Karateka TANEL PAABO mõtleb Austraalia jalgpalluri karjäärist

1743
Karateka TANEL PAABO.

Kuusalu noormees TANEL PAABO ei välista, et teeb karatega mõne aasta pärast lõpparve ning läheb Austraaliasse elukutseliseks jalgpalluriks.

„Karate on maailma üks ilusamaid spordialasid. Kõik on tehniline, kindel staatika, kindlad jõulised ja kontrollitud löögid. Selles pole lahmimist, 50 protsenti matši tulemusest sõltub su mõistusest ehk oskusest mõelda,“ jutustab Tanel Paabo, kes tegeleb Shotokan-karatega ja on seoses võistlustega reisinud läbi pool maailma – Euroopas, Austraalias, Lõuna-Aafrika riikides.

Põhikoolis käis Tanel Paabo Kuusalus, sel kevadel lõpetas Audentese Spordigümnaasiumi 11. klassi. Noormees treenib Tallinnas spordiklubis Budo, mis on tema  hinnangul siiani Eesti parim klubi. Teda treenib Eesti koondise peatreener Aleksander Zõkov.

„Kutsun end looduslapseks, sest armastan loodust ja otsime isaga mulle võistlusi eksootilistes paikades. Kui käin rahvusvahelistel võistlustel, olen alati kohal kümme päeva, et jõuaks riiki näha. Praegu pole maailmas enam paika, kus mul poleks ees sõpru.“

Austraaliasse jalgpalluriks?

Kaks aastat tagasi Kreekas toimunud maailmakarikavõistlustel tutvus Tanel Paabo Austraalia karatetreeneri John Frazzettoga. Neist said sõbrad ning eelmisel aastal kutsus treener eestlase Austraaliasse võistlema.

Eesti meeste absoluutne meister Tanel Paabo naasis tänavu kevadel ookeani tagant Austraalia lahtiste meistrivõistluste absoluutse raskekaalumeistrina, ent peale selle leidis spordiala, mis hakkas meeldima ja annaks ka teenimisvõimaluse.

„John viis mind vaatama ühte Austraalia jalgpalli mängu. Treener andis mulle palli kätte – see on ovaalne, nagu ameerika jalgpallis, kuid kaks korda suurem. Ma olen noor, mul on lapsest peale hea koordinatsioon ning seal leiti, et olen just selline inimene, kes neile sobib, jõulise kehaehitusega ja pikk,“ lausub Tanel Paabo.

Ta kirjeldab, et Austraalia jalgpall on karmide meeste kiire ja jõuline mäng: „See pole tüdrukutele, nagu meie jalgpall, kus iga puudutuse peale viskad pikali ja mäng peatatakse. Seal peatatakse mäng siis, kui teed tehnilise vea.“

Austraalia jalgpallis söödetakse palli rusika või jalaga, visata ei tohi. Mänguväljaku suurus on 200×100 meetrit, on kolm väravat: üks põhi- ja kaks kõrvalväravat. Korraga on platsil 36 mängijat, 18 ühes ja 18 teises võistkonnas.

Tänavu kevadel käis Tanel Paabo taas Austraalias: „Elasin seal kuu aega. Esimesed poolteist nädalat tegelesin karatega. Siis unustasin selle täielikult ja hakkasin tegelema sellega, mida võiksin teha tulevikus – Austraalia jalgpalliga.“

Kuigi Austraalias lootis karatemeister, et saab juba tänavu kaasa teha esimese mängu, selgus, et eelnevalt on vaja sõlmida klubiga leping: „Järgmisel korral, kui Austraaliasse lähen, teeme lepingu ära ja saan võistelda. Siis olen esimene eestlane, kes mängib Austraalia jalgpalli.“

Enne profijalgpalluriks hakkamist plaanib ta omandada kõrghariduse: „Kui kool on läbi, ei usu, et Eestisse jään. Austraalias on kõrge elatustase ja valitsus hoolib rahvast. Minu vanemad on aastaid mind toetanud ja tuleb aeg, kui pean hakkama neid toetama.“

Karatega seotud kindlasti veel aasta

Enda kõige magusamateks võitudeks karates peab Tanel Paabo kahte Euroopa meistritiitlit, kahte maailmakarikavõitu ning Hispaanias peetud maailmameistrivõistluste pronksmedalit. Viimane neist oli Eesti karatekade läbi aegade teine medal MMilt.

„Võita on alati hea, aga mina naudin kõiki võistlusi, sest olen end iseendale ja maailmale juba tõestanud,“ räägib Tanel Paabo.
Kuigi karatekade parima eani, vanuseni 25-26 aastat, on päris palju aega, ei ole ta kindel, et senikaua karatega tegeleb: „Keskkooli lõpuni jääb karate minu jaoks põhiliseks. Edasine sõltub sellest, kuhu ma lähen õppima, kas jään Eestisse või lähen välismaale.“

Ta möönab, et tegeleks karatega meelsasti veel aastaid, kuid takistuseks võib saada rahapuudus: „Rahata elada ei saa ning ma ei kujuta ette, et profisportlase karjääri kõrvalt lükkaksin poes kärusid.“

Karatekana on teda toetanud AS Eesti Eine, Hydroscand, Emart, Adidas, resotran Armudu.

Eelmine artikkelANDRE SEPA lahkumishüvitisest 5000 eurot Raasiku Lionsitele
Järgmine artikkelIda-Harjust oli peol 807 lauljat-tantsijat