Mangus Põllmaa, Kolga kooli hoolekogu aseesimees,
staadioni renoveerimise töögrupi liige,
Ilmselt paljud teavad tuntud muinasjutu lõppu, kus autor kangelastega pidulauda istub ning loole joont alla tõmmates sõnab: „Sõin ja jõin seal minagi, suhu ei saand midagi“. Umbes sarnane tunne valdab alates suve teisest poolest ka mind. Istun nagu mingis loos, aga pilt ja tekst ei jookse kokku. Läbi igasugu erihäälekandjate, erinevate näoraamatuvoogude jõuab minuni uhke moodne muinasjutt. Minuga arvestatakse rohkem kui varem, mind kuulatakse rohkem kui kunagi enne. Minu hääl loeb. Kaasamine, arutelu, diskussioonid, arutelupõhisus, argumenteeritus – palju ilusaid sõnu, aga lihtsalt ei usu seda enam. Pigem tundub kõik suisa vastupidine.
Alates käesoleva aasta aprillist on grupp Kolga inimesi võidelnud selle eest, et Kolga kooli lapsed saaksid endale väärilise uue staadioni. Vald leidis küll selle väljaehitamiseks vajaliku raha, aga staadioni millegipärast kaotas protsessi jooksul kuhugi ära. Järele jäid uhke jalkaplats ja jooksusirge, kus tulevased tipuründajad saavad oma kiirendust timmida.
Aprillis valla initsiatiivil ellu kutsutud ja aktiivsemate vabatahtlike moodustatud Kolga staadioni renoveerimise töögrupp tegi tööd kogu suve. Arutleti, kohtuti erinevate spetsialistidega. Aga suve lõpuks oli suurem osa töögrupi liikmetest aru saanud, et ükski nende ettepanek reaalsesse projekti ei jõua. Hoolimata meie ettepanekust projekteerida staadion tervikuna ja ehitada välja etapikaupa, laekus meie postkasti rohke kiidulaulu saatel projekt, kus suur osa asju on välja joonistamata ja tähistatud märgisega „perspektiivne“. Jooksuringi asemel on muruplatsil tinglik punktiir.
Vald küll „kaasas“, aga ei „kuulanud“. Kuulas hoopis kedagi teist. Keda täpsemalt, seda meile ei taheta öelda või antakse vastakaid ja üldsõnalisi vastuseid. Küsides, miks kaasatud inimeste ettepanekud arvesse ei läinud, siis pahandatakse ja kiputakse hoopis ähvardama: „Kui teile seda staadionit vaja pole, siis võime ju selle ära jätta!“ Jah, saame aru – seda raha saaks kasutada ka mujal. Selline tore võta-või-jäta diil. Aga jooksuringi ikka pole.
Kaasatud inimestele ei saa lõpuks lihtsalt öelda – nii tore, et kaasa mõtlesite. Inimesed tegid suvi läbi tööd, otsisid parimaid lahendusi, arutlesid. Aga siis tuli keegi, kes ei otsinud koos meiega ja otsustas teistmoodi. See pole mingite mõõdupuudega korrektne ja kohe kindlasti pole see kaasamine. Väide, et toimusid „pikad ja keerukad kompromisside otsingud kogukonna ootuste, kooli vajaduste ja rahastusvõimaluste vahel“, ei vasta tõele. Kõik koosolekud olid suhtelises üksmeeles ja ennekõike nähti vajadust viia kooli sportimisvõimalused nõuetele vastavaks.
Kui arutelust eemaldatakse seisukohtade erisused ja kaasatakse ainult kaasahõiskajad, siis pole see kahjuks enam arutelu. Nii muutub kogu kaasamine tühipaljaks sõnakõlksuks. Kui tahame, et see sõna midagi ka päriselt tähendaks ja vallamaja ei muutuks selleks hooneks, mis ta oli veel sadakond aastat tagasi, siis tasub sealsetel valitsejatel tõsiselt peeglisse vaadata. Seda tehes mõelge ka sellistele uhketele sõnadele nagu ausus, eneseväärikus, õiglus, omakasupüüdmatus, viisakus. Need on võib-olla natuke vanamoodsamad sõnad kui need, mis kõlavad teie hüüdlausetes, kuid kindlasti sama olulised.
Parafraseerides loo alguses toodud muinasjututsitaati: „Kaasatud sain minagi, ei sündind sellest midagi.“