TEILI PIISKOPPEL
Iga lõpp on millegi uue algus ning seda on kombeks tähistada. Mida olulisem muutus ja positiivsem emotsioon, seda suuremalt tähistatakse. Nii on ka kooliaasta lõpuga – iga klassi edukas läbimine on omaette märkimisväärne, kuid põhi- ja keskhariduse omandamine erilise verstaposti ületamine.
Politseinikud on oma tööpraktikas paraku aga näinud, kuidas paljude noorte jaoks on lõpupeol keelatud ainete tarbimine viinud õnnetute tagajärgedeni. Seetõttu on paslik enne eelseisvat õppeaasta lõppu nii noortele kui ka lapsevanematele mõned põhitõed meelde tuletada.
Alkoholi- ja tubakatoodete tarvitamine on alaealistele keelatud nende tervist silmast pidades. Sõltuvusained mõjutavad negatiivselt iga inimese keha ja aju, kuid nooruki veel väljaarenemata organismi täiskasvanust tunduvalt enam.
Mida varem meelemürke proovima hakatakse, seda suurem on sõltuvuse tekkimise tõenäosus. Iga edasi lükatud aastaga, mil inimene ei ole meelemürke tarvitanud, väheneb ajukahjustuste tekkimise risk. Tordi söömine ja limonaadi joomine ning sinna juurde erinevate mängude ja võistluste korraldamine – on läbi aegade parim retsept lõbusaks peoks.
Kui aga täisealised lõpetajad on eelnevale vaatamata otsustanud paari pokaaliga tähistada, on oluline meeles pidada, et sõltuvusaineid tarvitades väheneb reaktsioonikiirus, mõte muutub segaseks ja taju moonutatuks.
Seetõttu ei ole meelemürgi mõju all võimalik adekvaatselt tegeleda tegevustega, mis nõuavad head aja- ja kohataju ning keskendumist, näiteks ujumine või sõidukijuhtimine. Mõlemast tuleb tarvitatud alkoholi kogusest sõltumata eemale hoida. Ujuda jõuab suvel veel küll ning transpordi vajaduse tekkimisele võiks mõelda ennetavalt, rääkides läbi mõne juhilube omava sõbra või lapsevanemaga, et nad oleksid sõiduvalmis.
Lapsevanemad kui oma lapse suurimad eeskujud, saavad palju ära teha selleks, et nende võsuke sõltuvusainetest lugu ei peaks. Noorega erinevate ainete ja tegevuste kahjulikkusest rääkides ning oma suhtumist sõnade ja tegevuste kaudu väljendades, on võimalik tema huvi meelemürkide vastu vähendada.
Selgitamaks, et alkoholi ei tohi juua, ei ole vaja lapsele seda proovida anda. Uuringute kohaselt proovivad ja tarvitavad alaealised, kellele alkoholi kodus pakutud on, seda suurema tõenäosusega ka väljaspool kodu.
Eduka ja ohutu peo korraldamisele on võimalik kaasa aidata näiteks võimalike tegevuste välja pakkumisega, aga ka omavahel kokku leppides, et keegi lapsele keelatud aineid peole kaasa ei anna.
Noor on tugevasti mõjutatud eakaaslastest ning tihti muretsetakse sõprade arvamuse pärast. Nii ütlevad noored sageli, et tarvitasid keelatud aineid või rikkusid seadust seetõttu, et teised tegid ega tahetud kambast välja jääda. Unustatakse, et igaüks vastutab oma tegude eest ise.
21
Tuleb mõelda tagajärgedele ning maksab julgeda öelda „ei.“ Vaid igaüks ise saab teha enda jaoks turvalisi valikuid.
Eelnevat silmas pidades on suurem tõenäosus, et koolilõpu pidu jääb meelde positiivsena ega päädi noore ärkamisega politseijaoskonnas või haiglas.