Päästeliit ühendab Eestis päästealal vabatahtlikult tegutsevaid ühinguid sõltumata valdkonnast. Meie seas on neid, kes tegelevad tuletõrjega, koera-, vee-, nööri- või merepäästega, inimeste otsingutega, ennetustööga ja paljude teiste päästevaldkondadega. Kuusalu vallas on liikmed Juminda Poolsaare Selts, Kolga Vabatahtlik Tuletõrjeühing, Kuusalu Vabatahtlike Selts, Pärispea Vabatahtlike Päästeselts ja Salmistu Paadimees, Raasiku vallas Raasiku Tuletõrjeühing ning Anija vallas Aegviidu Päästeselts.
Riikliku päästeteenuse kättesaadavus on üldiselt hea, kuid liialt aeglane 121 000 maapiirkonnas elava Eesti inimese jaoks. Just seal tulevad appi vabatahtlikud päästjad, keda on praegu 119 maapääste komandos peaaegu 2000. Praegugi reageerime ligi veerandile kõikidest väljakutsetest maapiirkondades ja merel oleme enamasti juba esmareageerijad.
Päästeliit on ligi kümnendi seisnud selle eest, et Eesti kuuluks riikide sekka, kus õnnetused, mõttetult kaotatud inimelud ja hävinud vara oleksid vaid üksikjuhtumid. Kaks aastat tagasi sõnastasime visiooni – tagada Eestis 2025. aastaks ohutustase, mis on Skandinaaviaga samaväärne. Sellele eesmärgile jõudmiseks peavad vabatahtlikud maa- ja merepäästekomandod olema senisest märksa võimekamad.
Sihtide saavutamiseks kaasame senisest aktiivsemalt nii ettevõtjaid kui kodanikke. Seda vabatahtliku pääste toetajatena nii oma aja, teenuste, oskuste kui rahaga. Rahast on küll mõneti ebamugav rääkida, kuid paraku vajalik, et saaksime oma eesmärke täita. Vaid nii suureneb ühingute päästevõimekus, edeneb kogukondade turvalisus ja jätkusuutlikkus.
Vabatahtlikud päästeühingud saavad raha peamiselt kahest allikast. Mõnes piirkonnas tulevad vahendid kohalikelt omavalitsustelt ning päästeametilt iga väljasõidu otseste kulude katteks. Lisaks on mõnelgi ühingul kohalikest ettevõtjatest abilisi.
Eestis, nagu mujalgi Euroopas, on tavaks saamas, et koostöös riigiga on ka vabatahtlikel järjest suurem panus siseturvalisuse tagamisel. Eesti puhul paistab silma, et vabatahtlike rahastamine ennetustöö tegemiseks ja ühingute valmisoleku hoidmiseks ei ole piisav. Jätkusuutlik päästeala vabatahtlike eelarve aastas on 4,54 miljonit eurot, mis on keskmiselt 38 000 eurot ühe vabatahtliku päästekomando toimimiseks aastas. Lisavajadus aastateks 2020-2023 on 12 608 000 eurot.
Üha suuremat vastutust vabatahtlikud ei karda, meie võimekust piirab rahanappus. Ennekõike on probleem ühingute päevinäinud tehnikas, halvas olukorras komandohoonetes ja tõsi – alati ei ole ka meie endi kaitsevarustus kõige kaasaegsem ja piisav.
Vabatahtliku pääste võimekuse tõstmine eeldab märksa suuremaid investeeringuid, mille osas ei oota Päästeliit ainult riigi abi, vaid soovib Eestis juurutada Euroopas levinud tava, kus vabatahtlikku päästet toetavad ennekõike inimesed ja ettevõtted annetustega ning kohalikud kogukonnad ja omavalitsused.
Täiendava rahalise toe abil saame märksa tulemuslikumalt vähendada õnnetuste arvu, päästa senisest enam vara ja inimelusid. Kes tunneb, et soovib vabatahtlikke päästjaid toetada, leia see võimalus me kodulehelt või otsi üles lähimad vabatahtlikud päästjad ja küsi, kuidas saaksid aidata. Päästeliitu kuuluvad vabatahtlikud tegutsevad maal ja merel 24/7. Vabatahtlikult.