Jaan Velström, metsandusnõustaja
Eestis on maaomanikud saanud oma metsast uuesti rõõmu tunda ligi veerand sajandit. Viimastel aastatel on teravamalt kerkinud esile poleemika, mil määral on Eesti metsad kaitstud ja kuidas neid tohib majandada. See võib metsaomanikke muuta tuleviku suhtes ettevaatlikumaks, sest riiklikud piirangud metsa kui looduskeskkonna kaitseks on eiranud põhimõtet, et piiranguid tuleb majandajale õiglaselt kompenseerida. NATURA toetused pakuvad vaid osalist hüvitust.
Kui on soov tegeleda vaid looduse kaitse, mitte kasutamisega, tuleb leida uued katteallikad. Lähtuda tuleb reaalsetest võimalustest ning majandusmudel peab tööle hakkama kohe. Kui seni pole omanikele kompensatsioonideks piisavalt vahendeid leitud, siis kuidas muutub olukord kaitsemeetmete laienemise korral?
Ei saa arvata, et need, kes nõuavad rohelisemat Eestit, ei pea sellesse ise panustama. Maksta tuleb kõigil ja riigil oleks mõistlik igakuise looduskaitsemaksu suurus välja arvutada, siis saab kõigile selgeks, millistest rahasummadest jutt käib. Kui inimesed on nõus isiklikus eelarves kärpeid tegema, võivad poliitikud ülemaalise rahvuspargi välja kuulutada.
Paraku on kaitsjate ja majandajate senine sõnasõda viinud kummastavatele järeldustele. Väideldakse näiteks lageraie üle, nagu oleks tegu surmapatuga, samal ajal ei panda tähele, et metsaseadus lubab aegjärkset raiet kõikjal, ka kuusikutes, mis on sisuliselt metsamajanduslik rumalus.
Riigi järjepidevust kannavad peremehed ja perenaised, mitte sulased. Kui riik lubab maad vabalt välismaalastele müüa, siis on omanike otsustada, kuidas nad turul käituvad. Eesti erametsadest kuulub ligi 40 protsenti firmadele, ka välismaisel kapitalil tegutsevatele. Soomes on see näitaja 5 protsenti. Kas ei pane mõtlema?
Millegipärast on laialt levinud arvamus, et kui osatakse saega puu langetada ja saadakse taime istutamisega hakkama, ongi metsamees valmis. Kuid see on väike osa olulistest metsateadmistest. Minu kogemused on näidanud, et Eesti keskmine metsaomanik teab metsandusest vähe.
Kindlasti võib hea tahtmise korral igaüks professionaaliks saada, kuid see ei pea olema eesmärk omaette. Metsaomanik peaks endale selgeks tegema põhitõed, muus osas kasutama asjatundja abi. Vanasõna ütleb, et narri põldu üks kord, põld narrib sind üheksa korda vastu. Mitu aastat narrib väheteadlikku omanikku mets? Aastakümneid, kui mitte kauem. Seepärast pole mõtet metsas ise eksperimenteerida ja jalgratast leiutada.
Tavapäraselt võetakse asjatundjaga kontakti siis, kui soovitakse raieõigust või maad müüa. Hea, et võetakse, see maandab riske ega lase petturitel omasoodu tegutseda. Kuid metsa majandamine on pidev protsess ja kinnisvara väärtus kasvab sellel, kes tahab oma metsas tööd teha. Kinnisvara on sulasele koorem, peremehele aga õnnistus. Kinnisvara müüja astub omanike ringist välja. Soovitan enne kümme korda mõelda, kui soovitakse metsamaast loobuda. Miks keegi maad ostab, kui sellega on ainult tüli ja vaeva? Ju ta näeb pikemas perspektiivis tehingust kasu, mis muud.
Tulevikus puidu hinnad kindlasti tõusevad. Eriti siis, kui senised tehnoloogiad asenduvad metsas kallimatega. Eksivad need, kes väidavad, et puidul pole perspektiivi ja tehislike materjalide võidukäik jätkub. Puit jääb alati inimesele sobivaks ja sõbralikuks materjaliks, mida meelsasti enda kõrval nähakse. Seega – metsa kasvatamine ei kao kuhugi ja metsaomanikust alles õpitakse lugu pidama.