OTT korraldas Raasikul advendilaada

4908
Kätlin Liiv, Annely Lippasaar ja Tairi Tamme pakkusid laadarahvale isetehtud jõulupärgi. MEELI TEDERI (vasakult teine) korraldatud OTT laadal olid nad müümas esimest korda.

Esimese advendi puhul oli Raasikul esimest korda OTTi kaubalaat.

Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga rääkis pühapäeval, 29. novembril 1. advendil, et on tahtnud pakkuda rahvale igal esimesel advendil midagi erinevat ning see on nagu õnneloos, kui palju tuleb osalejaid – ta on kutsunud esinema nii baleriini kui ooperilauljad. Seekord kutsus ta appi kaubavõrgustiku Otse Tootjalt Tarbijale (OTT), kes korraldab regulaarselt müügipäevi lähiümbruses Arukülas ja Kehras.
Raasiku valla OTT eestvedaja Meeli Teder lausus, et OTTi kaubvõrgustiku müüjad on Raasikul oma kanda juba kinnitanud – käesoleva aasta 7. märtsil oli seal toidufestival ning kuna kohalike huvi oli suur, julges ta korraldada advnedi puhul uue laada. Kauplejaid oli seekord paarkümmend – umbes poole rohkem kui eelmisel kaubapäeval ning paljud müüjad olid võtnud advendiaja alguse puhul oma kauba hulga jõuluteemalisi asju.
Ka Helle Vaga käis korvikesega kõigi müüjate juurest läbi ning sõnas, et kaubavalik on rikkalik: „Toidulette pole meil advendi puhul varem olnud. Kui eelmisel aastal pakkusime ooperikontserti tuli rahvast vähe. Kes aga olid, kiitsid väga ning märkisid, et on nagu Estonia talveaias. See on seega katsetatud. Tähtis on kohalikele midagi pakkuda ja mida rohkem rahvast  kokku  tuleb,  seda  parem.”
Ta lisas, et advendiajal on rahvamajas kindlasti plaanis ka traditsiooniline jõululaat, kus on rohkem käsitööd.
Meeli Teder rääkis, et advenditurule tulid kauplema mitmed staažikad müüjad – Raasiku vallast näiteks Mokapai jäätisemüüjad, Lillevälja talu Mallavere külast, Kiviloo kõrts, Kõrgemäe talu pererahvas oma suitsulihaga, aga ka kauplejaid naabervaldadest ning kaugemalt.
Aruküla Mokapai jäätiste valmistajad Juta ja Tauno Asuja olid pidanud jäätisetegemisest mõnda aega pausi, kuid otsustasid üllatada laadal uute maitsetega – valikus oli jõulujäätis, kus sees jõhvikat, kardemoni, kaneeli.
Suur sagimine oli jõulupärgade leti ääres – värvilisi pärgasid müüs Aruküla elanik Tairi Tamme koos oma miniaga. Ta rääkis, et müük on läinud hästi ning kuigi jõulupärjad on hooajaline kaup, on tööd palju: „Pärja tegemiseks läheb küll palju aega, kuid eriti keeruline neid teha pole. Tulime turule müüma esimest korda ja võtsime kaupa kaasa üsna palju.”
Ta sõnas, et on teinud peamiselt just jõulupärgi ning tellimiseks ja info edastamiseks on neil Facebookis ka sellenimeline lehekülg: „Pärgade valmistamiseks on küsitud meilt isegi koolitusi ning meile meeldib neid teha, kasutame ära vabad hetked.”
Mallavere küla Lillevälja talu pererahvas tõi müügile hoidised ning nende degusteerimislaua ääres oli pidevalt uudistajaid. Talu on saanud Ehtsa Talu Toidu märgise. Tavaliselt käivad nad oma kaupa müümas Viimsi taluturul.
2tunnisel kaubapäeval oli külalisi ka väljaspoolt Raasiku valda – Kristin Kasu Kostiverest sõnas, et on Raasiku valla OTT müüjatega väga rahul ning käib sageli Arkülas turul: „Kõik vajalik on kohe kättesaadav. Tore, et üks võrgustik on suutnud nii palju oma piire laiendada ja meelitada enda sekka müüjaid üle Eesti.”