KATRIN KULL
Hiljuti esitles kaitseministeerium Anija vallavolikogule Soodla harjutusvälja riigi eriplaneeringu plaane. Eriplaneeringut ei ole algatatud, kuid seda loodetakse teha veel sel aastal. Kaitseväe keskpolügooni osas on eriplaneering käimas, sellest on kodanikul mõndagi kõrva taha panna.
Keskpolügooni laienemisplaanide osas praeguse mahuni ning sellega kaasneva suure mõju osas looduskeskkonnale ja kohalikule kultuurile on nii kogukondadel, kohalikel omavalitsustel kui teistel ametkondadel puudunud vajalik info kuni keskpolügooni keskkonnamõju strateegilise hindamise eelnõu avalikustamiseni 2018. aasta teisel poolel.
Sellest hoolimata on ilma keskkonnamõju teadmata aastatel 2015-2018 ametkonnad kooskõlastanud mitmeid otsuseid kaitseotstarbeliste tegevuste läbiviimise nimel keskpolügooni piirkonnas. Kohalikke kogukondi on aga neis protsessides aastaid süsteemselt eiratud. Informatsiooni plaanide kohta on esitatud liiga hilja, see on paljudel juhtudel segane ja eksitav. Seetõttu on keskpolügooniga piirnevail kogukondadel kadunud usaldus kaitseministeeriumi kavatsuste osas keskpolügooniga seotud arenduste läbiviimiseks tasakaalustatult looduse ja kohaliku kogukonnaga. Ka Soodla harjutusväljak kuulub sisuliselt keskpolügooni alla. Fakt, et seda planeeritakse keskpolügoonist justkui eraldiseisvana, on järjekordne näide stiilist, mis kaitseotstarbeliste arendustega paraku kaasneb.
Tegelikkuses on keskpolügoon koos niinimetatud ohualadega (mida planeeritakse justkui eraldi, samas siiski keskpolügooni riigi eriplaneeringu tuules), Soodla harjutusväljaga ja Tapa lähiharjutusalaga üks suur kaitseotstarbeline tervik, mille kasutamise keskkonnamõju ja mõju kohalikule kultuurile on kumuleeruv ning peaks seetõttu olema käsitletud ühe tervikuna.
Nii ohualadesse kui Soodla harjutusväljale jääb ka eramaid. Kaitseministeerium põhjendab fakti, et kõigi nende huvialasse kuuluvate eramaaomanikega pole seni teavituseks ühendust võetud, sellega, et ohualade piirid pole seni olnud lõplikult paigas. Selline käitumine muudab aga asja vastupidi hullemaks eraomanikule, kes teeb oma kinnistuga seonduvalt eluplaane.
Kaitseministeerium väidab, et on keskpolügoonil paiknevate kinnistute osas omanikega kokkuleppele jõudnud. Tegelikult on seal nii pooleliolevaid vaidlusi kui ka sundvõõrandamisi. Niinimetatud ohualadel on protsessid alles käimas. Kaitseministeeriumi väide „läbirääkimised käivad” tähendab muuhulgas seda, et mitmed omanikud on saanud märgukirja võõrandamisprotsessi algatamiseks vastavalt kinnisasja avalikes huvides omandamise seadusele. Samal ajal pole aga kehtestatud keskpolügooni eriplaneeringut ega üleüldse seadustatud protsessi, mis võimaldaks niinimetatud ohualadel maid võõrandada, sest ohualade moodustamiseks vastu võetud vabariigi valitsuse luba „kaitseväe keskpolügooni ümbritsevas riigimetsas alaliseks riigikaitseliseks väljaõppeks loa andmiseks” ei käsitle ju eramaid, vaid ainult riigimetsa.
Seadus ei võimalda paljudel juhtudel avalikes huvides võõrandatava kinnistu eest õiglast hinda maksta. Kes on süüdi selles, et alates 2001. aastast korraldatakse keskpolügooni tegevusi, sealhulgas alates 2014. aastast viiakse intensiivselt läbi laiendustegevust ilma, et oleks olemas korrektne õiguslik alus inimestele õiglase hinna maksmiseks? Ja mis on õiglane hind? Seda võiks endalt küsida võõrandamisprotsessi läbiviija näitena iseenda eluaseme kohta.
Kuusalu, Sigula, Hirvli, Härmakosu, Kursi, Aru, Kosu, Pillapalu, Raudoja ja teiste külade elanikud peavad edaspidi olema valmis Soodla harjutusväljalt lähtuva müra talumiseks. Missugune see müra olema saab, võib uurida keskpolügooni keskkonnamõju hinnangust ning küsida Läsna-Loobu ja Tapa rahva käest.
Mida peaks tegema kodanik, kes on oma elukeskkonna pärast mures ja soovib olla protsessidesse kaasatud?
Viige end kurssi maa-alaga, kuhu eriplaneeringut kavandatakse – kas teil paikneb seal kinnistu, olete harjunud seal vaba aega veetma või muud sellist.
Suhelge vallavolikoguga. Andke enda esindajale teada, mida te olukorrast arvate ja paluge, et teie arvamusega arvestataks Soodla eriplaneeringule vallavalitsuse seisukohtade edastamisel.
Kui eriplaneering algatatakse, siis andke sellele kindlasti omapoolne tagasiside. Eriplaneeringu dokumendid, kui need avalikustatakse, leiate kaitseministeeriumi kodulehelt. Avalikustamise osas jälgige valla kodulehte ja muid avalikke kanaleid.
Kui teie kinnistu osas on seoses harjutusvälja loomisega algatatud võõrandamine, kuid teile see ei sobi, siis võtke ühendust seltsinguga Loodus, Inimene ja Sõjavägi (loodusinimenesojavagi.wordpress.com). Koos on suurem võimalus protsesse tasakaalule suunata – nii, et riik oleks kaitstud, kuid inimesed saaksid õiglase hüvitise, millega nad rahul oleksid.