberehitus nõuaks ebamõistlikult suuri investeeringuid. Sooja­trasside ehitamine on väga kallis ja Raasiku soojatarbimine investeeringu äratasumiseks lihtsalt liiga väike. Vana süsteemi renoveerimise asemel saab Raasiku täiesti uue lahenduse – Kooli piirkonda ehitame hakkepuidul töötava täisautomaatse katlamaja ning ligi nelisada meetrit hästiisoleeritud soojatrassi.”
Küttevõrgust kaugemale jäävad Paju tänava kaks kortermaja ning Tallinna maantee ja Meierei tänava soojatarbijad saavad piirkonnajuhi sõnul lokaalsed lahendused – kas hakkpuidu-, pelletikatlamaja või soojuspumbad: „Lõpliku otsuse langetamiseks on vaja veel mõõtmisi ja arvutusi, et leida elanikele soodsaim lahendus.”
Arukülas on SW Energial plaanis renoveerida Sügise tänava põlevkivikatel, säilitada praegune katel reservkatlana väga külmade ilmade puhul järsult tõusva energiavajaduse puhuks ning hakata soojusenergiat tootma hakkpuidul töötava katlaga. Ka tulevane hakkpuiduladu mahub praeguse katlamaja seinte vahele.
Piirkonnajuht lausus, et täisautomaatne katlamaja on väga efektiivne: „Kütusest võetakse välja maksimaalselt energiat ning soojusvõrku suunatakse võimalikult täpne hulk soojust. Inimkätt vajab kaasaegne hakkpuidukatlamaja vaid korralisteks hooldusteks – lõviosa ajast suudab katel toimetada iseseisvalt. Katlamaja parameetreid, väljuvaid ja sisenevaid temperatuure saavad hooldemehed jälgida interneti kaudu. See vähendab soojatootmise püsikulusid ja võimaldab soojuse hinna hoida tarbija jaoks madalal.”

Kõik tööd valmis 2020. aastal
Raasiku valla soojusvõrkude töödega plaanib ettevõte valmis jõuda hiljemalt 2020. aastaks: „Tööde kiirus sõltub, mis tingimustel õnnestub    kaasata    Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusi. Esimesed taotlused lähevad teele juba järgmise aasta alguses.”
Raasiku valla soojamajanduse arengukava koostaja AS AF-Consulting soovitas viia Aruküla katlamaja üle hakkpuidule, Raasikul pelletiküttele või soojuspumpadele. Allan Aas rääkis, et pelleti ja hakkpuidu erinevused on vormis ja hinnas – hakkpuidust toodetud soojusenergia maksab ümardades 16 eurot megavatt-tunnist, pelletist aga 45 eurot.
Piirkonnajuhi sõnul on pelleti eelis mugavus ja paindlikkus soojatarbimise mahtude reguleerimisel: „Hakkpuit on oluliselt odavam, kuid soojuse tootmine sellest nõuab  teistsuguseid seadmeid, rohkem teadmisi ja oskusi. Nii väikese soojavajaduse rahuldamiseks, nagu on Raasikul, tavaliselt hakkpuitu ei kasutata, ilmselt seetõttu soovitas konsultant pelletit. SW Energial on aga oskused ja kogemused väikeste hakkpuidukatlamajade opereerimiseks: viimase viie aasta jooksul oleme hakkpuidule viinud näiteks Lokuta ja Seljametsa külade ning Surju ja Seljametsa koolide katlamajad. Kõik töötab laitmatult.”
Raasiku katlamaja ja soojatrasside ehitusega soovib ettevõte alustada järgmisel aastal, katlamaja valmib hiljemalt 2018. aastaks ja trassid hiljemalt 2020. aastaks. Arukülas alustab SW Energia katlamaja rekonstrueerimist 2018. aastal, seejärel rekonstrueerib kõik soojatrassid, tööd valmivad hiljemalt 2020. aastal.
Allan Aas lausus, et soojahinda pole plaanis tõsta: „Tahaks endale hommikul peeglist hea tundega vastu  vaadata  ja  rahulolevad kliendid on selleks parim võimalus.”

Eelmine artikkelLahinguvälja maa munitsipaalomandisse
Järgmine artikkelKülad pole rahul Kuusalu valla teeäärte võsalõikusega