Kuusalu valla koostöö põhineb usaldusel

1950
Kaisa Linno, Kuusalu valla vabaühenduste ümarlaua eestvedaja
Kaisa Linno, Kuusalu valla vabaühenduste ümarlaua eestvedaja

Lühikokkuvõte 20. novembril Rakveres toimunud kogukondade ja omavalitsuste  foorumi ettekandest.
Kuusalu on vabaühenduste vald. Meil on avalikes huvides tegutsevaid mittetulundusühinguid ligi 100.
President Toomas Hendrik Ilves on öelnud: „Kuusalu vald on kõige kodanikualgatuslikum vald, kui ülejäänud Eestis ka nii oleks, siis oleks see teistsugune riik.”
Meil on ligi 20 aastat MTÜdele delegeeritud mitmeid avalikke teenuseid. Esimestena tekkisid seltsid, kes hakkasid rahvamaju haldama ja külaelu korraldama. Siiamaani juhivad vallas kultuuri vabaühendused. Nad haldavad kõiki meie valla 10 rahvamaja ja korraldavad

peaaegu kõiki vallas toimuvaid sündmusi. Ka teistes valdkondades on mittetulundusühingud aktiivsed.
Kui rääkida rahast, siis vald jaotab vabaühendustele päris palju projektiraha ja toetab seltse investeeringute omaosaluse maksmisega. Iga külaelanik saab kaasa rääkida vallast eraldatava külaraha kulutamisel. Olen kuulnud, et see on mitmetes valdades enam-vähem nii ja pole väga märkimisväärne.
Märkimisväärne on hoopis see, et meile antakse vallast päris suur vabadus. Minu meelest on raha jagamisel oluline usaldus, siis saab ka bürokraatiat vähem olla. Ja meil on see usaldus olemas.
Pole mõtet liigse kontrolliga  tööd juurde teha. Kõige parem indikaator on rahva rahulolu. Kui oled vallast saadud toetusega midagi valesti teinud, jõuab jutt inimeste rahulolematusest varem või hiljem vallamajja ja sellest sõltub edasine toetus.
Minu arvates on Kuusalu vallas vabaühenduste ja vallavalitsuse vaheline koostöö päris hea ja toimiv, kuigi vallas pole kultuuri- või vabaühenduste juhti.
2011. aastal tekkis juhtimisorgan meie endi seast – vabaühenduste ümarlaud. Tänu sellele oleme saanud üksteist tundma ja hakanud suhtlema, rohkem koostööd tegema. Kõigepealt kaardistasime Kuusalu valda registreeritud mittetulundusühingud. Saime teada, kes üldse tegutseb, kes millega tegeleb. Olime aktiivsed valla kultuuriarengukava koostamisel. Oleme tegelenud kommunikatsiooniga, andsime välja valla kaardi, tegime kodulehekülje mistoimub.kuusalu.ee. Korraldasime vähemalt Harjumaa suurima valimisdebati. Nüüd oleme arutanud valla turismi üle. Seda kõike vabatahtlikult, kõikide oma tegemiste kõrvalt ja ikka koostöös vallavalitsusega. Usun, et ümarlaud on olnud üks oluline etapp meie valla koostöös.
Teistele vabaühendustele soovitaksin ma kõigepealt hoida kokku. Kõige tähtsam on mitte võtta üksteist konkurendina ja mitte tunda kadedust. Kõik kolmanda sektori juhid on väga tublid ja toredad. Nende vastu tuleks tunda austust. See on suur samm koostöö suunas. Kui vabaühendused omavahel ei konkureeri, vaid koonduvad, siis on igal omavalitsusel palju keerulisem meile vastu seista.
Omavalitusjuhtidele soovitaksin rohkem teadvustamist, milline väärtus on aktiivsed kodanikud, meie armsad külahullud. Hoidke meid. Missioonitunne, mis meis põleb, on väga suur edasiviiv jõud. Sellest on tohutult kasu, kui seda osata õigesti kasutada. Ja ärge unustage, et alati pole kasu mõõdetav rahas.
Head ühisnädalat kõigile!

Eelmine artikkelKolga judokas MATHEAS TRILLJÄRV rahvusvahelistel võistlustel teine
Järgmine artikkelKiviloo laenutuspunkti tulevik lahtine