
Anija vallavolikogu liige INGA LEOKE-BOSENKO tuli esiisade maale veerand sajandit tagasi sõjapõgenikuna.
Esimest koosseisu Anija vallavolikokku kuuluv Inga Leoke-Bosenko kandideeris Eesti Keskerakonna nimekirjas. Kandideerima kutsus Jüri Lillsoo. Inga Leoke-Bosenko sai 44 häält ning pärast valimisi astus Keskerakonda. Volikogus valiti ta sotsiaal- ja kogukonnakomisjoni esimeheks.
„Alguses kartsin, kas saan hakkama. Aga kui inimesed hääletasid minu poolt, siis pean neid esindama,“ arvab ta.
Enne vallaeelarve arutelu oma komisjoni esimesel koosolekul sügisel oli Inga Leoke-Bosenko kella kaheni öösel üleval, luges seadusi ning tegi eelarveprojekti märkmeid: „Komisjoni koosolekul istus vallavanem Arvi Karotam mu kõrval ja pärast kiitis, et olin nii põhjalikult valmistunud.“
Nüüd, kui alguse ärevus on möödas, on lisaks vallavalitsusest tulnud eelnõude aruteludele sotsiaal- ja kogukonnakomisjoni esimees pakkunud koosolekutel omalt poolt ideid, mida inimeste heaks teha. Näiteks, et Kehra uue staadioni juures võiksid olla välitrenažöörid, nagu on Soomes. Ta möönab, et siin ei pruugi need kuigi kauaks jääda terveks: „Lõhkumine on Kehras suur probleem. Hiljuti ehitati lumelinn, juba järgmisel päeval oli osa sellest lõhutud.“
Meditsiinitöötajana on Inga Leoke-Bosenkot kurvastanud Kehra tervisekeskuse kehvad tingimused – maja on samas seisukorras nagu 20 aastat tagasi, kui tema seal töötas. Kui hoone saab tänavu lõpuks renoveeritud, on tema arvates vaja sinna nii naistearsti kui ämmaemanda vastuvõttu.
„Veel üks tervisekeskusega seotud probleem: vereanalüüse saab Kehras anda vaid paaril päeval nädalas, aga kui neil päevadel külast bussi ei tule, siis külainimene ei saagi verd anda. Niisugused asjad tuleks üle vaadata, usun, et see on läbirääkimistega lahendatav,“ märgib ta.
Sõja jalust Eestisse
Inga Leoke-Bosenko on sündinud Abhaasias, kuhu rändasid tema Kuusalu kihelkonnast pärit esivanemad 1864. aastal. Lapsepõlv möödus Sulevi külas, koolis käis Salme külas. Ta on pärit eesti-gruusia segaperest – isa on eestlane, ema grusiin, vanemad töötasid kolhoosis.
„Kodus rääkisime pigem vene keeles, ka koolis õppisime vene keeles, kuid olid ka eesti keele tunnid. Elasime koos vanaema ja vanavanaemaga, nemad rääkisid omavahel ja isaga ainult eesti keeles. Mäletan, et ka kõigil meie loomadel olid eesti nimed. Tähistasime eesti tähtpäevi, näiteks jaanipäeva. Abhaasia eestlastel olid suured laulu- ja tantsutraditsioonid, sealt tullakse siiani Eesti laulupidudele,“ jutustab Inga Leoke-Bosenko.
Kui 1992. aastal hakkas Abhaasias sõda, põgenesid sealt nii grusiinid kui paljud eestlased: „Meil oli kaks valikut – kas sõita Gruusiasse või Eestisse.“
Inga Leoke-Bosenko oli kolmelapselise pere vanimana 15aastane, kui pere ööpimeduses oma Abhaasia kodu maha jättis ning sõitis Eestisse: „Mõnikord kuulen, et inimesed räägivad sõjast kui millestki lihtsast, kuid see ei ole nii. Mäletan väga hästi, kui suur hirm meil oli. Kardan sõda väga ning soovin, et mu lapsed ei peaks kunagi elama üle seda, mida mina.“
Esialgu elasid kõik põgenikud Narva-Jõesuu sanatooriumis, seejärel läksid laiali mööda Eestit. Kehrasse tuli 18 peret: „Meil elasid siin sugulased, isa onu Albert Aju, keda Kehras teadsid kõik, kuna ta tõi vene-ajal Kehra kooli õpilasi Abhaasiasse ekskursioonile.“
Tehase direktor Žanna Botvinkina andis esiisade maale naasnud sõjapõgenikele korterid: „Esimesel aastal oli meil väga raske, olime ju kõik kaotanud. Ühel päeval tuli Milvi Trolla ja tõi terve koti kartuleid ja muudki. Ütles, et kui tema laps käis Abhaasias, võeti teda seal väga hästi vastu ning nüüd ta soovis meid aidata.“
Veerand sajandit hiljem tunneb Inga Leoke-Bosenko, et kuigi ta süda on endiselt Abhaasias, on nende pere Eestile väga tänulik: „Ütlen alati, et mul on kaks kodumaad – üks, kus olen sündinud, teine, kes võttis meid raskel ajal vastu.“
Siiani saavad endised Abhaasia eestlased kord aastas kokku, räägivad, kuidas läheb neil siin ning sugulastel, kes jäid Abhaasiasse.
