Maris Rom Fletcher,
Salmistu elanik, heategevusliku kraamituru korraldaja
Taaskasutus on mänginud mu elus olulist rolli – sel viisil väärtustame ja hoiame loodust, aga ka seepärast, et olen leidnud tihti suurepäraseid unikaalseid kvaliteetseid pärleid. Kombineerin oma elus nii uut kui taaskasutust, tihti olen kõige ilusamaid komplimente saanud oma taaskasutuse kollektsioonide kohta, sest need on juba kaugelt näha, et kvaliteetsed ja värvikamad ehk niiöelda karakteriga asjad, mida tavapoest niisama naljalt ei leia. See kindlustab alati ka, et oma ainulaadne stiil üritustel ei kordu kellegi teise seljas.
Kui kodus on lapsed, siis on asjade ringlus tahes-tahtmata tunduvalt suurem, sest laps kasvab asjadest välja kiiresti ja mänguasjad vahetuvad vanusega. Hea ju, kui ei pea vaid ühe asja pärast linna šoppama tormama, saab kohalikult kohalikule anda otse. Ma pole kunagi olnud koguja tüüp. Kui mõni ese kunagi kõnetas, aga enam millegipärast mitte nii väga, siis on vaja see ringlema saata sinna ja neile, kus seda parasjagu vajatakse. Ja on ka puhas mõlemapoolne rõõm, kui ostja leiab just selle, mida vajas ja otsis. Selliseid hetki olen mitmeid kordi kogenud.
Kodus, suvilas, kapis, sahtlis, autos, kuuris, aias, garaažis leiduvate liigsete asjade müügiks või ära andmiseks viimine on vabastav, kodu energeetikat ja ruumi puhastav. Õhk ja energia lähevad paremini liikuma ja samaaegselt ka saadud lisaraha ringlema. Ka lapsed teavad, et selline tegevus austab ja säästab loodust, samas on eluliselt mänguline. Meil peres on tavaliselt nii, et müüdud lasteriiete ja mänguasjade raha läheb Poegade Unistuste Fondi. Lapsed saavad raha teenimise, kogumise, omamise ja suunatud kasutamise õppetunde. Samal ajal on vanakraamiturud ka kohalikele omavaheline väärtuste jagamise ja koostöö koht. Kuusalu rahvas on valinud oma elukohaks tõeliselt rikkaliku ja mitmekülgse looduskeskkonna, seepärast teab ja oskab ka taaskasutust hinnata keskmisest enam.
Kirbu- või kraamiturg on Kuusalu keskuses tegutsenud aastast 2009. Seega 10 aastat aktiveerinud kohalike ühistegevust, kohalikku elu ja looduskeskkonna väärtustamist ning kindlasti ka kohalike elanike taaskasutuse ringlust ja käsitööd. Kirbuturuga alustas Helena Aug. 2014. aastal alustas Kuusalu Kraamituruga Silja Koppel. Viimastel aastatel tegutses mõnda aega väga edukalt Erika Eluri, kes andis omakorda nüüd minule üle, sest igapäevane töö linnas võtab oma osa. Ta tõdes seejuures, et millegipärast just juunis ei tule rahvast Kuusalu Kraamikale pastoraadi õuele. Hakkasin mõtlema, et milles asi ja tulin ideele, et võiksime kogu turuga kolida suvel rahvale lähemale ehk randa. Rannas ju rahvast liigub ja nii võidavad kõik osapooled.
Minu korraldatav esimene turg tuleb lastekaitsepäeval Salmistu rannas, üritusega toetame Salmistu mänguväljakule pingi paigaldamise plaani, et peredel oleks mõnusam ja mugavam seal looduskeskkonnas rohkem ühiselt aega veeta. Vallamajas oldi ideega päri ja toetati. Salmistu mänguväljak valmis vallavalitsuse toel aasta tagasi.