Ravib lapsi
Pärast Kehra kooli lõpetamist läks Inga Leoke-Bosenko Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli.
„Kui olin väike, rääkis isa alati – tahan, et minu laps oleks kas õpetaja või valge kitliga,“ sõnab ta.
Valge kitliga ehk meditsiinitööl on ka tema Soomes elav õde. Inga Leoke-Bosenko töötas kolm aastat Kehra tervisekeskuses, seejärel läks Tallinna Lastehaiglasse, kus on nüüd töötanud 19 aastat. Alguses hoolitses vastsündinute intensiivosakonnas enneaegselt sündinud laste eest, kolm viimast aastat on olnud vastutav õde reumatoloogiateenistuses: „Tegelen Eestisse alles kümme aastat tagasi jõudnud bioloogilise raviga. Seda kasutatakse, kui lapsel on näiteks reumahaigus. Bioloogiline ravi tõstab inimese elukvaliteeti, ta saab tööl käia, spordiga tegeleda. Mõni laps käib minu juures süsti saamas kord nädalas, mõni üks või kaks korda kuus. Kõige noorem neist on aasta ja 9 kuune.“
Reumatoloogiaõdesid on Eestis kokku kolm, Inga Leoke-Bosenko on üks neist: „Kui siia tööle tulin, olin üllatunud, kui palju käib reumatoloogi juures lapsi. Neil on liigesevalud, tihti ka probleemid silmadega. Reuma on krooniline haigus, sageli pärilik – kui peres on kellelgi psoriaas või artriit. Üks signaal reumatoidartriidist on, kui laps hommikul ütleb, et liigesed on kanged.“
2016. aastal nimetati Inga Leoke-Bosenko Tallinna aasta tervishoiutöötajaks.
Tutvustab Gruusiat
Kõige keerulisem on Inga Leoke-Bosenko jaoks küsimus tema rahvuse kohta: „Minu lapsed tunnevad end eestlastena, nad on käinud eesti koolis ja mõtlevad eesti keeles. Kuna mina käisin vene koolis, on mul vene keel parem. Aga kultuurile mõeldes on minus võrdselt eestlast ja grusiini. Ema on tubli naine, õpetas meile ka Abhaasias eesti kombeid, laual oli sageli eesti toit, eriti maitsevad mulle mulgi kapsad. Aga meie kodus on alati tehtud ka gruusia sööke.“
Inga Leoke-Bosenko ja tema ema tehtud gruusia toidud on populaarsed ka väljaspool oma kodu. Eestlaste seas on menukad gruusia juustupirukas
hatšapuri, gruusia pelmeenid ehk hinkalid ja õhuline pähklikook ehk baklava. Nad on neid pakkunud Kehra päeval, folkloorifestivalil „Tunne rahva(u)st enda ümber“ ning valmistanud ka tellimuse peale – näiteks telliti gruusia laud ühele Anija mõisas toimunud sünnipäevapeole: „Gruusias on toit üks osa traditsioonist, laud peab olema lookas.“
Endiselt kodumaalt sai Inga Leoke-Bosenko kaasa ka oma suurima hobi – armastuse lillede vastu. Koduaed Lehtmetsas on suvel kui lillemeri, juba jaanuaris kasvatab ette 400 istikut, ka lõunamaise päritoluga lilli, näiteks magnooliaid. Aga ka viinamarju, sest veini valmistamine kuulub gruusia traditsioonide juurde: „Veini peab tegema ju viinamarjast. Teeme nii punast kui valget veini, meil kasvavad sordid, mis külma ei karda. Müügiks seda ei valmista, aga laadal pakume maitsta, et näidata – ka meil Eestis saab viinamarju kasvatada. Vaid mandariine siin kahjuks ei kasva, selleks on Eestis liiga külm.“